Burun Ameliyatı

Genel anestezi ile birlikte yapılan operasyon türüne denir. Genel olarak nefes almayı zorlaştıran neden ile olunuyor. Bunların arasında ‘’burunda bulunan et, burunda kemik eğriliği’’ nefes almayı engelleyecek  başlıca nedenler olduğu için, burun ameliyatı son derece  önemlidir. Burun ameliyatını yaptırma amacı kişinin daha sağlık bir şekilde nefes almasının sağlanmasıdır. Daha sağlıklı koku alma sağlandığı zaman hasta uykusunda hem rahat uyumakta hem de daha düzenli spor yaparak nefes almaktadır. Genel olarak İnsanlar nefes alamadıkları zaman ve burun yapısında fiziki bozukluk olma sebebi yüzünden burun ameliyatı olma kararı alırlar. Ameliyat fazla uzun sürmemekle beraber, şişkinliği indirmek için  4 saat soğuk buz tamponu uygulanır.

 Burun Ameliyatı Hangi Durumlarda Yapılır?

Kişiye  burundan nefes almayı engelleyen nedenler yüzünden yapılan operasyon cerrahi müdahale ile yapılıyor. Genel anestezi ile hasta başarılı bir operasyon geçirmiş oluyor. Burun ameliyatı nedir?Sorusu günlük hayatta hemen hemen herkesin sorduğu soru haline geldi. Bu ameliyat estetiksel kaygıyla yapıldığı kadar, nefes almakta zorlanan hastalar için de  bu ameliyatı olması zorunlu hale gelebiliyor. Dünyada en çok estetik operasyonu yapan ülkeler arasında Türkiye burun ameliyatlarında ilk sırada yer alıyor. Nefes almayı engelleyen nedenler harici, estetik ve anatomik yapıda problemler sebebiyle burun ameliyatına ihtiyaç duyuluyor.

Burun Ameliyatı Estetiğinin İyileşme Süreci

Burun ameliyatını olan hasta aynı gün ya da sonra ki gün taburcu ediliyor.  Burun ameliyatı yaptıranlar ortalama ameliyat sonrası  4 saat buz torbası tedavisi uygulanır. Hem şişkinliğin azalmasını  hemde morlukların giderilmesini sağlıyor.  Hastanın ameliyat sonrası başının yüksekte olması gerekiyor. Genelde bu yükseklik çift yastıkla sağlanıyor. Ameliyatın 2. günü şişlik ve morluk derecesi fazla oluyor. Kişinin fiziki durumuna göre değişkenlik gösterse de, hastaya uygulanan teknik sayesinde değişiyor.  Ameliyat sonrası en fazla 5 gün bittikten sonra burun üzerinde bulunan plastik ateller alınır. Daha sonra özel bir bant sayesinde 2 -3 gün  bantlanarak ödemin inmesi çözümü sağlanır. Bu şişkinlik kalın derilerde daha uzun sürüyor. İnce derilerde tersine daha kısa sürebiliyor. İyileşme süreci 7 gün olabiliyor.

 Burun Ameliyatı Fiyatları Oldukça Uygun Yapılıyor

Burun ameliyatı fiyatları düşünüldüğü kadar yüksek maliyetli bir cerrahi işlemi değildir.  Günümüzde en çok yapılan ülkelerin başında yer alan Türkiye’de bu cerrahi işlemi profesyonel olarak yapılıyor. 2019 senesini baz alırsak, burun estetiği ortalama 3.000 – 4.000 TL civarında yapılıyor. Bu  ameliyat işlemi hastanesinden ve uygulanacak işleme göre değişkenlik gösterebiliyor. Türkiye’de bu operasyona büyük talep vardır. Bu  alanda  başarılı uzman doktorlarımız bulunuyor. Başarı oranı yüksek ve iyileşme süreci kısa olmaktadır. Hem ağrısız hemde en iyi burun ameliyatı doktorları sayesinde, hastalar rahat bir süreç geçiriyor.

Burun Ameliyatı Nasıl Yapılıyor?

Bazı hastaların suratıyla uyumlu ve doğal görünüme sahip olacak burun, herkes için özel farklı tasarlanıyor. İstanbul’da burun ameliyatı doktorlarıson derece profesyonel olarak çalışıyorlar.  Geliştirilen farklı yöntemler sayesinde, burun ameliyatları geçmişe göre basit olsa da, ameliyat sonrası dikkat edilmesi gereken  şeyler olabiliyor. Burun yüzümüzün orta kısmında kemik ve kıkırdaktan oluşan deri ile kaplı koku alma özelliğini taşıyan organımızdır. Maslak’ta burun ameliyatı  yapılırken kemik ve kıkırdak kemiğine şekil vermek için deri tabakasını besleyen lenf dolaşımını bozmadan kaldırarak yapılıyor. Bu şekilde burnun içerisinde çalışmak daha kolay hale geliyor. Bu sayede hastaya zarar vermeden basit bir yöntem uygulanıyor.

