Kapalı Rinoplasti Nedir?

Kapalı rinoplasti, burun ortasındaki derinin kesilmediği, burnun yumuşak dokularının açılmadığı, ciltte hiçbir iz kalmadığı estetik burun ameliyatı tekniğidir.

Kapalı burun estetiğinde tüm kesiler burun deliklerinden yapılır. Kapalı rinoplasti nedir 2021? Dışarıdan kesi yapılmadığı için burunda iz kalmaz. Kapalı rinoplasti birçok avantaja sahip olup günümüzde en çok tercih edilen rino ameliyatı tekniğidir. Kısaca özetleyecek olursak kapalı rinoplastide  burun deliğine doğrudan girme yöntemidir. Bu teknik ile burun ucunda kesi yapılmadan burunda bir kesi yapılabilmektedir. Oklüzyon teknikleri kullanılarak genellikle burun ve uç problemleri çözülebilir. Kapalı rinoplasti oldukça zordur. Bu nedenle iyi bir cerrah seçmek çok önemlidir. Bu teknik kullanılarak ameliyat sonrası ödem ve şişlik hızla geçer ve ameliyat hakkında çok az bilgi vardır. 

Kapalı Burun Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Kapalı burun ameliyatında tüm kesiler burun deliklerinden yapılır. Bu sayede açık burun estetiğinde olduğu gibi burun ucunda dikiş oluşmayacaktır. Kapalı rinoplastide genellikle genel anestezi tercih edilir. Bu operasyon yaklaşık 2-2,5 saat sürmektedir. Kapalı rinoplasti nedir 2021?  Operasyonun ardından hasta bir gece hastanede kalınması gerekmektedir. Açık cerrahiye kıyasla hastaların yüzlerinde daha az morluk vardır. Yüzde şişlik görülmesi normaldir. Kapatma işleminin ardından 78. günde alçı model çıkarılmaktadır.  Burada bahsedilen alçıtaşı, bilinen bir alçı türü değildir. “Termoplastik ruh” olarak tanımlanır.

Silikon yaprak şeklindeki tamponlar genellikle burun içine yerleştirilir. Bunlar da üçüncü ila dördüncü gün silinecektir. Genellikle hastanın yaşı, cilt durumu, sağlık durumu, sigara içmesi veya içmemesi iyileşme sürecini etkileyecektir. Tüm koşullar normal olduğunda hasta 12-13 günlerdedir. Tam iyileşme süreci 6 ay sürer. Kapalı rinoplasti sonrası burun damlasının görülebileceğine dair yaygın bir inanış vardır ancak bu inanış doğruyu yansıtmamaktadır.  Uzmanlar tarafından yapılırsa böyle bir risk yoktur.

Kapalı Burun Ameliyatı Kimlere Yapılır?

Kapalı burun ameliyatı her hastaya uygun değildir. Hastanın kapalı burun ameliyatı ile istediği estetik etkiyi elde edip edemeyeceğini belirlemek için detaylı bir ön muayene mutlaka gereklidir. Ancak hastaların % 80’inin kapalı burun güzelliğine uygun olduğunu söyleyebiliriz. Her hasta kapalı rinoplasti için uygun değildir ve her plastik cerrah kapalı rinoplasti konusunda uzman olmayabilir. Rinoplasti ile ilgili birçok sorun kapalı burun ameliyatı ile tedavi edilebilir. Bu sorunlar kısaca  düşük burun ucu, bükülmüş burun kemikleri, burun yay, burun kanadı sorunları ve burun sırtı sorunlarıdır. Bunların yanı sıra birçok başka soru da verilmektedir. Bu operasyonlar sayesinde cerrahi işlemi aksatmadan eğe tekniği kullanılarak burun problemleri düzeltilebilir. Gerektiğinde kıkırdak doku nakli de sağlanabilir.

Kapalı Burun Ameliyatının Önemi Nedir?

