Vücut Sarkması Nedir?

Vücut sarkması, derinin sarkması olarak görünür hale gelmektedir. Deri, elastikiyetini kaybettikçe sarkmaya başlar ve bu süreci geri döndürmek oldukça zordur. Kadın veya erkek fark etmeksizin herkesin başına gelebilen bu durum estetik görünümü bozarak kişilerin özgüvenlerini zedeleyebilir. Bireyler böyle durumlarda görünümlerini düzeltecek bir takım yollara başvururlar. Bilinçsiz ve yanlış uygulanan diyetlerle metabolizma işleyişlerini bozarlar, yeme bozuklukları yaşarlar, kilo alıp vermeden dolayı derileri de elastikiyetini kaybeder ve sıkılaşmaya ihtiyaç duyarlar. Sıkılaşmak için spor, kür, diyet, krem ne gerekiyorsa kullanırlar ancak bu girişimleri bazı durumlarda yeterli olmayabilir. Vücutlarına baktıklarında vücut sarkması nedir sorusunun cevabını aramaya başlarlar. Nedir, neden olur ve nasıl tedavi edilir sorularına makalemizin devamında cevap bulabilirsiniz.

Vücut Sarkması Sebepleri Nelerdir?

Göğüslerin, kalçaların, karın ve göbek bölgesinin, bacakların, kol altlarının, boyun bölgesinin, farklı bölgelerdeki deri sarkmalarının birçok sebebi vardır. Bu sebeplerden bazıları bireysel sebeplerdir, kendi alışkanlıklarımız sonucu ortaya çıkar bir kısmı ise bizim elimizde olmaksızın doğuştan gelirler. Sebebi her ne olursa olsun , hangi bölgede meydana gelirse gelsin oluşan Vücut sarkması ciddi estetik kaygıya dönüşür.

Besleme Alışkanlıkları

Herkesin kendince bir beslenme düzeni vardır. Ancak her düzenin sağlıklı olduğunu söylemek mümkün değildir. Sağlık bir beslenme düzeninde sık sık ve az miktarlarda besleyici olacak yiyecekler tüketilmelidir. Kişiler buna uymayıp uzun öğün aralıkları koyduklarında, öğünlerini atladıklarında açlık süreleri uzar ve metabolizmaları yavaşlar. Az öğün yedikleri halde kilo alıyor olduklarından yakınmaya başlarlar. Bu sebeple öğün saatleri net olmalı ve öğünlerde küçük porsiyonlar tercih edilmeli. Tıkanırcasına yemek yerine yavaş yavaş yiyerek sindirim kolaylaştırılmalıdır. Bol su tüketmeye dikkat edilmelidir. Su yağların yakılması ve vücuttan atılmasını kolaylaştırır.

Doğumla Gelen Kilolar

Gebelik döneminde kilo almak kaçınılmaz olmaktadır.  Vücudu kilo almaya daha yatkın olan bireyler ve yeme alışkanlığına özen göstermeyen kişiler bu dönemde daha fazla kilo problemiyle baş etmek zorunda kalırlar. Çocuğun doğumu ile birlikte kilo vermeye başlayan birey ani bir kilo kaybı yaşar ve çocuğun rahimden çıkışıyla gerginleşmiş derinin sarkmasına engel olamaz. İleri derece sarkmalarda egzersiz ve diyet programlarıyla da bu durumu engellemek çok mümkün olmayabilir.

Obezite

Obezite çağımızın artan rahatsızlıklarından biridir. Obezite rahatsızlığında vücutta aşırı yağ birikir. Bu hastaların vücut kitle endeksleri 30 üzerindedir. Hareketsiz yaşam, aşırı yağlı beslenme, tıkanırcasına yeme gibi alışkanlıklar obeziteyi besler. Aşırı kilolarından kurtulmayı başaran obez hastalar deri yüzey alanları eski hallerinde oldukça geniş olduğu için vücut sarkmasına maruz kalırlar.

