Meme Küçültme Ameliyatı Nedir Nasıl Yapılır?

9 Mayıs 20230

Meme küçültme ameliyatı çeşitli duruş bozukluları, sırt ve göğüs ağrıları nedeni ile yapılmaktadır. Göğüslerde oluşan fazla yağ dokularının giderilmesi ile daha estetik görünüm kazandırılmaktadır. Aynı zamanda cilt dokusu daha sıkı bir görünüme kavuşmaktadır.

Genel ya da lokal anestezi kullanılarak yapılmaktadır. Kısmi cerrahi yöntem olarak da geçen bu işlemde göğüsler vücut ölçüsüne uygun şekilde küçültülmektedir. Başka bir deyişle memeye bağlı yağ dokularının fazla oranı alınmaktadır. Böylelikle kişilerde meme kanseri oluşumu riski de azaltılmaktadır.

Meme Küçültme Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Meme küçültme ameliyatı ilk olarak yapılan ölçümler ile programlanmaktadır. Aynı zamanda hastaya bağlı olarak lokal ya da genel anestezi tercih edilmektedir. Meme dokusu üzerinde bulunan yağ birikimleri giderilmektedir. Bunun yanında estetik görünüm kazandırmayı hedefleme adına tercih edilmektedir.

Meme küçültme ameliyatı cildin daha sıkı bir form kazanmasına yardımcı olmaktadır. Bu bölgede fazlalık oluşturulan yağlar liposuction yardımı ile alınmaktadır. Aynı zamanda açılan küçük kesikler cilt dokusunun gerdirilmesine yardımcı olarak küçültme işlemi tamamlanmaktadır.

Meme Küçültme Ameliyatını Kimler Yaptırabilir?

Meme küçültme ameliyatı pek çok kişi için önerilmektedir. Özellikle 18 yaşını doldurmuş ve büyük meme ölçüsüne sahip olan kişilerin yaptırması gerekmektedir. Sağlık açısından duruşu en çok etkileyen rahatsızlardan biri olarak bilinmektedir. Yüksek kilolu ve obezite olarak geçen kişiler bu ameliyatı olabilmektedir.

Aynı zamanda ergenlik dönemi ile beraber göğüsleri fazla büyüme gösteren kişiler için de uygun olarak bilinmektedir. Genetik göğüs büyüklüğü yaşayan kişiler de tercih etmektedir. Kronik rahatsızlığı olanların mutlaka bu tedaviyi yaptırması tavsiye edilmektedir.

Meme Küçültme Ameliyatının Oluşturduğu Riskler Nelerdir?

Her ameliyatta olduğu gibi meme küçültme ameliyatları da belirli oranda risk taşımaktadır. Özellikle hastalara ameliyat öncesinde bu riskler anlatılmaktadır. İlk olarak risk anestezi ile başlamaktadır. Ameliyat sırasında verilen anestezi her zaman küçük oranda da olsa risk taşımaktadır.

Bunun yanında ameliyat sırasında cerrahi komplikasyonlar yaşanabilmektedir. Ameliyat bölgesinde oluşan fazla kanama ya da kesiğin oluşturduğu iz gibi riskler her zaman bulunmaktadır. Sinir dokularına zarar gelmesi, iki meme arasındaki ölçü farklılığı gibi riskler de hastalara anlatılmaktadır.

Meme Küçültme Ameliyatı Öncesinde Nasıl Hazırlık Yapılmalıdır?

Meme küçültme ameliyatları 18 yaşını doldurmuş herkesin yaptırabileceği operasyonlardan biri olarak bilinmektedir. Sağlık nedeni ile tercih edilen bu işlem öncesi hastaya bazı testler yapılmaktadır. Aynı zamanda ameliyat öncesinde hasta güzel bir şekilde hazırlanmaktadır.

Ameliyat sırasında oluşacak komplikasyonlar en aza indirilmektedir. Hastanın tıbbi geçmişi ve rahatsızlıkları araştırılmaktadır. Ona uygun şekilde bir ameliyat planı çizilmektedir. Başka bir deyişe daha sağlıklı bir tedavi için kullandığı ilaçlardan geçirdiği hastalıklara kadar her şey incelenmektedir.

Meme Küçültme Ameliyatı Sonrası Herhangi Bir İz Kalır mı?

Meme küçültme operasyonları günümüzde büyük göğüs problemi yaşayan kişiler tarafından tercih edilmektedir. Aynı zamanda bu işlem sırt ve omuz ağrısı yaşayan kişiler için de büyük önem taşımaktadır. Bu rahatsızlık beraberinde küçültme ameliyatı tedavisi getirmektedir.

Böylelikle kişi ameliyat olarak daha sağlıklı bir vücut proporsiyonuna sahip olmaktadır. Meme küçültme ameliyatlarında mikro kesikler açılmaktadır. Bunlar ameliyattan belirli bir süre sonra kendiliğinden kapanmaktadır. Bazı hastalarda herhangi bir iz kalmamaktadır.

Meme Küçültme Ameliyatı Sonunda Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Meme küçültme işlemlerinin devamında hasta kendisine verilen ilaçları düzenli olarak kullanmalıdır. İlk birkaç gün kan sulandırıcı besinlerin tüketilmemesi gerekmektedir. Aynı zamanda sarkıntı oluşmaması adına yaklaşık 1 ay kadar korse takılmalıdır. Ağır kaldırılmamalı ve dinlenmeye özen gösterilmektedir. Sigara ve alkol kullanımından hastalar mutlaka kaçınmaktadır.

Yorum Yazın

https://drtamersakrak.com/wp-content/uploads/2024/01/DR-TAMER-SAKRAK-1.png

Dr. Tamer Şakrak Klinik olarak her zaman hastalarımızı estetik açıdan memnun etmeyi amaçlayıp bu doğrultuda devam ediyor.

Hemen Bilgi Alın
bt_bb_section_top_section_coverage_image