Kapalı Burun Estetiği Nedir?

Burun estetik ameliyatları da sağlık sektöründeki diğer operasyonlar gibi oldukça gelişmiştir. Önceleri açık burun estetik ameliyatları yapılırken,  artık günümüzde dikişsiz,  kasisiz kapalı burun estetiği denilen estetik ameliyatlar yapılmaktadır.  Bu ameliyatlarda da yine teknolojinin bilimsel gelişmeleri kullanılmaktadır.  Diğer ameliyata göre daha fazla tercih edilmektedir. İnsanların en çok merak etiği konu ise kapalı burun estetiği nedir konusudur.

 

Kapalı Burun Estetik Ameliyatı

Burun estetik operasyonları günümüzde iki türlü yapılmaktadır.  Biri açık burun estetik ameliyatları diğeri ise kapalı burun estetik ameliyatı olmak üzere ikiye ayrılmaktadır.  Açık burun estetik ameliyatlarında iki burun deliği arasına atılan kesiyle burun bir derisi kaldırılır ve cerrah o noktadan itibaren burnun iç kısmında kemik ve kıkırdaklara müdahale ederek estetik görüntü oluşturur.  Kapalı burun estetik ameliyatları diğerine göre daha kolay ameliyatlardır.  İyileşme süreci yine diğerlerine göre daha kısa sürededir. Kapalı burun estetik ameliyatlarında dikiş izi,  kesik bulunmaz.  Son derece basit bir yöntemle burun deliklerinin içinden girilerek yapılan ameliyatlardır.  Kapalı burun estetiği ameliyatında ki önemli faktörlerden biri Hekim’in bu konuda tecrübeli olmasıdır.  Kapalı burun estetiği ameliyatı yaptırmak isteyen hastaların hekimin tecrübesi ve önceden yaptığı ameliyatlar ile burun estetik modelleri incelenerek karar verilmesi en uygun olandır.

 

Kapalı Burun Estetiği Ameliyatının Avantajları

Burun estetiği ameliyatlarının tarihsel süreci oldukça eskidir.  Ancak her geçen gün burun estetik ameliyatı konusunda da birçok gelişmeler yaşanmaktadır.  Bugün kullanılan teknik,  kapalı burun estetik ameliyatı bunlardan biridir.  Genellikle burun estetiği yaptıracak olan hastaların en çok rahatsız olduğu konulardan biri ameliyat izinin kalıp kalmayacağı korkusudur.  Dolayısıyla bu tür endişesi bulunan hastaların kapalı burun estetiği ameliyatının avantajları olayına sıcak baktığı bilinmektedir.

 

Kapalı Burun Estetiği Teknikleri

Burun estetik ameliyatları teknik olarak 2 farklı yöntemle yapılmaktadır. Bunlardan biri herkesin bildiği açık burun estetik ameliyatı,  diğeri ise kapalı burun estetik ameliyatıdır.  Geçmişten günümüze burun estetiği ameliyatları teknik olarak oldukça gelişme göstermiştir.  Kapalı burun estetiği ameliyatı diğer açık burun estetik ameliyatına göre,  bundan daha farklı teknik kullanılarak yapılmaktadır. Ancak kapalı burun estetik ameliyatının avantajları açık ameliyata göre daha fazladır.  Öncelikle hastanın kafasındaki soru işaretlerini yanıtlaması açısından önemlidir.  Burun estetik ameliyatı yaptırmak isteyen hastanın kafasında bir önyargı her zaman bulunmaktadır.  Bu önyargı da burun estetik ameliyatı sonrasında dikiş izinin kalıp kalmayacağı endişesidir.  Kapalı burun estetik ameliyatında kesi ve dikiş kullanılmadığı için asla dışarıdan bakıldığında hiçbir iz bulunmamaktadır.  Bu durum hastaların karar vermesi ve ikna olmaları açısından son derece önemlidir.

 

 

 

Kapalı Burun Estetiğinin Tipleri

Kapalı burun ameliyatı teknik olarak ikiye ayrılmaktadır. Birinci teknik yalnızca burun kanat kıkırdağının üzerinden bir parça çıkartılarak yapılmaktadır.  Bu teknikle burun kemeri ortadan kaldırılır ve diğer kemikler daraltılır.  Kapalı burun estetik ameliyatı,  koşulların uygun olması durumunda maksimum 2 saatte yapılmaktadır.  Bu operasyonlarda kıkırdak greftler ameliyat sırasında fazla ellenmez.  Diğer ikinci teknik,  kapalı burun estetik ameliyatında burun ucundan girilerek çalışılır.  Bu tip ameliyatlarda da burun kemeri alınmaktadır.  Kapalı burun ameliyatı tekniklerinin ikisi de daha kısa sürede iyileşme gösteren ve iz kalmaması açısından çok daha fazla tercih edilen operasyon yöntemleridir.

 

Kapalı Rinoplasti Nasıl Yapılmaktadır?