Genetik Yatkınlık

Bazı bireylerin metabolizma hızları kendi beslenme alışkanlıklarından bağımsız olarak olduğundan daha yavaş veya daha hızlı olabilir. Daha yavaş metabolizmaya sahip bireyler yediklerini uzun vadede yakmakta zorlanırlar ve yakılmayan yağlar depolanmaya başlanır. Ne kadar dikkat ederlerse etsinler bazen kilo almalarının önüne geçemezler. Bu kişilerde aşırı kiloya ulaşabilir ve deri elastikiyetleri bozulabilir. Böyle durumlarda kalan bireylerde zayıfladıktan sonra vücut sarkması nedir sorusunun cevabını aramaya başlayan kişiler arasına girerler.

Genel olarak toparlanacak olursa vücut sarkması sahip olunan derinin gerginliğini kaybetmesi sonucu, kilo verildiğinde kendini toparlayarak eski haline dönememesi olarak açıklanabilir.

Vücut Sarkması İçin Cerrahi İşlem Mümkün Müdür?

Vücut sarkması yaşayan bireyler başta bununla savaşmak için tüm yolları denerler. Egzersizler, pilates, dans, fitness gibi ellerinden gelen spor aktivitesini yaparlar. Çeşitli kremler ile kilo kaybı sonrası sarkan ciltlerinin eski haline geleceğini düşünürler. Ancak ne yaparlarsa yapsınlar yeterli sonucu alamayan hastalar olabilir. Böyle durumlarda kişiler ya estetik cerrahinin yapabileceklerini bilmediklerinden ya da birtakım korkularından dolayı estetik operasyonlara başvurmayı düşünmeyebilirler. Ancak estetik operasyonlar ile uzman hekimlerin oluşan sarkmaları geri döndürmeleri mümkündür. Bu konuda endişeleri olan bireyler kurumumuza danışarak kendileri için gerekli bilgiyi ve hizmeti alabilirler.

Post Bariatrik Cerrahi

Her halükârda kalıcı çözümü sağlayacak olan gelişmiş tekniklere sahip cerrahi alanı olan post bariatrik cerrahidir. Post bariatrik cerrahi vücut sarkması nedir sorusunun cevabını vermekle kalmaz etkili çözümlerini de açıklar. Kilo kaybı sonrası kabusa dönüşen sarkma sorunlarını kesin ve sağlıklı şekilde çözüme ulaştırmak gerekmektedir. Aksi halde birey kilo vermiş olmasına rağmen görünümünden memnun kalamayacaktır. Estetik görüntüsünden duyduğu memnuniyetsizlik uzun vadede anksiyete, depresyon, stres ve özgüven eksikliğine sebep olarak kişinin sosyal hayatını olumsuz etkileyecektir.

Kişiler böyle durumlarda korkularını bir kenara bırakıp uzman bir hekime danışmalıdırlar. Fizyolojik ve ruhsal sağlıkları açısından sorularına çözüm bulmalı, korkularını uzman hekime danışarak yenme yolunu seçmelidirler.

Vücut Sarkmasında Cerrahi İşlemi Kimler Uygular?

Günümüzde post bariatrik cerrahide işlemler rekonstrüktif, plastik ve estetik cerrahlar tarafından gerçekleştirilir. Bu konuda dikkat edilmesi gereken nokta alanında uzman bir doktora başvurmaktır. Kendini estetik uzmanı olarak tanıtan kişilere karşı dikkatli olunmalı ve gidilecek hekimin yetkinliği hakkında araştırma yapılmalıdır. Aksi halde kişi görünümünü iyileştirmek için gittiği hekimden, sağlığını kaybetmiş olarak geri dönebilir. Kişi vücut sarkması nedir ve ne yapmalıyım sorusu peşinde cevap ararken birçok şey kaybedebilir.

