Meme Küçültme Ameliyatı

Göğüs Küçültme Ameliyatı

Göğüslerin aşırı büyüklüğü (makromasti), estetik bir problem olmakla birlikte ciddi sağlık sorunlarına da yol açabilen bir durumdur. Normalden büyük olan göğüslerin cerrahi olarak küçültülmesi işlemine ‘Redüksiyon Mamoplasti’ denir. Bu ameliyatta amaç; vücuda uygun büyüklükte göğüsler yaparken, meme başı duyusunu ve süt verme kapasitesini korumaktır.

Genç Yaştaki Kadınlarda Meme Büyüklüğü

Genç yaş kadınlarda meme büyüklüğü; yapısal olarak hormonal uyarıyla ya da fibrokistik meme hastalığına bağlı olarak oluşabilir. Elle muayenede memede ele gelen sert kitlelerin varlığı ve özellikle regl zamanlarında memede hassasiyet artışı ve ağrıların olması fibrokistik meme hastalığını işaret eder. Bu hastalığın tıbbi tanısı klinik muayene yanında bir meme ultrasonu ile rahatça konulabilir. Fibrokistik meme hastalığı meme kanseri ile ilişkili değildir ve böyle bir risk taşımaz. Ancak; tamamen süt bezlerini tuttuğu için memenin süt salgılama kapasitesini belirgin olarak azaltır. Sonuç olarak; genç yaşta fibrokistik meme hastalığına bağlı olarak meme büyüklüğü nedeniyle opere olan hastalarda; ileriki hayatlarında süt salgısının yetersizliği operasyona değil, bizzat meme kanallarını haraplayan fibrokistlere bağlı gelişecektir. Genç yaş grubunda aşırı büyük memeye yol açan diğer bir durum ‘Polikistik Over Sendromu’ dediğimiz  durumdur. PCOS, hormonal dengeyi tamamen bozarak, adet düzensizliği, vücutta kıllanma artışı, androjenik yağlanma ve meme büyüklüğüne yol açar. Erken dönemde hormon replasmanı şikayetlerin azalmasını sağlayacaktır.

Genç yaş grubu hastalarda öncelik estetik anlamda elde edilecek sonuçtur. Bu nedenle hastalar daha güzel ve estetik olarak kabul edilebilir büyüklükte göğüslere sahip olmak isterler.

Orta ve İleri Yaş Kadınlarda Meme Büyüklüğü

Orta ve ileri yaş grubunda estetik kaygıların önemi daha azdır. Oysa fiziki olarak büyük göğüslerin neden olduğu sağlık sorunları ön plana çıkar.

Bu Sorunlar;

  • Özellikle meme altında terlemeye bağlı pişikler ve cilt problemleri
  • Ağırlığa bağlı olarak omuzlarda çökme ve süreklilik gösteren sırt ağrıları
  • İlerleyen dönemde omurgaya binen dengesiz yük nedeniyle boyun fıtıkları
  • Boyun fıtıklarında sık karşılaşılan kollarda uyuşukluk ve güç kaybı
  • Tedaviye dirençli baş ağrıları ve vertigo dur.

Özellikle 40 yaş üzerinde aile ve iş yaşantısında kişiyi zorlayacak herhangi bir olumsuzluk yok ise meme büyüklüğünün, ciddi depresyon bulgularına neden olduğu ve yaşam kalitesini bozduğu saptanmıştır. Üzerine giydiğini yakıştırmayan, göğüslerini sürekli tek tip giysilerle saklamaya çalışan, çıplakken kendi vücudunu beğenmeyen hasta zamanla sosyal ortamlardan ve ikili ilişkilerden kendini soyutlama eğilimine girmektedir.

Meme Küçültme Ameliyatı İçin İdeal Hasta

Sigara içmeyen ya da sigara kullanıyor ise ameliyat tarihinden en az 3 hafta önce sigarayı bırakmış, Diyabet gibi metabolik hastalığı ve kalp rahatsızlığı olmayan, daha önce emboli gibi damarsal problemler yaşamamış, memesinde herhangi bir tümöral lezyonu olmayan, meme muayene ve kontrollerini düzenli yaptıran hastadır.

 

Meme Küçültme Ameliyatı Hakkında Bilinmesi Gerekenler Nelerdir?

Meme küçültme ameliyatlarında belirli bir plan çerçevesinde küçültme yapılır. Hedeflenen meme büyüklüğü B ya da B+ kap sütyeni tam dolduracak kadardır. Hastanın isteğine bağlı olarak daha büyük bırakılabilir.

