Yüz Germe Ameliyatı (face lift)

Yüzde Yaşlanmaya Neden Olan Faktörler Nelerdir?

Yüzde yaşlanma değiştirilebilir ve değiştirilemez olan bazı etkenlere bağlı olarak meydana gelir.

1- Zaman

Zaman, yüzün yaşlanmasında en önemli ve değiştirilemeyen faktördür.  Zamanla cilt kalitesi bozulur. Bunun nedeni cildin katmanlarını oluşturan hücrelerin yenilenme döngülerinin yavaşlamasıdır. Genç yaşlarda çok daha kısa sürede eskiyen hücrelerin yerine yenisi yapılırken zamanla bu süre uzar ve döngü yavaşlar. Cildin esnekliğini sağlayan elastin liflerinde azalma ve diriliğini sağlayan kollajen liflerinde bozulma meydana gelir. Yüzün daha dolu görünmesini sağlayan ve cilt altında bulunan yağ yastıkçıkları, yaşlanma ile birlikte küçülürler. Böylece çökmeler meydana gelir.

2- Yer çekimi.

Yaşlanmaya neden olan ve değiştirilemeyen diğer önemli bir faktördür. Hiç fark edilmese bile her an yerçekimi dokularımızı aşağı doğru çeker. Yüz ve vücudun diğer bölgelerinde meydana gelen sarkmalar, yaşlanmanın ve yerçekiminin ortaklaşa işlediği bir suçun sonucudur. Elastikiyetini yitiren doku, yerçekiminin ısrarcı etkilerine karşı koyamamış ve sarkmalar meydana gelmiştir.

 

3- Güneş Işınlarına maruz kalma

Yüz cildinin maruz kaldığı en önemli solar etki; güneş ışınlarına maruz kalmadır. Güneş ışınları, ultraviyole B ve C  sayesinde cilt ve cilt altı dokularda  bozulmaya neden olur. Bu bozulma doku düzeyinde olabileceği gibi gen düzeyinde de gerçekleşebilir ve cilt kanserleri bu zeminde gelişir. Özellikle ultraviyole C ışınlarının gen yapısında ciddi bozulmalara neden olduğu bilinmektedir.

 

4- Sigara Kullanımı

Yaşlanma sürecini etkileyen en önemli önlenebilir faktördür. Sigara kullanımı, içerdiği toksinler nedeniyle doku düzeyinde hipoksiye (oksijen seviyesinde azalma) neden olur.  Yani kılcal damar düzeyinde dolaşım zayıflar ve bozulur. Ayrıca dokuda kimyasal hasarlar meydana gelir.

 

5- Diğer faktörler.

Bu başlık altında bir çok kimyasal etki incelenebilir. Kalitesiz makyaj malzemeleri, sentetik olan ürünler, mesleksel nedenlerle maruz kalınan kimyasallar vs.

 

Yüz Estetiğinde Dikkat Edilecek Hususlar Nelerdir?

Yüzün topografik anatomisi son derece karmaşık olup, yaşlanma bulguları bölgelere göre farklılıklar gösterir. Bu alanlar, birbirini tamamlayıcı özellikler göstermesi nedeniyle birbirinden bağımsız olarak düşünülemez. Örneğin; orta yüz sarkması, alt göz kapaklarındaki fazlalıklardan bağımsız olarak düzeltilemez. Zira yüzün farklı alanlarında yaş algısının değişkenlik göstermesi yüzün topyekün yaşlanmasından daha kötü bir sonuca neden olur.

 

 

Yüzü gençleştirmeye yönelik işlemler göz önüne alındığında, yapılacak işlem ne kadar cerrahi olandan olmayana doğru ise, ne kadar kanlıdan kansıza doğru ise, güncel tabirle ne kadar ‘ameliyatsız ve kansız’ ise; etkinliğinin o kadar az ve kısa süreli olacağı unutulmamalıdır.

 

İple Yüz Germe

Eriyen, yarı eriyen ya da erimeyen iplerle yerçekiminin aksi yönde karşılanması ve sarkan dokuların toparlanması için yapılan bir işlemdir. Çoğu zaman lokal anestezi altında ve 15-20 dk içerisinde yapılabilir. 35-55 yaş arası, yüzde yaşlanma bulgularının hissedildiği ancak cerrahi tedavi için erken olan hastalarda seçilecek ilk yöntemdir.