Burun Estetiğinde Gelişmeler

Burnumuz suratımızın orta kısmında yer alan nefes almamızda önemli işlevsel görevi sağlayan organımızdan birisidir. Aynı zamanda suratımızın şeklini, mimiklerimiz sayesinde burnumuzun da vereceğimiz ifadeyi belli etmeye yarar. Burun cerrahi işlemi yapılırken dikkat edilmesi gereken nedenler bulunuyor. Burun ameliyatı yapılırken dikkat edilecek şey burnun korunmasıdır. Burun sırtımızda bulunan kıkırdakları bir arada tutan organımızdır. Burun estetiği rinoplasti operasyonlarında koruyucu cerrahi yöntemi kullanılıyor. İstanbul Avrupa yakasında burun ameliyatı en iyi uzman doktorlar sayesinde yapılıyor. Açık ve kapalı burun operasyonu olarak 2 çeşit farklı yöntemle yapılmaktadır.  Bu açık ve kapalı burun operasyonu boğazın incisi haline gelen Sarıyer burun ameliyatı uzman ekip sayesinde oluyor.

 Burun Operasyonu Masajı

Burun ameliyatı operasyonundan sonra, burun ucundaki deride şişme olabiliyor. Bu şişliklerin büyük bir kısmı yani %80 kısmı birkaç hafta süre içinde iyileşiyor. Ancak şişkinliklerin %20’sinin iyileşmesi ortalama bir sene sürmektedir. Burun ameliyatı sonrası burunda uyuşukluk olabilir ve dokunulduğunda sert olduğu hissi hissedilir. İlk 3 ay buruna değecek maddeleri ve darbelere karşı dikkat edilmesi gerekiyor. Buruna nazik bir şekilde dikkatli olmak gerekiyor. Ortalama yaklaşık 30 gün sonra burun derisi kıkırdaklı çatıyı iyice sarmakta ve burun kıkırdağı birbirlerine yapışmaya yani kaynamaya başlar. Bu sayede ufak tefek darbelere karşı dayanıklı hale gelmeye başlanmıştır. Burun ameliyatı öneriaraştırmaları sonucunda güven veren merkezler işe görüşülmesi doğrudur.

Burun Ameliyatı Sonrası Tampon Kullanımı

Burun ameliyatı tavsiye edilen hastaları ameliyat sonrası iyileşme süreçleri fazla uzun değildir. Aksine kısa sürede toparlanmaktadır. Nefes almada zorlanmadan, refah düzeyi fazla bir yaşam sürdürebiliyorlar. Burun ameliyatı fiyatları  son zamanlarda artış gösterilse bile daha uygun bir rakama sahip olan fiyatlandırma listeleri de mümkündür. Yapılacak araştırmanın ardından uygun fiyat seçeneği sunan merkezler tercih edilebilir.

  Burun Ameliyatı Olan Hastalar

Burun operasyonu geçiren hasta ilk hafta biraz zorlansa bile bunu ağrısı olmadan ilaç yöntemi ve buz tamponu ile giderilmesi sağlanıyor.

Gözaltında morluklar ve suratta şişkinlikler olsa bile bizler bunu minimum seviye de tutuyoruz. Burun neden tıkanır?Sorusuna verilecek en faydalı cevapları şu şekilde sıralanabilir:

  • Burun eğriliği
  • Konkahipertrofisi
  • Sinüzit
  • Saman nezlesi
  • Geniz eti
  • Dilin normal boyuttan büyük olması halinde
  • Alt çenenin küçük olması
  • Büyük bademciklerin olması
  • Küçük dil ve yumuşak damak sarkması halinde
  • Aşırı kilo veobezite

Horlama Tedavisi Ve Estetik Burun Ameliyatı

Normal sağlıklı sayılacak insanlar burnundan nefes alıp verir. Burun tıkanıklığı yaşayan hastalar ise nefes alıp verirken geceleri ağızları açık uyurlar. Ağızdan nefes alıp verme esnasında ağızın içinde bulunan yumuşak doku damakta oluşan titreşimler ile vibrasyonların ses çıkmasına horlamaya sebep olan başlıca nedendir. Horlayan hasta; horlama şikâyeti olarak hastaneye geldiği zaman, burun, yumuşak damak, dil ve bademciklerin kökünden muayene edilir. Bu aşamada uygulanan ilk tedavi yöntemi burunda oluşacak problemleri elimine etmeye yönelik olur. Burun ameliyatı ile beraber burundaki tıkanmalar giderildikten sonra çoğu zaman horlama da tedavi edilmiş olunuyor. Fakat horlama için yapılan yöntem sonrası horlama hala devam ediyorsa diğer bölgelere yönelik tedavi uygulaması uygulanır. Bu yöntem sayesinde hem hasta horlama probleminden tamamen kurtuluyor. Hem de rahat nefes alması sağlanıyor. Bu sayede hasta 1 defa bu operasyonu geçiriyor. Fakat kontrol için senede 1 defada olsa kontrol edilmesi öngörülüyor. Çünkü oluşabilecek problemlerin önüne geçilmiş olunuyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now ButtonHEMEN ARA