Vücut Şekillendirme Nedir?

Vücutta bölgesel veya genel şekil bozuklukları meydana gelebilmektedir. Bu şekil bozukluklarının birçok farklı sebebi olabilmektedir. Bunların başlıca sebepleri obezite, aşırı kilo alımı sonrası kilo verildikten sonra oluşan sarkmalar, yeme düzensizlikleri sebebiyle elastikiyetini kaybeden deri, fazla yağ ve karbonhidrat içerikli beslenmek, hamilelik ve doğum, estetiği bozabilecek kazalar, genetik kökenli kilo almaya yatkınlık, metabolizma hızının düşük olması, yaşlılıkla düşen metabolizma hızı gibi sebeplerdir. Tüm bu sebeplere bağlı olarak kişinin vücudunda kompozisyon değişiklikleri oluşabilir. Deri elastikiyetini kaybettikten sonra eski haline dönmekte zorlanır ve bunu bazen tek başına başaramayacak konuma gelebilir. Bu ve bunun gibi durumlarda kişiler memnun kalmadıkları ve rahatsız hissettikleri estetik görünüşlerini değiştirmek için çeşitli yollar aramaya ve çabalamaya başlarlar. Kişiler vücut şekillendirme nedir ve nasıl yapılır sorusunun cevabı peşinde koşarken ciddi efor sarf edebilirler ve kendi sağlıkları açısından da doğru olmayan kararlar verebilirler. Memnun olunmayan görüntünün düzelmesini sağlamak için bilinçsizce yanış diyetler yapılabilir. Bu diyetler vücudun içsel işleyiş dengesini bozar.

Şekil Bozukluğu Sebepleri Nelerdir?

Kişinin bireysel olarak verdiği tüm çabalar neticesinde önüne geçemediği sarkmalar veya çeşitli şekil bozuklukları hiçbir şekilde dilenen ölçütlere ulaşmıyor olabilir. Diyetler, bölgesel yağ yakıcı kürler, egzersizler ve daha birçok yol sonuçsuz kalabilir. Böyle durumlarda plastik, rekonstrüktif ve estetik cerrahi uzmanları tarafından gerçekleştirilen girişimler sayesinde vücudun istenen görünüme girmesi sağlanabilir. Bölgesel yağ alımları veya şekil bozukluklarını giderme amaçlı uygulanan işlemler uzmanlar tarafından gerçekleştirilir ve bu işlemlerin tamamı vücut şekillendirme nedir sorusunun cevabı altında toplanabilir. Uzun süreli açlık metabolizma faaliyetlerini yavaşlatır ve yağ yakıp kilo kaybetmek her zamankinden daha da zorlaşır. Yanlış bir diyetin tek zararı metabolizmayı yavaşlatmak ve bağışıklık sistemini zayıflatmak değildir. Aynı zamanda deri altındaki yağ tabakalarının yapısını da bozar ve cilt elastikiyetini olumsuz etkiler. Zaman içerisinde deri eski formunu kaybettiğinden ve yeterince gerginlik sağlayamadığından yağın fazla olduğu bölgelerde sarkmalar meydana gelecektir.

Cildin normal dengesi yalnızca obezite veya yanlış beslenmelere bağlı olarak bozulmaz. Doğum gibi kilo alınımın engellenemez olduğu durumlarda kilo alan cildin deri elastikiyetinin kötü etkilenmesinin yanında doğum sebebiyle bel ve karın bölgesinde şekil bozuklukları sarkmalar meydana gelebilir.

Genetik Sebepler

Bazı bireyler ise yeme düzenlerine ellerinden geldiği kadar dikkat etseler dahi genetik kodlarının üstelerinden gelmeleri mümkün değildir. Bu kişilerin metabolizmaları doğuştan diğerleri gibi çalışmıyor olabilir. Bu bireylerin vücutları kilo almaya diğer bireylerden daha yatkındır. Bu kilo alma eğiliminin temelinde ise metabolizma hızı yatmaktadır. Metabolizmayı şekillendiren iki dinamik vardır. Bunlardan biri anabolizma diğeri ise katabolizma hızıdır. Anabolizma metabolizmadaki yapım faaliyetleridir. Anabolizma çocukluktan büyüme gelişme çağının sonuna kadar oldukça hızlı çalışır. Vücut için gerekli gelişmeyi sağlayacak yapım faaliyetleri onun sayesinde gerçekleşir. Katabolizma ise anabolizmayla ters çalışan bir işleyiş mekanizmasına sahiptir. Katabolizma vücutta ki yıkım olaylarından sorumludur. Yaşlılıkla birlikte yavaşlayan yıkım ve yapım faaliyetleri sonucu kilo alımı görülmektedir. Aynı şekilde sağlıklı bir bireyin de bu dinamikleri elinde olmaksızın normalin altında çalışıyor olabilir ve ne kadar az yerse yesin dilediği kiloya ulaşmakta zorlanıyor olabilir. Bu dengesiz beslenmesi sonucu deri yapısına zarar vermesi ise yine kaçınılamaz olacaktır. Bazı kişiler ise ne kadar yerse yesin kilo almakta zorlanırlar. Onların problemi ise katabolizma yani vücut yakım hızının çok yüksek olmasıdır. Metabolizması bu denli hızlı olmayan bireyler ise böyle durumlarda metabolizma hızlandırıcı yiyeceklere ve içeceklere yönelen kişiler çok da önemli farklar elde edebilecekleri harika formüle ulaşamazlar. Bu ve bu gibi durumlarda günümüz sağlık sektörünün en gelişim gösterdiği alanlardan biri olan estetik cerrahi uzmanlarının kapıları sık çalınmaya başlamış bulunmaktadır. Tüm çabalarına rağmen vücutlarını istenen ölçüye getiremeyen kişiler vücut şekillendirme nedir diye sorduklarında en sağlıklı cevabı alanında uzman olan hekimler tarafından alırlar.

