Annelik Sonu Estetik Tedavisi

Annelik Sonu Estetik Tedavisi

Annelik Sonu Estetik Tedavisi Hamilelik sonrasında annede melazma, hirsutizm, stria, sivilceler, lekeler ve saç dökülmesi gibi çok fazla hoş olmayan değişiklikler olmaktadır. Bunların birçoğu geçici olsa da anneler için çok üzücü bir durum almaktadır. Ayrıca anne ve bebeğin sağlığı her şeyden önemli olmaktadır. Buna bağlı olarak da bazı işlemler genellikle güvenli olsa da, estetik işlemlerin hamilelik sonrasına ertelenmesi önerilmektedir.

 Annelik Sonu Estetik Tedavi Süreçleri

Hamilelik sonrasında orta ve şiddetli aknelerin tedavisinde kimyasal peeling kullanılmaktadır. Genel araştırmalar neticesinde, glikolik, salisilik veya Jessner kabukları şeklinde olan kimyasal kabuklar güvenli kabul edilmektedir.

Özellikle mavi ışık terapisi, bakterileri öldürmek ve cildi yavaşça iyileştirmek için ışık spektrumunun mavi aralığını kullanan akne için en güvenli tedavi olmaktadır. Çoğu hamile kadın meme uçlarında, koltuk altlarında, kasıkta hiperpigmentasyon yaşamakta ve göbeğin ortasından geçen koyu renkli bir çizgiye sahip olmaktadır.

Hiperpigmentasyon genellikle hamilelikten hemen sonra düzelir. Bunun yanında, cildini iyileştirmek isteyenler için, kullanılan bileşenler güvenli olduğu için hydrafacial tedavisi de önerilmektedir.

 Annelik Sonu Tedavi Yöntemleri

Genelde melazma tedavisi çok zor bir durumdur. Ancak reçetesiz satılan kremler çok etkili değildir. Özellikle kimyasal peeling gibi prosedürler melazmayı temizlemek için idealdir ve emzirirken de güvenli olmaktadır.

Postpartum alopesi, doğumdan sonra ilk birkaç ay içinde ortaya çıkmaktadır. Bazı kadınlarda görülür ve her hamilelikte görülmemektedir. Genellikle geçici bir durum olmaktadır. 3. aydan sonra durmakta ve 3. aydan 6. aya kadar yeniden büyüme meydana gelmektedir.

Saç dökülmesi 3 ay sonra yavaşlamıyorsa, saç dökülmesine katkıda bulunan düşük ferritin veya tiroid hormonu seviyeleri gibi başka tıbbi durumlar olabileceğinden doktora başvurulması gerekmektedir.

 Hamilelik Sonrası Çatlak Tedavileri

Çatlaklar atrofik izlerdir ve çıkarılması da çok zordur. Reçetesiz satılan kremler, klinikte yapılan işlemler kadar etkili değildir. Bu tür prosedürler şunlardır:

 

IPL: kızarıklığı azaltmak için,

 

Kimyasal Peeling: Yeniden yüzeye çıkarmak ve izlerin çok belirgin görünmemesini sağlamak için, Sublatif RF: Yara izinin görünümünü iyileştirmek için kolajeni uyarmak için,

 

yapılmaktadır. Rejuran s hyaluronik asit içeren cilt güçlendiriciler, topikal tretinoin tedavileri de yer almaktadır.

 

Hamilelik Sonrası Kilo Verme Estetikleri

Doğum yaptıktan sonra bazı kadınların karın, kalça, dış ve iç uyluklarında kilo verme diyeti ve egzersizine rağmen kaybolan yağ çıkıntıları bulunmaktadır. Hormonal etki sebebi ile bu yağ çıkıntılarını düzleştirmenin yanında selüliti azaltmak da çok zor olabilmektedir. Bu durumda yağ hücrelerini öldürmek ve yağ şişkinliklerini ve selüliti kademeli olarak azaltmak için kriyolipoliz teknolojisini kullanmaktadır.

Hamilelik sırasındaki genetik ve hormonal değişiklikler nedeni ile et benleri göze hoş görünmeyebilir. Bazen yanlışlıkla çizildikten veya giysilere takıldıktan sonra ağrılı hale gelebilir ve kanayabilmektedir. Tedavisi ise bir karbon dioksit lazeri kullanılarak tam ve hemen çıkarılmasıdır. Ciltteki lekeleri bir kez çıkarılmasına rağmen tekrar büyümez. Ancak gelecekte başka bir yerde yeni cilt lekeleri çıkarılmaktadır.

CoolSculpting tedavisi, yağ hücrelerinin %25’ini ortadan kaldıran en iyi ve en başarılı tedavi olmaktadır. Hamilelik öncesi vücudunuza kavuşmak ve her zamankinden daha iyi hissetmek için mükemmel bir tedavi olmaktadır.

Hamilelik Sonrası İhtiyaç Duyulan Tedaviler

Varis olarak da bilinen örümcek şeklinde olan damarlar, hormonlar ve artan kan dolaşımı sebebi ile hamilelikten sonra ortaya çıkmaktadır. Örümcek damarlar derinin altında olduğu için tedavi edilmesi olanaksız gibi görünebilir. Bunun yanında lazer kullanımıyla hızlı bir şekilde silinmektedir.

 Örümcek damarları ortadan kaldırmak için 1-4 seans tedavi önerilmektedir. Koyu göz halkaları da annelik sonrası en belirgin kötü görüntüler arasında yer almaktadır. Dermal dolgu maddeleri gözaltı torbalarını gidermek ve görünümü yenilemek için harika bir tedavi yöntemi olmaktadır. Dermal dolgu maddelerinin kullanımıyla, daha parlak bir cilt ortaya çıkarılmaktadır.

 

Dr. Tamer Şakrak

Dr. Tamer Şakrak

Son Yazılar

Popüler Hizmetler

Linkler

Sosyal Medya

Popüler Hizmetler

Linkler

Sosyal Medya