Burun derisinin hemen altından başlayarak, burun kıkırdağını ve burun kıkırdağını aşağıdan destekleyen burnu aşağıdan saran ve burun tabanında sonlanan bir bağ sistemi vardır. Bu bağ sistemi sadece burun derisini aşağıdaki kıkırdak iskeletine sabitlemekle kalmaz, aynı zamanda burun ucunun esnekliğini etkilemeden kıkırdağı bir arada tutar. Bağ sistemi tahrip edilerek yapılan bir operasyonda kıkırdak birikmesi ve burun ucu düşmesi meydana gelir ve burun kıkırdak iskeletindeki bu yükseklik kaybını telafi etmek ve burnu kaldırmak için çoğu hastanın burun kıkırdağına kıkırdak grefti yerleştirmesi gerekir. Bu, burun ucunun görsel olarak doğal olmamasına neden olur. Bu nedenle bağ sistemi buruna özgü estetik detayların oluşumunda anahtar rol oynar. Bu bağlantıları kapalı teknoloji ile koruduğumuz için bu estetik detayları koruyabilmektedir. Sonuç olarak, burunda ne kadar içsel detay varsa o kadar doğaldır. Kapalı rinoplasti nedir 2021? Kapalı teknolojinin başka avantajları da vardır. Günümüzde kullanılan kapalı rinoplastide operasyon sonrası ciltte daha az ödem olur ve sonraki aşamada ışık olmaz çünkü çalışma perikondriyumun altında daha derin bir düzlemden, daha derin bir düzlemden yapılır. Derinin damar yapısı ve beslenmesi daha iyi korunur. Ayrıca burun ucunun hissi daha hızlı bir şekilde yerine gelmektedir.

Kapalı Burun Ameliyatının Yararları Nelerdir?

Kapalı burun ameliyatında kesici ve çekiçleme aletleri gerektirmeyen bir operasyon olduğu için iyileşme süreci daha hızlıdır ve hastaya da rahatlık sağlar. Görsel ve sağlık açısından hastaların en büyük rahatsızlıklarından biri burun ve kemerin çıkarılmasıdır. Düşük burun ucu düzeltilmektedir. Burun önden görünümündeki eğrilik düzeltimi sağlanmaktadır.  Burun deliğinin asimetrisi düzeltilmektedir. Çekiç kullanılmadan ön bel kemeri özel bir cihazla düzeltilip çıkarılabilir. Kapalı burun estetiğinde burun ucunda iz kalmaz. Burun ucu eriyen dikişlerle kapatılır bu nedenle operasyon sonrası dikiş atılmasına gerek kalmaz. Kapalı burun tekniği operasyonunun avantajlarından biri de morluk ve ödemi azaltmasıdır. Kapalı teknikle karşılaştırıldığında burun ucu açık teknikte daha zordur.

Kapalı Bunun Ameliyatı Öncesi Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Operasyon öncesi görüşme sırasında hastanın gereksinimleri ve şikâyetleri dinlendikten sonra detaylı bir fizik muayene yapılmalıdır. Bu muayenede hastanın burnu estetik ve nefes alma problemlerine göre dikkatle değerlendirilir. Kapalı rinoplasti nedir 2021?  Solunum sorunu olan hastaların bu sorunu aynı ameliyatta plastik cerrah tarafından düzeltilir. Estetik açıdan hastaların fotoğraflarını çekip detaylı yüz analizi yapın ve yüzlerine en uygun burunu belirlenmektedir. Operasyon öncesi hastanın fotoğrafları kontrol edilerek bilgisayar ortamında operasyon sonrası oluşacak yaklaşık görüntü görüntülenir. Bu sayede hastanın ne tür bir burun istediğini tam olarak anlayabiliriz ve bu resme bakarak hasta kafasındaki birçok soru işaretinden ve sıkıntıdan kurtulur. Ameliyattan önce sigara içen hastalar, kesintiye uğrayan yara iyileşmesi, ameliyattan uyandıklarında neden oldukları sorunlar ve daha birçok zararlı sonuç nedeniyle ameliyattan en az 4 hafta önce sigarayı bırakmalıdır.