Post bariatrik cerrahide kullanılan teknikler, araç ve gereçler her geçen gün gelişmektedir. Hastaların süreçleri daha acısız olarak atlatmaları için çeşitli yöntemler, takviyeler kullanılmaktadır. Bireyin de özeni sayesinde cerrahi işlemler sonrasında başarı sağlanabilmektedir.

Başarı sağlamak için hangi cerrahi işlemin nasıl bir süreçte kullanılacağı hasta ve doktor iş birliği ile en uygun şekilde planlanır. Süreç açısından risk oluşturacak her husus hakkında hekim tarafından bilgi verilir ve hastanın bilgilendirilmesi, farkındalık kazanması sağlanır.

Cerrahi İşlemler Nelerdir?

Vücut sarkması durumunda uygulanacak birçok yöntem bulunmaktadır. Bunların hangisinin sizin için iyi olduğunu doktorunuz belirler. Ancak bu işlemlerden bazıları şu şekilde sıralanabilir;

Tüp Mide Ameliyatı

Bu ameliyat ile midenin bir kısmı çıkartılarak geri kalanı tüp haline getirilir. Mide küçültülerek kilo alımı kontrol altına alınır.

Risk: Erken dönemde midenin içindekilerin karın boşluğuna kaçması sağlık sorunlarına yol açabilir.

İntragastrik (Mide İçi) Balon Uygulaması

Bu işlem midenin içerisine endoskopi ile balon yerleştirme işlemidir. Bu balon sıvı ile doldurularak mide hacmi küçültülmüş olur. Kilo kontrolünde önemli bir müdahaledir.

Gastrik Bant (Mide Bandı) Uygulaması

Bir bandın mide ağzına yerleştirilmesi ile mide hacminin daraltılması hedeflenir. Kilo kontrolü için önemli bir girişimdir.

Risk: Gastrik band bulunduğu yerden kayabilir ve midede delinmelere, tahrişe yol açabilir. Özafagusta tıkanmaya sebep olabilir.

Belt Lipektomi (Torsiyon Plasti)

Aşırı kilo kayıplarından sonra hastaların kurtarıcısı olan operasyonlardan biridir. Hasta Vücud sarkması nedir ve ne yapılmalıdır diye sorduğunda önerilen bir yöntemdir. Sarkan deriler göğsün üst bölgesinden aşağıya, göğsün alt bölgesinden ise yukarıya doğru çekilir. Fazlalık dokular çıkartılır. Bu fazlalık dokular estetik açıdan gerekli görülen bölgelere protez olarak kullanılabilir. Göğüslerdeki sarkmalarda dikleştirme için, boşluklarda destek ve dolgunluk için kullanılabilir. Kalçalarda şekil bozukluklarında ve düzleşmede protez olarak kullanılarak istenen forma ulaştırılırlar. Fazla dokular değerlendirilirken germe işlemi de amacına ulaşmış olur.

Risk: Operasyon sonrası deri altı dokular henüz gevşek oldukları için kaymalar, sarkmalar, erimeler yaşanabilir. Tekrar operasyon gerekebilir. Ayrıca belt lipoktemi tek bir işlem değil bir süreç olabilir.

Pantolon Giydirme Estetiği

Bu estetik de belden aşağısını yukarıya çekerek gerginleştirmeyi amaçlar. Yan bacak askılama, göbek germe, genital ve kasık askılama, popo askılama gibi işlemler uygulanmaktadır.

Vücut Sarkması Operasyonlarından Sonra Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kilo kontrolü: Böyle operasyonlardan sonra gevşek olan dokuların altındaki yağ tabakasında bir değişiklik olmaması gerekir. Beslenmeye çok dikkat edilmelidir.

Korse Kullanımı: Dokuların sıkılaşmasını ve sabitleşmesini sağlamak için hekim önerisine göre kullanılmalıdır.

Protein Desteği: Dikişlerin kapanması, cildin kendini tamir etmesi için olmazsa olmaz protein ve vitamin desteği alınmalıdır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now ButtonHEMEN ARA