Karın Sarkması Ameliyatı Nedir Ve Süreçleri

21 Eylül 20230

Karın Sarkması Ameliyatı Nedir Ve Süreçleri Karnınızda diyet ya da egzersizler ile azalmayan biraz fazla sarkıklık ya da deri fazlalığı var ise, doktorlar tarafından karın germe ameliyatı düşünülmektedir. Buna bağlı olarak, düşünecek olursak, kendi durumunuz iyice analiz edilmeli ve bu konuda acil karar verilmemektedir.

Kilo vermenin bir alternatifi olarak da bu ameliyat kullanılmaktadır. Bu ameliyat genel bakımdan sağlık durumu çok iyi olan kadın ve erkek için uygun bir operasyon olmaktadır.

 Karın Germe Ameliyatı Nedir?

Karın germe ameliyatı, fazla yağı ve cildi alıp, karın duvarınızda yer alan kasları sıkılaştırmaktadır. Bu şekilde karın bölgesi de düzleştirilmektedir. Fakat son derece ciddi bir operasyon olmaktadır.

Genelde gebelik nedeniyle kasları ve cildi gerilmiş olan kadınlar, bu kasları sıkılaştırmak ve cildi küçültmek için bu ameliyattan faydalanmaktadır.

Karın germe, hayatlarının bir noktasında obez olan ve hala karın bölgesinde aşırı yağ birikintileri veya gevşek cildi olan kadın veya erkekler için de bir alternatif olmaktadır.

 Karın Germe Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Genelde karın germe ameliyatı 1-5 saat aralığında sürmektedir. Özel durumunuza bağlı olarak da yatarak mı yoksa ayakta mı tedavi olacağınız belirlenmektedir. Ameliyat sürecinde genel anestezi uygulanmaktadır. Karın germe ameliyatı için 2 seçenek bulunmaktadır. Bunlar;

Tam abdominoplasti: en fazla düzeltmeye gereksinim duyan hastalar için çok iyi bir tercih olmaktadır. Karnınız kalça kemiğine kadar kesilmektedir. Kesi de kasık ile aynı düzeyde, alçaktan yapılmaktadır. Ameliyattan sonra uzman cerrah, deriyi, dokuyu ve de kası gerekli olacak şekilde manipüle etmektedir.

Bu işlem sonrasında göbek deliğinizde bir açıklık meydana gelmektedir. Çünkü göbeği çevreleyen dokuların arındırılması gerekmektedir. Drenaj tüpleri de cildin alt kısmına yerleştirilmektedir. Bunlar cerrahın uygun gördüğü biçimde birkaç gün içinde çıkarılmaktadır.

Kısmi ya da mini abdominoplasti: mini karın germe ameliyatları kapsamında yağ depoları göbeğin alt kısmında yer alan ve daha kısa kesi olmasını sağlayan hastalara yapılmaktadır. Bu operasyon kapsamında göbek deliğiniz, çok bir büyük ihtimalle hareket etmemektedir.

Cilt kesi hattı ile göbek deliği arasında ayrılmaktadır. Aynı zamanda bu ameliyat çeşidi bir endoskop yardımı ile de yapılmaktadır. Prosedürler de aynı şekilde kişisel duruma ya da ihtiyaçlara bağlı olarak sadece 2 saat sürmektedir.

Ameliyattan sonrasında kesi bölgeniz dikilmekte ve bandajlanmaktadır. Ameliyatın takip ettiği günlerde de bandajın bakımı nasıl yapılacaksa cerrah tüm talimatlara uymanız konusunda uyarıda bulunmaktadır.

 Karın Germe Ameliyat Öncesi

Genelde karın germe ameliyatı öncesinde dengeli beslenmek, tam öğünler yemek son derece önemli olmaktadır. Aşırı diyet de yapılmamaktadır. Doğru beslenme şekli düzgün iyileşmede çok önemli bir rol oynamaktadır.

Hasta bazı ilaçları kullanıyorsa, cerrahı bunları ameliyattan önce ve de sonra belirli bir süre kesmesini istemektedir. Cerrah bu durumu ameliyat öncesi konsültasyonunuzun bir parçası olarak belirlemektedir. Ameliyata girilmeden önce, ev ortamı hijyenik bir şekilde hazırlanmaktadır.

Karın Germe Ameliyatı Sonrası

 

Genelde ameliyat sonrasında;

 

Bol miktarda buz torbası uygulanmaktadır.

 

Çok rahat giyilen, çıkarılabilen bol, rahat kıyafetler temin edilmektedir.

 

Kesi yerleri için vazelin uygulanmaktadır.

 

Kişisel ihtiyaçlarınızı karşılamak için ameliyattan öncesinde en güvenli, en rahat iyileşme alanı kurulmaktadır.

 

Karın Germe Ameliyatının Komplikasyonları

Genelde beklenildiği gibi, ameliyat sonrası takip eden günlerde, ağrı ya da şişlik olmaktadır. Gerektiği durumlarda doktor bir ağrı kesici reçete de vermektedir. Ağrıyla en iyi nasıl başa çıkılması gerektiği konusunda size talimat vermektedir.

 Ağrılar birkaç hafta ya da ay sürmektedir. Aynı süreçte uyuşma, morarma ve genel yorgunluk da yaşanmaktadır. Bu belirtiler, uygun tedavi yöntemleri ile kısa sürede geçmektedir.

Yorum Yazın

https://drtamersakrak.com/wp-content/uploads/2024/01/DR-TAMER-SAKRAK-1.png

Dr. Tamer Şakrak Klinik olarak her zaman hastalarımızı estetik açıdan memnun etmeyi amaçlayıp bu doğrultuda devam ediyor.

Hemen Bilgi Alın
bt_bb_section_top_section_coverage_image