Kapalı Burun Ameliyatının Sonrasında Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Hasta ameliyat günü veya ertesi gün taburcu edilebilir. Burun ameliyatının korkutucu olmak için yeterli olmadığını anlayabilirsiniz. Yurt dışından veya uzun mesafelerden seyahat etmenin hiçbir sakıncası yoktur. Hasta ameliyat edilirse 1 hafta ile 10 gün arasında burnu klemplenir, nefes darlığı nedeniyle ameliyat yapılırsa 2 gün burun içerisine tampon yerleştirilir. İlk 20 gün denizden ve havuzdan uzaklaştırılmamalıdır. Operasyonun ilk 5 günü direkt güneş ışığından kaçınılması önerilir. Egzersiz yapan hastaların haftada hafif yürümeleri önerilir. Özellikle kilolu hastalar 1 ay sonra egzersize başlayabilir. Üçüncü aydan sonra gözlük ve güneş gözlüğü kullanılmalıdır. 1 ay boyunca anti-etki Şişlik ve morarmayı azaltmak için 1-3 gün içinde 45 derecelik açı ve yüksek bir yastıkla uykuya dalması gerekir. Ameliyat öncesi ve sonrası kan sulandırıcı ilaçlar ve vitaminler 2 hafta süreyle kesilmelidir. Ayrıca bu operasyondan önce ve sonra iki hafta alkol ve sigara kullanılmaması tavsiye edilir. Ameliyattan önceki ve sonraki gece yarısı yemek yemekten kaçının. Herhangi bir komplikasyondan kaçınmak için mide boş olmalıdır.
 

Kapalı Burun Ameliyatı Sonrası İz Kalır Mı?

Kapalı rinoplastinin en büyük avantajı, ameliyat sonrası hiçbir cerrahi müdahale izi kalmamasıdır. Burun iç dokularına  yapılan cerrahi operasyonlar burun kaslarına ve bağ dokularına müdahale etmediği için ödem hızlı bir şekilde giderilebilir, çabuk düzelebilir ve daha doğal bir burun boşluğu yapısı elde edilebilir. Kesinlikle herhangi bir kesik ya da çizik yoktur ve ciltte sol ve sağ burun deliklerini ayıran ince bağırsak adı verilen izler kalmaz. Ameliyat herhangi bir dış kesim veya dikiş olmadan burunda küçük bir delik açılarak gerçekleştirilir. Kapalı ameliyat, açık burun ameliyatında dikiş veya enfeksiyon riskini tamamen ortadan kaldırır. Operasyon sırasında burnun ön kısmı kesilmemiş, anatomik yapının bütünlüğü sağlanmıştır.
 

Kapalı Burun Ameliyatı İyileşme Süreci Nasıldır?

Ameliyat sonrası hastanede kalış süresi anesteziye göre değişir. Hasta lokal anestezi altında ameliyat olursa aynı gün taburcu edilir. Kapalı rinoplasti nedir 2021?  Genel anestezi nedeniyle hastanın bir gün izlenmesi gerekmektedir. Ameliyattan sonra kanamayı azaltmak için silikon ateli ve koruyucu bandı hastanın burnuna sabitlenmesi gerekmektedir. Bu ateller nefes alabilir olduğu için hastaların nefes alma problemleri olmayacaktır. Bu sayede alçı ve tampon kullanımı büyük ölçüde azaltılmış ve hastalara konforlu bir ameliyat sonrası dönem sağlanmıştır. Burun ucundaki ateli 2-3 gün sonra alınması gerekmektedir. Hastanın burnuna estetik dikişler yerleştirileceği için bu dikişler kendiliğinden çözülür ve alınmasına gerek yoktur. Ameliyattan sonraki ilk 48 saat içinde hafif şişlik ve ödem normaldir.  Hastalar 1 hafta veya 10 gün sonra günlük hayata dönebilir. Ameliyattan sonraki ilk hafta hastanın baş aşağı yatması ve en az iki yastık kullanması önerilir.  Hastaların iyileşmeye başlaması ortalama 6 hafta sürer. Operasyondan üç gün sonra banyo yapabilirsiniz.  Hastalar şiddetli egzersiz yapmamalı ve iki ay direk güneş ışığından kaçınmalıdır.  Yaklaşık iki ay güneş gözlüğü takılmamalıdır.  Burnu direk güneş ışığından korumak için en az bir  koruyucu krem kullanılmalıdır.

Kapalı Burun Ameliyatı Yaş Sınırı Nedir?

Fiziksel gelişimini tamamlamamış gençlerde ve gençlerde büyüme devam edecek, yüz büyüdükçe burnun görünümü ve işlevi değişebilir. Ayrıca çoğu rinoplasti ameliyatı genel anestezi altında yapıldığı için çocuklarda bu uygulamaya maruz kalmak çocuklar ve aileler için büyük bir stres kaynağıdır. Doktor gerekli ve acil görmedikçe kızlarda 15-16 yaşından sonra, erkeklerde 17-18 yaşından sonra rinoplasti yapılması genel olarak kabul edilmektedir.
 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now ButtonHEMEN ARA