Burun,  insanda yüz bölgesinde ilk bakışta dikkat çeken organlardan biridir. Ayrıca estetik görselliği etkileyen organlardan biridir.  Ancak bunun yanında fonksiyonel olarak en fazla fonksiyonu bulunan da bir organdır.  Nazal olarak nefes alıp verişimiz bu organ tarafından gerçekleştirilir.  Yani solunum sisteminin başladığı nokta burasıdır.  Ancak bu durum estetik görüntü ile deviasyon denilen nefes alma sorununu ile iç içedir. Genellikle de burun estetik ameliyatlarında birlikte değerlendirilmektedir.  Burun ameliyatlarında burnun görüntüsü istenildiği ölçüde estetik bir operasyonla değiştirilmektedir. Rinoplasti denilen bu operasyonlar,  kapalı Rinoplasti olarak bilinmektedir.   Hastaların en sıklıkla sorduğu sorulardan biri,   burun estetik ameliyatı sonrasında iz kalıp kalmayacağı konusunda tam anlamıyla bilgi sahibi değildirler.  Bu nedenle kapalı burun estetiği ameliyatları tam da bu hastaların kafasındaki soruları cevaplayabilecek niteliktedir.  Çünkü kapalı Rinoplasti operasyonlarında kesi ve dikiş bulunmaz.  Dolayısıyla dışarıdan bakıldığında hiçbir iz görünmemektedir.

 

Kapalı Burun Estetiğinin Açık Burun Estetiğinden Üstünlüğü Nedir?

Kapalı Rinoplasti estetik ameliyatı açık burun estetik ameliyatından farklıdır.  Kapalı burun estetiği nedir denildiğinde,  belli konularda daha az riskli ve daha az komplikasyonu olabilecek ameliyatlar olduğu söylenebilir.  Dışarıdan bakıldığında hiçbir yara izi,  dikiş izi kapalı burun estetik ameliyatlarında görülmemektedir.  Aynı zamanda bu kapalı burun estetik ameliyatı cilt bütünlüğünü koruması açısından da burnun çok daha doğal olarak görünmesini sağlamaktadır.  Kapalı burun estetik ameliyatlarında,  bağlar ve kaslar fonksiyonel açıdan korunmaktadır.  Önden kesik atılmaması da bu doğallığın anatomik olarak bozulmamasını sağlamaktadır.  Kapalı burun estetik ameliyatlarında ameliyat sonrası ödem ve ciltteki problemler çok kısa sürede geçer.  Hatta bazı hastalarda hiç görülmez.  Dolayısıyla kapalı burun estetik ameliyatı diğerine göre daha avantajlı ve hastaları rahatlatan bir operasyondur.

 

Burun Estetik Ameliyatı Öncesi

Kapalı burun estetik ameliyatı öncesinde hastanın bu ameliyata hazırlanması önemli noktalardan biridir.  Bu konuda kafasına takılan bütün detayları Hekim’le konuşmak hastanın ameliyata daha güvenle girmesini sağlamaktadır.  Konu estetik operasyon olması sebebiyle önemlidir.  Hastanın ikna olması,  ameliyattan sonra herhangi bir fonksiyonel bozukluk olup olmayacağı endişesi,  gibi birtakım sorular hastanın kafasını karıştırmaktadır.  Bu nedenle ameliyat öncesi hastanın Hekim’le bir araya gelip ameliyat konusunda ayrıntılı olarak görüşmeleri gerekmektedir.  Hasta Ameliyat öncesi herhangi bir rahatsızlığı olup olmadığını,  sürekli kullanması gereken ilaçları olup olmadığını hekime bildirmesi gerekir.  Şayet burun estetik ameliyatı yaptıran hasta erkek ise bıyıksız olması ve ameliyat sonrası hastanın doktorun bütün uyarılarını dikkate alarak uygulaması gerekmektedir.

 

Kapalı Burun Estetik Ameliyatlarında Başarı Oranı

Burun estetik ameliyatları,  gerek açık burun estetik ameliyatı gerekse kapalı burun estetik ameliyatı Türkiye’de en başarılı operasyonlardandır.  Türkiye’deki gerek sağlık koşullarının durumu,  gerekse hekimlerin başarısı özellikle estetik konusunda uluslararası sıralamada en önde gelmektedir. Dolayısıyla burun estetik ameliyatındaki başarı,  buna da bağlı olarak son derece yüksektir.  Ancak burun estetik ameliyatı öncesi ve sonrasında hastaların doktor önerilerini dikkate alması,  ameliyat öncesi görüşme ve hekimden beklentilerini dile getirmesi,  ameliyattan sonra ise uyulması gereken mutlak kurallara uyulması gerekmektedir.  Estetik ameliyatı genel anestezi altında yapılacağından her ameliyatta olduğu gibi kapalı burun estetik ameliyatında da diğerinde olduğu gibi,  her zaman risk faktörü bulunmaktadır.  Bu risklerin en aza indirilmesi ise hastanın kurallara dikkatli bir şekilde uymasıdır.

 

Kulak Burun Boğaz Uzmanları Burun Estetik Ameliyatı Yapar mı?

Kapalı burun estetiği nedir sorusunun cevabı hiç kuşkusuz plastik cerrahi uzmanlarının konusu ve alanıdır.  Kulak burun boğaz hekimleri bu ameliyatlara genellikle girmezler.  Ancak hastanın ciddi anlamda bir deviasyon problemi bulunuyorsa,  Plastik Cerrah kulak burun boğaz operatörü ile ameliyata girebilir.  Yapılacak burun estetiği görselliğini plastik cerrahlar hazırlamakta ve yapmaktadır.  Dolayısıyla hastaların kafasına takılan sorulardan biri de kulak burun boğaz uzmanları burun estetik ameliyatı yapar mı sorusudur.  Bu durum hekimle konuşularak ameliyatın nasıl yapılacağı konusunda bilgi almak en doğru cevap olacaktır.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now ButtonHEMEN ARA