Karın Sarkması Nedir?

Kadınlarda özellikle hamilelik sonrasında ve yaşla birlikte karın bölgesinde başlayan bozulmalarla birlikte karın estetiğine ihtiyaç halleri doğmaktadır. Kilo alıp verme durumu da bu hali tetikleyen bir başka önemli nedendir. Özellikle hamilelik sonrasında karın bölgesindeki fazlalıklar, göbek bölgesine de yayılarak tam bir sorun haline gelir. Karın sarkması nedir sorusuna cevap olarak nitelendirilen bu sorun karın estetiği kapsamında karın germe ameliyatında giderilebilmektedir. Ameliyatta tek amaç karnın sıkı bir görünüme kavuşmasının sağlanmasıdır. Karın estetiği ameliyatında riskler her ameliyatta olduğu gibi vardır. Risk seviyesi düşük olsa da enfeksiyon hali mümkün olabilmektedir. Bu da antibiyotiklerle giderilir.

Karın Sarkması Ameliyatı Kimlere Yapılabilir?

Bu estetik ameliyat yetişkin insanlar için uygulanan bir işlemdir. Kilo sorunu olsa küçük yaştaki bireyler için uygun bir tedavi biçimi olarak görülmemektedir. Aynı zamanda yetişkin dahi olsa ameliyat öncesinde çok kilolu bir hasta olmamasına özen gösterilir. Karın gerginliğinin azaltılması ancak kilo vermiş bir hastaya ameliyat edilmesi ile mümkündür.

Karın bölgesindeki yağların fazlalığı ve beraberinde sarkıklık durumu son zamanlarda uygulanmaya başlanan karın germe ameliyatları ile giderilmektedir. Bu sorun özellikle cinsiyet olarak kadınları çok fazla ilgilendiren bir durum olsa da her iki cinsiyet için de uygulanabilme durumu vardır. Ameliyatta sarkmış olan deri ortadan kaldırılıp, fazla yağ alınıp bölge düzeltilir. Karın sarkması diye merak edenler için karın ameliyatı öncesinde ilgili cerrahın hastanın geçmiş sağlık karnesi hakkında ayrıntılı bilgi sahibi olması çok önemli bir detaydır. Sigara içimi durumu çok önemlidir. Kullandığı ilaçlar hakkında bilgi verilmelidir. Zira bu operasyonda kanama ve enfeksiyon riski önem taşımaktadır.

Karın Sarkması Ameliyatı Nasıl Olur?

Karın sarkması ameliyatı için ameliyatlarda uygulanan teknik; ilgili bölgedeki derinin alınmasıdır. Genelde sezaryen izi seviyesindeki çizgiden göbek deliğine kadar olan bölgeden sarkık ve çatlamış olan deri alınır. Ve daha sonra da karın bölgesi gerdirilip düzeltme sağlanır. Sarkıklık ve gevşeklik halinin düzeltilmesi için oluşmuş yağlar da liposuction ile alınır. İşlemde estetik dikişi atıldığından iz sıkıntısı da ortadan kaldırılmış olunur.

Karın sarkması nedir ve nasıl yapılır dendiğinde karın ameliyatı süresi aslında hastanın durumuna göre değişkenlik gösterir. Bazen 3 saat sürebilirken bazı hastada bu durum 4 saate kadar varabilir. Aynı şekilde sarkıklık durumu da hastadan hastaya değişkenlik gösterdiğinden ameliyat süreleri yine farklı farklıdır. Bu ameliyatlar genel anestezi altında yapılır ve mutlaka ameliyat ortamına uygun koşullar altında ve konusunda uzman estetik cerrahlar tarafından uygulanmalıdır. İşlemden sonraki iyileşme süresine gelince 1 ya da 2 gün hastanede kalması gereklidir. Sonrasında 1 ay kullanmak zorunda olunan korse evde dinlenmeye gönderilir. İlk 1 hafta özenli ve dikkatli olunmalıdır. Genelde ameliyat sonrası 10 hafta kadar sonrasında iş hayatına geri dönüş hedef noktadır. Ama bu durumda kişinin haline göre değişkenlik gösterebilir.

Karın Germe Ameliyatı Hangi Durumlarda Şarttır?

Karın bölgesinde fazla yağ dokusunun birikmesi halinde ve beraberinde sarkma ve gevşeme olan kişilerde karın germe ameliyatı şarttır. Kuşkusuz karın sarkması hamilelik ve aşırı kilodan kaynaklı bir durumdur. Sık kilo alıp vermek ya da aşırı kilo vermek halleri deri bollaşması sonrasında da sarkması demektir. Eğer kontrollü bir kilo verme hali başarılamıyorsa karın sarkması problemi de kaçınılmaz sonuçtur. Bu noktada karın germe estetiği şarttır.