Postbariatrik Cerrahi Nedir?

Aşırı kilo sorunları sonrası çok fazla kilo vermiş kişilerin kurtarıcısı haline gelen cerrahi operasyonlar günümüzde popülerliğini arttırmıştır. Kilo verimi sonrasında ciltte çok ciddi deformasyonlar oluşabilmektedir. Ciltte deri sarkması bu durumlarda engellenemez bir durum olabilir ve onca kiloyu verdikten sonra kişiler hala görünüşlerinden memnun değildir. Çünkü bu kez önlerinde daha büyük bir sorun vardır. Bu durumda kalan kişiler vücut şekillendirme nedir diye düşünürken mutlaka bir cerrah desteği almalıdırlar. Ciltlerinin sağlıklı bir görünüm elde etmesini sağlayacak cerrahi teknikler günümüzde oldukça gelişmiştir.

Postbariatrik Cerrahi İşlem Sonrası Neler Yaşanır?

Postbariatrik cerrahi işlem sonrasında kişilerin ciltleri toparlanmaktadır ancak bir takım fizyolojik farklılıklar çeşitli sorunlara yol açabilir.

Bu işleme tabi tutulan bireylerin ciltlerinin elastikiyeti hâlihazırda bozulmuş olduğu için yara iyileşmesi sağlıklı bir deriye göre çok daha yavaş gerçekleşmektedir. Bu cerrahi işlem sonrasında kişiler yeme alışkanlıklarına da olduğundan daha fazla dikkat etmelidir. Yağ dokunun tekrar oluşması yahut erimesi mümkündür. Bu sebeple kişilere ameliyat öncesi ve sonrası bazı takviyeler yapılır. Bu takviyeler protein ve eser element olarak açıklanabilir.

Postbariatrik Cerrahi Ne Zaman Uygulanır?

Bu cerrahi işlemin uygulanması için kilo verme aşamasının tamamen bitmiş olması gerekmektedir. Aksi takdirde işlem yarar sağlamaz, fizyolojik olarak kişiye zarar verebilir. Bir diğer önemli husus ise bu operasyonun tek seferde sonuçlanmayabileceğidir. Bu bir süreç haline yayılmalıdır ve doktor ile hasta bu süreci planlamalıdır.

Bele Lipektomi (Torsiyon Plasti) Nedir?

Bel ve karın bölgesinde ciddi sarkmalar olması halinde göbek üzeri bölgenin aşağıya, altında kalan bölgenin ise yukarıya doğru çekilerek gerilmesi işlemidir. Bu germe sonrasında ciltte ciddi toparlanma görülmektedir. Operasyonla fazla doku çıkartılır ve gerekli olması halinde istenen bölgelerin şekil bozukluklarını düzeltmek için kullanılabilir. Bu bölgeler kalça, basen bölgeleri olabilir. Ameliyat sonrasında bel çevresinde dikiş izi kalmaktadır ancak bu iz hastaların estetik görüntüsünü bozmayacak şekilde günlük hayatta kamufle edilebilir bir haldedir. Bu iz iç çamaşırı hizasında kalacak şekilde gizlenebilir. Kişilerin vücut şekillendirme nedir ve nasıl yapılır sorularına verilecek cevaplardan biri de bu operasyondur.

İyileşme sürecinde protein ve vitamin takviyeleri yapılır. Bu operasyon sigara kullanmayan hastalarda rahatça gerçekleştirilebilir. Operasyon sonrasında üç gün kadar hastanede gözetim altında kalınması gerekmektedir. İlk iki gün içerisinde hasta motive edilir ve ayağa kaldırılır, hareket etmesi sağlanır. Taburcu olduktan sonra ise kişi iki hafta dinlenmeli ve fiziksel olarak zorlayıcı faaliyetlerden uzak durmalıdır.

İntragastrik (Mide İçi) Balon Uygulaması

Bu operasyon yalnızca VKİ (vücut kitle indeksi) 30 ve üzeri olan hastalar için uygundur ve uygulanabilir. Endoskopik bir işlem ile mide içerisine bir balon yerleştirilir. Yerleştirilen balon bir sıvı ile doldurulur. Bu balon sayesinde midede tokluk hissi sağlanır ve aşırı kilo sorunu olan hastaların kilo vermesi kolaylaştırılır. Operasyonun bir takım yan etkileri de mevcuttur ancak bunlar kısa dönemde görülür. Karın ağrısı, bulantı ve kusma bu etkilerden bazılarıdır. Operasyon sonrasında iki gün sıvı tüketilmesi gerekmekte katı içerikli yiyeceklerden uzak durulması önerilmektedir. Gastrit ve ülser rahatsızlıklarına sahip kişilerde balon uygulaması gerçekleştirilemez.

Gastrik Bant (Mide Bandı) Uygulaması Nedir?

Uygulaması son derece basit olan bu operasyon ile mide ağzına bir bant yerleştirilir ve bu bant sayesinde midenin daraltılması hedeflenir. Her yaşta hasta için uygundur. Riskleri arasında ise bulunduğu yerden hareket etmesi yahut midede aşınmaya yol açması söz konusudur. Daha detaylı bilgi ve hizmet için firmamıza başvurabilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now ButtonHEMEN ARA