Meme Küçültme Ameliyatı Nedir Nasıl Uygulanır?

11 Mayıs 20240

Meme Küçültme Ameliyatı Nedir Nasıl Uygulanır? Meme küçültme ameliyatı, fazla yağın, glandüler dokunun ve cilt dokusunun ameliyatla uzaklaştırılması işlemidir. Meme dokusunun yoğun olduğu kadınlarda estetik amaçlı yapılabileceği gibi, büyük meme dokusuna bağlı sağlık sorunlarını ortadan kaldırmak için tedavi amaçlı da yapılabilmektedir.

Cerrahi işlem olan meme küçültme ameliyatı nedir nasıl uygulanır konusunu araştırmak çok önemlidir. Meme dokusunun limitlerin üzerinde bir hacme sahip olması, kas-iskelet sistemi sorunları da dahil olmak üzere çeşitli sağlık sorunlarına neden olma riski taşır. Ancak bireylerin zihinsel, ruhsal ve bütünsel sağlıklarının sağlanması için meme dokusunun uygun şekilde yeniden düzenlenmesi gerekebilir.

Meme Küçültme Ameliyatı Öncesi Neler Yapılmalı?

Ameliyat ile ilgili meme küçültme ameliyatı nedir nasıl uygulanır dışında öncesinde neler yapılacağı da önemlidir. Hastanın tıbbi geçmişi dikkate alınmalı ve hastanın ameliyat bölgesi ve genel sağlığı açısından detaylı fizik muayene yapılmalıdır. Memelerin büyüklüğü ve şekline ilişkin memeden beklentilerin belirlenmesi önemlidir. Hastanın işlem hakkında bilgilendirilmesi ve ameliyat sırasında ve ameliyat sırasında oluşabilecek komplikasyonlar hakkında detaylı bilgi verilmesi gerekmektedir.

Hastanın genel sağlık durumunu değerlendirmek için kan ve görüntüleme tetkikleri planlanmalı ve sonuçlara göre ameliyat öncesi tetkikler yaptırılmalıdır. Çeşitli sağlık sorunları için kullanılan antikoagülanlar gibi ilaçlar, ameliyattan bir süre önce durdurulmalı veya alternatif tedavilerle değiştirilmelidir.

Meme Küçültme Ameliyatının Riskleri

Cerrahi bölgede kanama veya morarma cerrahi alanın yara izi bırakarak iyileşmesi meydana gelir. Ameliyat sırasında sinir dokusunun hasar görmesi nedeniyle meme veya meme ucundaki deride his kaybı, karıncalanma ve uyuşukluk meydana gelir. Emzirme güçlükleri veya işlev kaybı meydana gelebilir. İki meme arasında büyüklük veya şekil farkı olabilir ve ek müdahale gerektirebilir. Cerrahi bölgede enfeksiyon gibi durumlar ortaya çıkabilir. Uygulanan anesteziye bağlı olarak alerjik reaksiyonlar veya sisteme bağlı komplikasyonlar ortaya çıkabilir. Kronik hastalıkları olan kişilerde hastalığa bağlı rahatsızlık belirtileri ortaya çıkabilir.

 Meme Küçültme Ameliyatı Kimler Olabilir?

Gelişimini tamamlamış ve göğüslerinin büyüklüğünden dolayı fiziksel rahatsızlık hisseden kadınlara uygulanır. Göğüs küçültme ameliyatı, fiziksel rahatsızlık yaşayan veya göğüslerin büyük olmasına neden olan kozmetik sorunlar yaşayan kadınlar için uygun olabilir. Uygulama kişinin genel durumu, yaşı, şekli ve cerrahi müdahaleye ilişkin beklentileri gibi birçok faktöre bağlıdır.

Yorum Yazın

https://drtamersakrak.com/wp-content/uploads/2024/01/DR-TAMER-SAKRAK-1.png

Dr. Tamer Şakrak Klinik olarak her zaman hastalarımızı estetik açıdan memnun etmeyi amaçlayıp bu doğrultuda devam ediyor.

Hemen Bilgi Alın
bt_bb_section_top_section_coverage_image