Kulak Estetiği

Kepçe Kulak

            Kulak, yumuşak kıvamlı kıkırdaktan oluşmuş ve sesin algılanması için özelleşmiş karmaşık şekilli bir organdır. Kafanın her iki yanında, göz ve üst dudak seviyesi arasında bulunur.  Kulak kepçesi arkada kafa kemiğiyle ortalama 30-35 derece açı yapar. Kulak kepçesinin kafatasıyla 35 dereceden fazla açı yaparak öne doğru açılması durumuna ‘Kepçe Kulak Deformitesi’ denir. Bu duruma çoğu zaman kulak kıkırdağında şekil bozukluğu da eşlik eder.

 

 Genel olarak iki teknikten bahsedilebilir. Her iki teknik de lokal anestezi altında uygulanabilir. Biz prensip olarak ameliyatlarımızı ameliyathane ortamında ve genel anestezi ile yapıyoruz.

 

İple Kepçe Kulak Ameliyatı

            İlk yöntem; kulak arkasından yapılan küçük bir kesi ile kulak kıkırdağı ile kemik arasına kalıcı dikişler yerleştirilerek kulağın arkaya doğru sabitlenmesi dir. Bu yöntem son derece basit olmakla birlikte kalıcılığı, ipin dayanma gücüne bağlıdır. Çoğu hastanın ortak şikayeti erken dönemde dikişlerin açılması, kopması ya da esnemesi sonucu eski hallerine geri dönülmesi dir. Hastalar tarafından cerrahi bir işlem gibi görülmediği için ilk aşamada tercih nedeni olsa da memnuniyet oranları son derece düşüktür.

 

            Kepçe Kulak Ameliyatı

            İkinci yöntem, kulak arkasından yapılan kesiler le kulak kepçesini oluşturan kıkırdak yapının ortaya çıkarılması ve kıkırdaktan parça çıkarılması ya da kıkırdağa şekil verilmesi esasına dayanır. İşlem her iki kulak için toplamda 1 saat sürer. İşlem sonrası kulaklar 3-5 gün süreyle kapalı pansumanla takip edilir. Bundan sonraki dönemde 3 hafta süreyle tenisçi bandajı kullanılarak, kulakların kapatılması, iyileşmenin sağlıklı ilerlemesini sağlar.

 

            Kepçe Kulak Ameliyat Fiyatları

Kullanılacak yönteme göre fiyatlar farklılık göstermektedir.

 

Kulağın Diğer Şekil Bozuklukları Nelerdir?

            Kulakla ilgili çoğu sorun gelişimseldir. Kulağın normalden büyük olması, az gelişmiş olması, kulak kepçesinin ya da kulağın hiç olmaması gibi sorunlar mevcut olabilir. Normalden büyük kulak kepçesi, kulaktan parça çıkarılarak tedavi edilir. Kulağın olmaması durumunda ise; vücuttan alınan kıkırdakların şekillendirilmesiyle yeni kulak yapılabilir ya da hazır kulak epitezleri kullanılır.

 

            Kulak estetiği İçin Doğru Zaman

            Vücudumuzda her uzvun farklı sürelerde gelişimini tamamladığını biliyoruz. Kulaklar ortalama 10-12 yaşta gelişimini tamamlar. 12 yaşındaki bir çocuğun kulağı yetişkin formu büyük oranda yakalamıştır. Kulağın görünen bir uzunv olması ve sıklıkla çocuklar arasında dalga geçme konusu olması nedeniyle bu deformitelerin onarını 10-12 yaşlarında yapılmalıdır. Mümkünse çocuğun okul değiştirdiği ara dönemler en idealidir.