Ameliyat sonrasında memenin süt salgılama fonksiyonunu devam ettirebilmesi ve meme başı hissinin korunması; memenin mevcut büyüklüğüne ve uygun teknik seçimine bağlıdır. Aşırı büyük memelerde, meme başı yaşamını koruyarak yeni yerine taşınamayacağı için görsel olarak yeterli ancak fonksiyon ve duyarlılık olarak aktif olmayan meme ameliyatları önceden hastanın bilgilendirildiği koşullarda yapılabilir. Önemli bir husus; tüm meme küçültme ameliyatında kalıcı izlerin oluşacağıdır. Kullanılan tekniğe göre ya sadece meme başından aşağı uzanan düz bir çizgi ya da ters T harfine benzer bir iz kalır. Ameliyat sonrası 6-8. haftalardan itibaren uygun yara ve iz tedavisi yapıldığında en fazla 2 yıl içerisinde bu izlerin belli belirsiz olacağını söylemek mümkündür.

Meme Küçültme Ameliyatı

Göğüs Küçültme Ameliyatı

Meme küçültme ameliyatı planlanan hastaların mutlaka ameliyattan en az 3 hafta önce sigarayı bırakması gerekir.  Ameliyat sonrası dönemde 4 haftaya kadar sigara içmemeleri önem taşır. Aksi takdirde doku dolaşımının bozulmasına bağlı olarak meme başı ve meme dokusunda kısmi ya da tam kayıplar yaşanabilir.

Meme küçültme ameliyatı ameliyathane şartlarında ve genel anestezi altında yapılır. Yaklaşık 2.5 saat süren bir ameliyattır.  Ameliyat sırasında genellikle her iki memeye birer adet dren yerleştirilir. Bu drenler ameliyat sonrası erken dönemde oluşabilecek bir kanamanın hem kontrol hem de tedavisinde son derece önemlidir. ameliyat sonrası herhangi bir ağrı beklenmez. Hasta 2 saat sonra yemeğini yiyip rahatça dolaşabilir.

Meme küçültme ameliyatlarında hastanın hastanede 1 gün kalması yeterlidir. Ameliyat sonrası ilk 1 haftada normal yaşama dönüş mümkün olsa da 2 hafta süreyle memede travma yaratabilecek kalabalıkta dolaşma ve araba kullanma gibi faaliyetler önerilmez. İlk 8 hafta özelleşmiş korseler sonrasında normal sütyen kullanılabilir.

Meme Küçültme Yaptıranlar

Meme Küçültme ameliyatı diğer tüm estetik cerrahi müdahaleler düşünüldüğünde, ameliyat sonrası fiziki rahatlık ve memnuniyetin en üst düzeyde olduğu ameliyattır. Hastanın fiziken yaşadığı rahatlama her zaman estetik sonuçtan doğan mutluluğun önünde oluur. Sonraki dönemde hastanın yaşam kalitesinde bariz bir düzelme yaşanır.

Ameliyatsız Meme Küçültme

Ameliyatsız Göğüs Küçültme

Sorunun yaygınlığı ve ameliyat korkusu nedeniyle insanların en fazla sömürüldüğü ve mağdur edildiği kavramdır. Hamilelik sonrası fizyolojik olabilen ve normal boyuttaki bir memenin boşalmasına neden olan involüsyonu saymazsak, meme küçültmenin tel yolu cerrahidir.

Meme Küçültme Fiyatları

Göğüs Küçültme Fiyatları

Hastanın özelliklerine ve yapılacak ameliyat tekniğine göre göğüs küçültme ameliyat ücretleri farklılık gösterir.

 

Erkeklerde Göğüs Sarkması

Erkeklerde Meme Küçültme

Özellikle tüp mide ameliyatı gibi aşırı kilo vermeler sonrasında oluşan ciddi sarkmalar ya da ileri derece kilolu hastalarda meme dokusu ile birlikte meme cildinin de aşırı genişlemiş olması erkekte meme küçültme ameliyatını gündeme getirmektedir. Bir yanlış bilgilenme olarak toplumda erkek memesi ile ilgili her türlü problem jinekomasti başlığı altında değerlendirilmektedir.

Erkekte meme küçültme ameliyatında oluşacak izler ve meme başı duyusunun korunması açısından son derece önemlidir. Bu noktada çoğu zaman meme başı duyusunun tamamen yok olduğu free nipple tekniği yaygın olarak kullanılırken, bizim tekniğimizde meme başı duyusu tamamen korunmaktadır.

Erkekte meme küçültme ameliyatı ameliyathane şartlarında ve genel anestezi ile yapılır. Ortalama ameliyat süresi 2 saat olup hastanın hastanede 1 gün yatması yeterlidir. Bu ameliyat sırasında karın derisindeki gevşeklik ve sarkma da bir miktar giderildiği için hasta memnuniyet oranları son derece yüksektir.