orta yüz germeOrta Yüz Germe Ameliyatı(midface lift)

Orta Yüz Sarkması Nedir?

            İnsan yüzünü yatay olarak 3 alana ayırarak incelemek gerekir. Saç çizgisinden gözlere kadar olan alan ‘üst yüz bölgesi ’, gözler ile dudak çizgisi arası alan ‘orta yüz bölgesi’ ve dudak çizgisinden çene ucuna kadar olan alan ise ‘alt yüz bölgesi’ olarak adlandırılır.  

            Yüzde yaşlanmanın belirgin etkileri ilk olarak orta yüz bölgesinde kendini gösterir. Yanak dokusunun bir kitle halinde aşağı doğru yer değiştirmesi ve hacim kaybı en önemli değişimdir. bu değişime bağlı olarak göz altlarında boşalma ve oluklaşma meydana gelir. Ayrıca burun kanatlarından ağız kenarına uzanan deri katlantıları (nazolabial oluklaşma) meydana gelir. Daha sonraki zamanlarda bu sarkma ağız kenarlarının aşağı doğru yer değiştirmesi ve çene çizgisi (jaw line) seviyesinde sarkmalara yol açar.

            Orta yüz sarkması erken dönemde yüze yorgun ve yaşlı bir ifade verir. Bu dönemde elmacık kemiklere ve nazolabial oluklara yapılacak dolgular ile sorun geçici olarak düzeltilebilir. ayrıca ip askılama yöntemleri ile daha etkili ve uzun vadeli çözümler sağlanabilir. .

Orta yüz sarkması ancak ‘Orta Yüz Germe (Mid Face Lift) ameliyatı ile kalıcı olarak düzeltilebilir.

 

Orta Yüz Germe Ameliyatı Nasıl Yapılır?

 

İyileşme Süreci Nasıldır?

            Orta yüz germe ameliyatı genel anestezi altında yapılan bir işlemdir. ameliyat süresi ortalama 2 saattir.

Orta yüz germe ameliyatı alt göz kapağı estetiği ile benzer şekilde alt kirpik hattının hemen altından (subsiliyer) uzanan bir kesi ile yapılır. Bu bölge kesi izlerinin mükemmel saklandığı bir bölgedir. Bu durum bize aynı ameliyatta alt göz kapağı estetiği yapabilmemiz (blefaroplasti), göz altı fıtıklaşan yağ yastıkçıklarını düzeltebilmemiz  gözyaşı yolu deformitesi (tears trough) denilen problemi çözebilmemiz için de bir fırsat sunar. Bu ameliyatta yanak bölgesini oluşturan cilt, cilt altı dokular ve kaslar kemik üzerinden kaldırılarak, göz küresini çevreleyen kemik yapıya asılır. çoğu zaman nazolabial oluklar ya da malar bölge az miktarda yağ doku enjeksiyonu ile desteklenir.

Ameliyat sonrası erken dönemde yoğun buz uygulaması ile ödem ve morluk oluşumu azaltılabilir. ilk andan itibaren ortalama 1 hafta süreyle yüz maskesi kullanılması iyileşmeyi son derece olumlu etkiler. Bununla birlikte ilk 1 haftada göz çevresi ve yüzde ödemlerin olması gayet normaldir. Hastanın doğal ve sağlıklı görünüme kavuşması 2-4 hafta civarında sürebilir. Hastanın ameliyat sonrası 1 gün hastanede kalması çoğu zaman yeterli olacaktır. Orta yüz germe ameliyatı ağrılı bir işlem değildir. Bu ameliyat ile yüzde belirgin olarak gençleşme sağlanmış olur.

            Orta yüz germenin erken dönemde en önemli komplikasyonu kanamadır ancak çok nadir görülür. Bu ameliyat sırasında ihtimal dahilinde olan ancak kuralına göre yapıldığı takdirde asla beklenmeyen iki sorun; ektropiyon ve yanak cildinde kalıcı uyuşukluktur.

Orta Yüz Germe Öncesi Sonrası

            Orta yüz germe (midface lift) ameliyatları ehil ellerde ve doğru hastaya yapıldığı takdirde, kişiye sürekli zinde, genç ve estetik bir yüze sahip olma fırsatı sunacaktır. Elde edilen sonuç uzun yıllar kalıcılığını koruyacaktır.

 

Orta Yüz Germe Ameliyat Fiyatları

Orta yüz germe ameliyatları alt blefaroplasti ya da yağ enjeksiyonu gibi ameliyatlarla kombine edilebilir. bu nedenle ameliyat fiyatları mevcut problemin ağırlığına ve yapılacak işlemlere göre değişiklik göstermektedir.