 

İple Yüz Germe Ne Kadar Kalıcı?

Kullanılan malzemenin cinsine göre 1 yıl, 2 yıl ya da ömür boyu kullanılabilen ipler mevcuttur.

 

İple Yüz Germe Fiyatları

Kullanılan malzemenin cinsine, işlem yapılacak bölgeye ve kullanılan ip miktarına göre maliyet değişiklik göstermektedir.

 

Ameliyatsız Yüz Germe

Hi Fu olarakta bilinen bu işlem cilt altı yumuşak dokuda ultrasonik ses dalgaları ile kontrollü yara oluşturma esasına dayanır. 3 ay da etkisi ortaya çıkar ve yaklaşık 2 yıl etkinliği sürer

 

Yüz Germe Ameliyatıyla Nedir?

 

Klasik yüz germe ameliyatı ile; göz kenarları, kulak önü, yanaklar, burun kenarları, ağız kenarları, ve dudaklar ile çene kemiği hattı boyunca (orta ve alt yüz bölgesi) oluşan sarkmaların düzeltilmesi mümkündür.

Yüz germe ameliyatında yüz mimik kaslarının oluşturduğu SMAS  tabakası gerdirilerek işlem yapılır. Bu tabakadan bazen bir parça çıkarılarak bazen de bu tabaka tamamen kaldırılıp yukarı süspanse edilerek istenilen etki elde edilir.

 

Yüz Germe Ameliyatı Kimlere Yapılabilir?

Yüz germe ameliyatı kaç yaşında yapılır?

 

Yüz germe ameliyatı için uygun kişiler

  • 40-45 yaş üzeri
  • orta ve alt yüzde yumuşak doku sarkması olan,
  • sigara içmeyen
  • kollojen doku hastalığı bulunmayan
  • yüksek tansiyon ve şeker hastalığı gibi sorunları olmayan kişilerdir.

 

Yüz Germe Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Yüz germe ameliyatı genel anestezi altında ve ameliyathane şartlarında yapılır. Ameliyat yaklaşık 4 – 6 saat sürer. Bu süre, boyun germe, göz kapağı estetiği ya da yağ enjeksiyonu gibi kombine ameliyatların birlikte yapılması nedeniyle uzayabilir. Genellikle, yüze daha dolgun ve düzgün kontur sağlamak amacıyla; yüz germe ameliyatlarına yağ enjeksiyonları eklenir.

 

Yüz germe ameliyatında her ne kadar fazla deri çıkarılıyor olsa da, esas etki mekanizması başkadır. Cildin altında yüz mimik kasları ve bazı zarlardan (facia) oluşan, SMAS (süperfisyal muskuler aponevrotik sistem) adı verilen bir doku katmanı bulunur. SMAS yüzümüzün esas direncini sağlayan, mimik hareketlerimizden sorumlu yapıdır. Bu nedenle germe işlemi SMAS adı verilen dokuya yapılır. Deri ise bu yapı üzerindeki yeni şekle uyum sağlar.

 

İyileşme Dönemi Nasıldır?

Ameliyat sonrası hastanın 2 gün hastanede kalması yeterlidir. Bu süre kanama kontrolü açısından yeterli ve gereklidir. Ameliyat sonrası ağrı beklenmez. Hatta bu ameliyatlar, uyuşuk ameliyatlardır. Ameliyat sırasında yüzeyel cilt sinirlerinin hasarlanmasına bağlı olarak 6-8 hafta süreyle yüz cildinde uyuşukluk ve keçeleşmeler meydana gelebilir. Bu durum normaldir.

Ameliyat sonrası erken dönemde en belirgin problem; ödem ve şişlikler olup, bu dönemde yapılacak buz uygulaması ve basınçlı maske kullanımı son derece faydalıdır. Ödemler ilk 3 hafta içerisinde tamamen geçer ve hasta yeni görüntüsüne kavuşur. Yüz germe ameliyatlarında kesiler saç içi, kulak ön ve arka kenarından yapılır. İyi bir yara bakımı ile neredeyse hiç iz kalmaz.

 

Yüz Germe Ameliyat Fiyatları

Yüz germe ameliyatları içerisinde birden fazla kombinasyon içerdiği için hastanın ihtiyaçlarına göre planlama yapıldığından fiyatı değişkenlik göstermektedir.