Popo Estetiği

Yapı olarak androjenik kalça tipine sahip olan kadınların temel özelliği kalın bir bel ve dar kalça nedeniyle yeteri kadar kadınsı hatlara sahip olamamasıdır.

Bu durum son zamanlarda oldukça popüler hale gelen popo ya da kalça estetiği olarak adlandıracağımız bir taktı işlemler serisin uygulanmaya başlamasını sağlamıştır. Popo ya da kalça estetiğinde amaç beli inceltirken kalça kavsini geriye ya da yanlara doğru arttırmaktır.

Popo Protezi

Popo çıkıntısı olmayan hastalarda doğal popo şekline göre tasarlanmış olan silikon implantların gluteus maksimum adı verilen kalça kası arasına yerleştirilmesi işlemidir.  Bu ameliyat öncesi hastanın beden ölçülerine göre yapılabilecek popo büyüklüğü hesaplanır ve çizimler yapılarak protezin boyu ve yerleştirileceği alan belirlenir. İşlem ameliyathane şartlarında ve genel anestezi altında yapılır. Ameliyat süresi ortalama 1,5 saattir. Hastanın 1 gün süreyle hastanede kalması önerilir. Ameliyat sonrası ortalama 1 hafta içerisinde hasta günlük hayatına dönüş yapabilir. 

İmplant kas arasına yerleştirildiği için ameliyat sonrası bir kaç gün hareketle ağrı hissedilebilir. Aynı ameliyatta bel ve karın bölgesine liposuction yapılıp, implant çevresine yuvarlak bir hat oluşturmak için yağ enjeksiyonu yapılabilir. Ameliyat sonrası 3-4 hafta süreyle şekillendirici korse kullanılmalıdır. Popo implantında yanlış bir inanış ameliyattan sonra popo üzerine oturulmaması gerektiğidir. Oysa oturu pozisyonda iken yerleştirdiğimiz implantla poponun altında değil arkasında kalır. Ayrıca bel kavsine destek bir yastık konularak ilk günden itibaren hasta sırt üstü yatabilir. Popo implantları ömür boyu kullanılan malzemelerdir. Ancak dikkat edilmesi gereken en önemli husus bu bölgeden enjeksiyon yapılmamasıdır.

Yağ Enjeksiyonu ile Kalça Büyütme

Brezilian Butt Lift

Son zamanlarda daha rövanşta olan bir uygulamadır. Özellikle bel ve bacak bölgesinde yağlanması olan hastalarda, bu bölgelere yapılacak liposuction ile elde edilen yağ dokunun kalçaya enjekte edilmesi işlemidir. İmplant kullanılmaması, kısmen daha kolay tolere edilen bir ameliyat olması avantajlı yönleridir. Ancak enjekte edilecek rolümün sınırlı tutulması gerekliliği ve işlem sonrası belli oranda erimeye bağlı rolüm kaybı ise dezavantajlarıdır.

İşlem ameliyathane şartlarında ve genel anestezi altında yapılır. Öncelikle hasta sırt üstü yatırılarak liposuction işlemi tamamlanır. Daha sonra yüz üstü çevrilecek elde edilen doku ile kalça şekillendirme yapılır. Ortalama ameliyat süresi 2 saat civarındadır. Hastaların 1 gün hastanede yatışı yeterli olup, 5 gün içerisinde normal hayata dönüş mümkündür. İşlem sonrası 3-4 hafta süreyle şekillendirici korse kullanımı ve yağ doku yeni yerine adapte olana kadar sigara kullanılmaması son derece önemlidir.

İnternet ortamında bu yolla yapılan aşırı geniş kalça fotoğrafları hastaları maalesef ki yanlış yönlendirmektedir. Çünkü yeteri kadar yağ doku elde edilse bile aşırı miktarda enjeksiyonlar nedeniyle ne yazık ki pulmoner emboli ve ölüm vakaları gelişmiş, dünya sağlık örgütü ve diğer otörler bu tür enjeksiyonlarda toplam 200 cc nin aşılmaması gerektiğini önemle vurgulamaktadırlar.