Liposuction

Anasayfa / Liposuction

Liposuction (Yağ Aldırma) nedir?

Tüm uğraşlara rağmen verilemeyen kilolar çoğu insanın ortak problemidir. Liposuction diyet ve egzersizlere rağmen erimeye dirençli ve anormal yerleşimli yağ birikimlerinin tedavisi amacıyla geliştirilmiştir bir yöntemdir. Ancak zamanla uygulama alanı genişlemiş ve belli bazı kuralların dışına çıkmamak şartıyla zayıflama ve vücut konturlarının düzeltilmesi için de kullanılır olmuştur.

Liposuction İçin Uygun Hastalar Kimlerdir?

Aslında her yaş grubundaki insana çeşitli amaçlarla liposuction yapılabilir. Burada esas nokta hangi hasta gruplarında liposuction işleminin memnuniyet verici sonuçlar sağladığıdır.

Liposuction için ideal hasta;

  • Henüz doğum yapmamış (kadınlar için),
  • Sürekli tedavi almak zorunda olduğu bir hastalığı olmayan,
  • Hareket engeli bulunmayan,
  • Bel, karın, sırt, basen, kalça, uyluk iç yüzü, diz çevresi, çene altı gibi bölgelerde yağ fazlalığı olan ve tüm uğraşına rağmen bunlardan kurtulamayan hastadı

Her iki cinste de sigara içmiyor olmak sonucu olumlu etkilemektedir.

Liposuction Nasıl Yapılır?

İşlem çoğu zaman genel anestezi altında yapılır. İnceltilmesi planlanan vücut bölgesi öncelikle özel bir sıvı ile şişirilir.Bu sıvının yağ hücrelerini şişirerek, emilmeye hazır hale getirilmesini takiben (takriben 20 dk), özel kanüller yardımıyla ve negatif basınç ile yağ hücreleri emilir.  Ciltte sadece kanüllerin giriş yaptığı yaklaşık 1 cm uzunluğunda izler kalır.Bu izler zaman içerisinde kaybolur.

Liposuction İşlemi İle Ne Kadar Yağ Alınabilir?

Çoğu inanışın aksine; sağlıklı ve genç hastalardan 10-12 litreye kadar yağ almak mümkündür. Hastanın herhengi bir kalp-damar sistemi hastalığı yoksa, tedavi gerektiren şeker hastalığı yoksa, varis gibi damar problemleri bulunmuyorsa, daha önce geçirilmiş emboli öyküsü yoksa, erken harekete engel bir durumu yoksa, kan sulandırıcı ve benzeri ilaç kullanmıyorsa ve sigara bağımlılığı yoksa  işlem güvenle yapılabilir. Klasik kitaplarda 4 litre güvenli sınır gibi görünse de, literatürde çok kez 10 litre üzerinde yağ alımının sağlıklı bir şekilde yapıldığı görülmektedir.

Liposuction İçin Kullanılan Yöntemler Nelerdir?

Sıvı verme işleminden sonra yağ hücrelerinin daha kolay parçalanması amacıyla doku içine bazı uygulamalar yapılabilir. Eğer özelleşmiş bir lazer probu ile yağ hücreleri parçalanır daha sonra emilir ise buna ‘Lazer Lipoliz’ adı verilir. Yağ hücrelerinin parçalanması için ultrasonik ses dalgaları kullanılır ise ‘Vaser’ adı verilir. Aynı amaçla radyofrekans dalgaları da kullanılabilmektedir. Hangi yöntem kullanılırsa kullanılsın, liposuction da temel prensip aynı olup, düzgün vücut hatlarının oluşmasını sağlayan en önemli faktör deneyim ve el becerisidir.

Liposuction Sonrası İyileşme Süreci Nasıldır?

İşlem sonrası hastanın hastanede kalması gerekmez ve bir kaç saat sonra taburcu olabilir. Ancak büyük hacimli yağ alımlarında 1 gün süreyle hastanede takip önerilir. Hasta 1-2 gün içerisinde rahatlıklagünlük hayatına dönebilir. İşlem sonrası birkaç gün içerisinde yağ alınan bölgelerde ödemler gelişir. Günlük yapılan masajlar ile bu ödemin dağıtılması; daha hızlı iyileşme ve daha düzgün vücut hatlarının sağlanmasında önemlidir. Uygulama yapılan alana göre hastanın 6 hafta süreyle özel korse ya da bandajlar kullanması önerilir. Sigara kullanımı, ameliyat sonrası iyileşme sürecini olumsuz etkiler.

Liposuction İşleminin Faydaları Nelerdir?

1- Diyet ve spora rağmen verilemeyen yağ birikimleri ve kilolardan kalıcı olarak kurtulmayı sağlar

2- Vücudun diğer kısımlarıyla uyumlu ve düzgün bir fizik sağlar

3- Vücut yağ yükünü azaltır. Kalp ve damar hastalıklarında belirgin azalma sağlar.

4- Göbek çevresinde birikim ile karakterize ‘santral obezite’ nin azalmasını sağlar.

Liposuction ile AlınanYağ Doku Tekrar Oluşabilir mi?

İnsan vücudundaki yağ hücreleri ergenliğin sonuna kadar bölünmeye ve sayıca artmaya devam ederler. Ancak erişkin bir kişinin vücudunda sabit sayıda yağ hücresi vardır. Kişi kilo alıp verdikçe bu hücrelerin sayısında bir artış olmaz ancak hacimlerinde artış olur. Zira bir yağ hücresi kendi hacminin 6-7 katına kadar yağı depolayabilir. Egzersiz, diyet, kavitasyon, radyofrekans gibi bir çok yöntemle elde edilen zayıflama; bu yağ hücrelerinin içerisindeki yağı boşaltmaktan ibarettir. Dolayısı ile zayıflamak için kullanılan yöntem bırakıldığı anda bu hücreler tekrar yağ depolamaya başlar.Hasta 3 ayda verdiğikiloyu 3 günde geri alır.

Liposuction işleminde ise; direk olarak yağ hücreleri vücuttan uzaklaştırılır. Düşünün ki karın bölgenizde 10 tane yağ hücresi vardı. Bunlar tam kapasite dolu iken (6 kat yağ depolar) 60 birim yağ depolamaktaydı. Diyet ya da egzersiz yaptınız ve bu hücreler içlerindeki yağın çoğunluğu boşalttı. Ama  halen 10 tane yağ hücreniz var ve siz yemeye başladığınızda 60 birime kadar yağ depolayabilecekler. Oysa liposuction işlemi ile bu 10 yağ hücresinin 7 tanesini dışarı attınız. 3 tane yağ hücresi kaldı. Yemeye devam etseniz bile en kötü ihtimalle 18 birim yağ depolayabilirsiniz.

Sonuç olarak; liposuction işlemi istenmeyen yağ birikimlerinizden kurtulmanızla yetinmez, o bölgenin yağ depolayabilme kapasitesini de önemli ölçüde azaltır.

Adresimiz

Dereboyu Cad. Bilim Sokak. Sun Plaza no:5   kat : -2 Maslak-Sarıyer / istanbul

E-posta

info@drtamersakrak.com

Telefon

TR +90 541 378 3845

Op. Dr. Tamer Şakrak

Bizi takip Edin

Popüler Hizmetler

Linkler

Sosyal Medya