Burun Estetiği Nedir ve Fiyatları 2023

3 Ekim 20230

Genel olarak burun estetiği tıbbi olarak da rinoplasti, burnun estetik kusurlarını düzeltmenizi ve nefes almayı iyileştirmenizi sağlayan cerrahi müdahaledir. Burnun şeklini ve boyutunu değiştirmenizi sağlar, görünüşünü bozmadan yüzün uyumunu artırır. Rinoplasti, burun şeklinin ya da burnun ucunun değiştirilmesine izin veren bir operasyon olmaktadır.

İşlevsellik veya saf estetik için gerekli olan bu hassas bir cerrahi operasyon, çok uzun süren bir iyileşme süresi de gerektirir. Genelde burun estetiği nedir? sorusunun cevabı çok kapsamlı bir şekilde açıklanmaktadır. Aynı zamanda burun estetiği fiyatlar kapsamında da çok fazla değişme gösteren operasyonlar bulunmaktadır.

 Burun Estetiği Ameliyatı Endikasyonları

 

Burnun yüze oranla çok daha büyük olması

 

Önden bakıldığı zaman burnun çok büyük ve geniş çarpık ya da kavisli olması

 

Burnun önceki kırıklardan ötürü asimetrik, ucu kalın, geniş olması

 

Etli burnun ucu sarkık veya belirgin sıkışmış burun ucuna sahip olması.

 

Burunda tümsekler şeklinde kemikleri olması

 

Rinoplasti hem erkeklerde hem de kadınlarda büyüme evresi tamamlandıktan sonra önerilmektedir. Özel durumlar dışında tüm estetik müdahaleler gibi 18 yaşından sonra yapılması önerilir.

 

 Burun Estetiği Ameliyatı Özellikleri

Bu tür ameliyatlarda herhangi bir yaş sınırı bulunmamaktadır. Ancak genelde 15-16 yaşlarında ortaya çıkan kemik ve kıkırdak yapıların gelişiminin sona ermesini beklemek tercih edilmektedir. Özellikle genç kızlarda 15 yaşından itibaren burun estetiği yapmak mümkündür.

Erkeklerde ise 16 yaşına kadar beklemek gerekmektedir. Çünkü erkek cinsiyetteki yapıların olgunlaşması kadın cinsiyetinden yaklaşık 12 ay daha geç oluyor. Burun estetiği tek başına ya da diğer kozmetik veya fonksiyonel cerrahi tekniklerle birlikte de yapılabilir.

Burun estetiği, bir uzman tarafından profesyonel bir şekilde değerlendirilen, oldukça kişiselleştirilmiş bir müdahaledir. Cerrahın burnunuzun şeklini ve boyutunu değerlendirmesi, herhangi bir estetik ya da işlevsel kusur olup olmadığını kontrol etmesi de size burnunuzun şekli, profili ve estetiğindeki olası harmonik değişiklikleri göstermesini sağlayacaktır.

 Burun Estetiği Ameliyatı

Genelde burun estetiği nedir ya da nasıl yapılır sorusu çok fazla araştırma yapılan bir durum olmaktadır. Burun estetiği bir burnu modifiye edip, küçültüp, doğru boyuta ve yüzün geri kalanıyla uyumlu bir şekle getirmeyi amaç edinen bir ameliyat olmaktadır.

Estetik sorunlar ile birlikte nefes alma bozukluğu da gözleniyorsa, burun piramidinin yapılarına estetik ve solunum problemini belirleyenlere fonksiyonel olarak etki eden rinoseptoplastiye başvurmak gerekmektedir. Bazen aynı anda konkalar üzerinde de hareket ederek nefes almayı iyileştirmek için boyutlar küçültülmektedir.

Değiştirilecek anatomik yapılara erişmek için, yalnızca burun deliklerinin içinden kesilere ya da kolumellaya erişime başvurulabilir, bu da çok mütevazı bir yara izine yol açar, ancak modellenecek yapıların daha fazla kontrol edilmesini sağlar. Ameliyat, ucun yalnızca küçük bir düzeltmesini içeriyorsa, yardımlı lokal anestezi altında ya da daha sıklıkla genel anestezi altında gerçekleştirilebilir.

