Septum Deviasyonu Nedir?

Septum deviasyonu sık görülen bir durumdur. Burun kanalını ikiye bölen yani her iki burun deliği arasındaki duvara yarı kıkırdak yarı kemik ve yüzeyi mukoza kaplı duvara ‘septum’ adı verilir. Bu duvarın bir tarafa doğru nefes almayı zorlaştıracak kadar eğilmesi söz konusu ise buna ‘Septum Deviasyonu’ denir. Bu durum tamamen yapısal olabileceği gibi, şiddetli bir travmaya ya da daha önce geçirilmiş bir ameliyata bağlı meydana gelebilir.

 

Septum Deviasyonu Zararları

Septum deviasyonu çok sık rastlanılan bir durumdur ve gerçekten nefes almayı bozmadığı sürece herhangi bir şekilde ameliyat edilmesi gerekmez. Bununla birlikte hava akımını azaltracak kadar eğilmenin varlığı, eğilmenin olduğu tarafta tıkanıklığa neden olurken, solunacak havanın diğer burun deliğine yönlendirilmesine yol açar. Kapasitesinden fazla havayı solumak zorunda kalan diğer kanalda ise zamanla konka hipertrofisi dediğimiz burun eti büyümeleri meydana gelir.

 

Nazal Septum Deviasyonu Tedavisi

Septoplasti Nedir?

Nefes almayı ileri derece bozan eğilmiş durumdaki septumun cerrahi girişimle düzeltilmesidir.

Septumun önemli bir görevi; burnun ağırlığını taşıması ve dik durmasını sağlayan taşıyıcı kolon işlevini yerine getirmesidir. Bundan nedenle, septum deviasyonlarında nefes almayı zorlaştıran bölgenin çıkarılması değil, mümkünse düzeltilmesi esastır. Septumdan gereksiz yere parça çıkarılmasını, taşıyıcı kolonları kesilmiş bir binaya benzetebiliriz.  Aşırı deviasyonlar dışında, septuma yapılan cerrahi müdahalenin nefes almayı  düzeltmediği yönünde güvenilir çalışmalar vardır.

 

 

 

Septum deviasyonu ameliyatı sonrası burun şekli değişir mi?

            Septumdan gereksiz yere fazla miktarda kıkırdak çıkarılması zaman içerisinde burun çatısının çökmesine ya da eğilmesine neden olabilir.

 

 

Konka Hipertrofisi Nedir?

Burun kanalları içerisinde solunan havayı temizleyen, ısıtan ve nemlendiren yapılara ‘Konka’ denir.  Her iki burun kanalında üçer tane bulunur. Konkalar halk arasında ‘burun eti’ olarakta bilinir. Bu yapıları araç motorlarındaki hava filtrelerine benzetebiliriz. Zaman içerisinde, solunan havanın kalitesine bağlı olarak ya da allerjik reaksiyonlar sonucu konkalar kalıcı olarak büyürler ve nefes almayı zorlaştırırlar. Konkalar bir sünger gibi büyüyüp küçülebilirler. Bu nedenle ortam ve pozisyona bağlı olarak değişiklik gösteren tıkanmalara yol açarlar.

 

 

Konkaplasti Nedir?

İleri derece büyümüş olan konkaların cerrahi ya da enstrümanlar aracılığıyla küçültülmesi işlemine ‘Konkaplasti’ adı verilir. Bu işlem çoğu zaman radyofrekans dalgaları kullanılarak kısa bir işlemle, nadiren ise cerrahi olarak küçültülebilirler. Konkalar, sahip oldukları fonksiyon nedeniyle asla tamamen çıkarılmaz. Ancak zaman içerisinde tekrar büyümeleri ve şikayet oluşturmaları olasıdır.

 

Nazal Valf Yetmezliği Nedir?

 

Özellikle efor durumlarında (spor yaparken , derin nefes alıp verirken) solunum hızı artar. Burun kanatları böyle durumlarda içeri giren hava miktarını kontrol eden bir valf gibi çalışır. Bazı durumlarda burun kanatlarını oluşturan kıkırdaklar yapısal olarak zayıf ve ince kalırlar. Bazen de geçirilmiş bir ameliyata bağlı olarak bu durum gelişebilir. Özellikle efor sırasında hızlı ve derin soluma da burun kanatları içe doğru katlanarak yapışır ve solunum yolunu tıkar. Bu duruma ‘Nazal Valf Yetmezliği’ denir.

 

Nazal Valf Yetmezliği Nasıl Tedavi Edilir?

Nazal valf yetmezliğinin cerrahi tedavisinde burun kanatlarının desteklenerek güçlendirilmesi gerekir. Bu amaçla en sık kulak kepçesinden elde edilen kıkırdaklar greftler kullanılır.