Karın sarkması nedir sorusu ve ameliyatlarından sonra hamilelik durumu yaşanmasının herhangi bir sorun teşkil edip etmeyeceği belki de en çok sorulan ya da en çok merak edilen hususlardan biridir. Bu operasyon ne hamile kalmayı ne de hamilelik sürecinde bir soruna sebebiyet vermez. Bu noktada dikkat edilmesi gereken tek şey operasyon sonrasındaki iyileşme sürecidir. Genelde 1 yıl sonrası önerilir. Genel olarak sağlık durumu iyiyse, yeni bir hamilelik düşünülmüyorsa, hekim tarafından uygun görülen her hastaya karın germe ameliyatı uygulanabilir.

Karın Germe Ameliyatına Uygun Hastalar Kimlerdir?

Karın sarkmasının düzenlemek amaçlı yapılan karın germe ameliyatlarına uygun hastalar; karın derisi iyice gevşemişse, karında yağ ve deri fazlalığı varsa, karın kasları artık iyice gevşemişse, karında önemli çatlaklar oluşmuşsa uygun bir aday demektir.

Karın germe ameliyatı aşamalarında; standart test uygulamaları vardır ki, bunlar sağlıklı olma durumlarına göre şekillenir. Ön görüşme olarak nitelendirilen bu aşamada kullanılan ilaçlar, kötü alışkanlıklar saptanır. Uygulanacak anestezi türü genel anestezi olduğundan hastanın buna uygun olup olmadığı kontrolleri yapılır. Sonrasında ameliyat aşamasına geçilir. Sezaryen kısmı itibariyle kesi atılır sonrasında da göbek deliği etrafında da bir başka kesi atılır. Bölgeden fazla deri çıkarılır ve düzeltme sağlanır. Bu ameliyatta fazla yağ yok olur. Birkaç günlük karın bölgesi gerginliğinden sonra iyileşme dönemi çok daha hızlıdır. Alınan sonuçların korunması hali hastanın bundan sonraki yaşamında düzenli bir egzersiz ve uygun bir beslenme programı içerisinde olması ile mümkündür. Aksi takdirde karın sarkması nedir sorunu tekrarlar.

Karın Germe Fiyatları Belirlenmesi

Karın germe ameliyatlarında her zaman için önemli olan izlenilecek yoldur. Her hastada karın bölgesindeki yağlanma ve sarkmalar farklı farklı olduğundan izlenilecek yöntemler de değişkenlik gösterir. Bu değişkenlikler farklı uygulamalar ve beraberinde de operasyon fiyatlarını belirleyen detaylardır. Var olan sarkmalar ve deformasyonlar teşhis edilir, uygun cerrahi operasyona karar verilir ve sonrasında sonuca doğru adım adım ilerlenir.

Karın germe ameliyatları öncesinde eğer hastada şeker, kalp, tansiyon gibi kronik hastalıklar varsa gerekli önlemler alınmalıdır. Hasta ameliyattan sonra yavaş yavaş yürüyebilir. Ancak birkaç gün boyunca ağır kaldırmaması istenir. Dikişler estetik dikiştir ancak drenler alındıktan sonra banyo izni verilir. Estetik dikişler cilt iyileştikçe yok olmaya başlar. Karın germe ameliyatlarından sonra hastanın bir daha kilo almayacağı, bir daha sarkma problemleri yaşamayacağı anlamına gelmez. Eğer hasta yaşam standartlarına dikkat etmezse karın bölgesinde yağ birikimleri ve beraberinde tekrar sarkmalar oluşur. Bu da yeniden ameliyat olma zorunluluğunu doğurabilir. Yani bu ameliyat kilo almayı engellemez sadece var olan bozukluğu düzeltir.

Karın Germe Ameliyatının Olumsuz Yönleri Var Mıdır?

Karın germe ameliyatlarının çok fazla olumlu geri dönüşümleri olmasının yanı sıra bazı eksileri de vardır. Mesela çatlakların hepsi bu ameliyat ile giderilemez. Ama çatlaklar daha az belirgin hale getirilir. Diğer bir olumsuz yön ise iz olayıdır ki; işlem zaten sezaryen bölgesinden yapılır ve bu iç çamaşırı ya da bikini içerisinde kalan bölgededir.

Karın germe ameliyatlarından sonra yaşanabilecek en büyük risk bacakta pıhtı oluşma halidir. Bacakta pıhtı oluşmasının en güçlü önlemlerinden biri hastanın ameliyat sonrasında yürüyüş yapmasıdır. Mutlaka operasyon sonrası hasta yürütülmelidir. Aslında bu risk 3 saati geçen tüm operasyonlar için geçerlidir. Karın germe ameliyatları sonrasına gelince karın duvarı tekrar eski gerginliğine kavuşacaktır. Bir kadın için hamilelik dönemi kuşkusuz en özel dönemdir. Ancak sonrasında estetik olmayan görüntüler can sıkıcıdır. Karın germe ameliyatları için detaylı bilgi almak; uygulanacak teknikler, profesyonel anlamda her karar, doğru ve net bilgi için kurumumuzla iletişim kurmanız; uzman kadromuzla ve estetik cerrahınızla birebir ön görüşmeler ve bu tarz operasyonlarımızdaki başarılarımız hakkında detaylı bilgiler almak için bağlantı kurmanız yeterlidir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now ButtonHEMEN ARA