 Burun Estetiği Kapalı Teknik Süreçleri

Kapalı teknik ile yapılan burun estetiği, burun içinden yapılan küçük kesilerden burun iskeletinin kemik ve kıkırdak bileşeninin yeniden şekillendirilmesini sağlar. Kullanılan plastik cerrahi teknikler hastadan hastaya, istenilen sonuca bağlı olarak değişir. Her ihtimalde, ancak, burnu daraltmak için burun kemiklerinin tabanından kırıklar yapılması gerekmektedir.

Sırt biraz daha aşağıda olur ve nazal septum kısaltılmıştır. Aynı zamanda burnun bazı bölümlerinin büyütülmesi de gerekebilir. Bu durumda muhtemelen nazal septumdan alınan kıkırdak kullanılması gerekmektedir.

İskeleti tamamen kıkırdaklı olan burun ucu, ilgili kıkırdakların yeniden şekillenmesi ile değişikliğe uğramaktadır. Sonunda, cilt kendiliğinden yeni iskelet üzerinde kendini yeniden öne çıkararak müdahalenin nihai görünümünü ortaya çıkmaktadır.

Burun Estetiği Açık Teknik Süreçleri

Açık teknikle rinoplasti, kapalı rinoplastinin bir türü olarak, kolumella derisinin burun tabanından kesilmesi ve burun ucunun kıkırdaklarının ve burun köprüsünün açığa çıkarılması şeklinde gerçekleştirilmektedir.

Septoplasti yapılmasının gerekli olduğu durumlarda aynı kesiden septuma giriş yapılmaktadır. Parmak kıkırdaklarının tamamen açığa çıkması, doğrudan görselleştirmeye ve büyük bir hassasiyetle yeniden şekillendirmeye olanak tanımaktadır.

Kıkırdakların açığa çıkarılması, tahribatsız tekrardan şekillenmelerine izin veren tek teknik olmaktadır. Kısacası kıkırdak parçalarının rezeksiyonu olmadan burun ucunun değiştirilmesi ve özelliklerine ve özelliklerine göre cerrah tarafından seçilir.

 

Burun Estetiği Ameliyat Sonrası Süreç

Genelde burun estetiği nedir ya da bu operasyon sonrası süreç nasıl işler? gibi sorular uzman cerrahlar en çok sorulan sorulardandır. Burun estetiği operasyonunu takip eden 48 saat içerisinde, başınız yukarıda olacak biçimde dinlenmeniz gerekmektedir.

Üçüncü günden itibaren normal hayata dönülebilir fakat mümkün olduğunca ağır aktivitelerden, sauna ve hamamlardan, güneşe maruz kalmaktan, çok sıcak yiyecek ve içeceklerden uzak durulmalı ve bardak kullanımı da sınırlandırılmalıdır. İlk 2 gün göz çevresinde şişlik ve morarmalar görülebilir. Çok nadiren tampon kullanımını gerektirecek kanamalar da olabilir.

Ameliyattan 7 gün sonra, cerrah alçıyı alacak ve başlangıçta şiş ve ödemli olan burnunuz günden güne ameliyat öncesi kararlaştırılan uyumlu şekli alacaktır. Özellikle burun ucunda bir miktar şişlik haftalarca devam edebilir. Tüm bu süreç burun estetiği fiyatlar kapsamında da incelenmektedir.

Burun Estetiği Ameliyat Fiyatları

Burun estetiği ameliyatı burun estetiği fiyatlar konusunda ele alındığı zaman, bu müdahale uzman bir operatör gerektirir ve estetik ve fonksiyonel rinoseptoplasti durumunda, plastik cerrahın bir kulak burun boğaz uzmanının odasında tavsiye istemeye karar vermesi mümkündür.

Ameliyatı yapan cerrahın itibarına bağlı olarak burun estetiği fiyatlar önemli ölçüde artabilir.

Ameliyat sonrası kontroller genellikle ücretsizdir ve herhangi bir rötuş veya ikincil cerrahi gerekip gerekmediğini belirlemek için kullanılır.

Yorum Yazın

https://drtamersakrak.com/wp-content/uploads/2024/01/DR-TAMER-SAKRAK-1.png

Dr. Tamer Şakrak Klinik olarak her zaman hastalarımızı estetik açıdan memnun etmeyi amaçlayıp bu doğrultuda devam ediyor.

Hemen Bilgi Alın
bt_bb_section_top_section_coverage_image