Op. Dr. Tamer Şakrak – Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi

Kapalı Burun Estetiği Nedir 2021

Kapalı Burun Estetiği Nedir 2021

Son zamanlarda en çok merak edilen durumlardan biri kapalı burun estetiği nedir 2021 konusunda oluyor. Kapalı burun estetiği burun estetikleri arasında en çok tercih edilen yöntem oluyor.  Kapalı burun estetiğinin pek çok farklı türü bulunuyor.

Teknolojinin ilerlemesi ile birlikte ameliyat teknikleri ve ameliyat türleri değişiklik gösteriyor. Açık burun ameliyatı ile kapalı burun ameliyatı arasındaki en büyük fark iyileşme süreleri bakımından oluyor. Kapalı burun ameliyatı yaptıran kişiler çok daha kısa bir süre içinde iyileşiyor. Burun estetikleri arasında kapalı burun ameliyatı daha çok tercih edilmektedir. Son zamanlarda açık burun ameliyatı sonrası yaşanan bazı sıkıntılar insanları daha çok kapalı burun ameliyatı yapmaya itmiştir.

Bu ameliyatı yaptırırken mutlaka uzman hekimlere yaptırma gerekir. Burun ameliyatı kompleks bir yapıya sahip olduğu için kolay bir ameliyat süreci geçirmek mümkün olmuyor. Kemik kırma gibi daha ağır işlemler yapılacak ise kapalı burun ameliyatı çok fazla tercih edilmez. Kapalı burun ameliyatı yapılırken burun içerisine birkaç küçük kesik atılır ve bu şekilde burun derisi kaldırılmadan ameliyat yapılır. Açık burun ameliyatı da burun delikleri arasında bulunan kısma kesik atılır ve daha sonra o kısımda dikiş izi kalır. Bu sebeple kapalı burun ameliyatı her bakımdan daha ideal bir tercih olur.

Kapalı Burun Ameliyatı İle Açık Burun Ameliyatı Arasındaki Farklar Nelerdir?

İnananların burun estetiği yaptırmadan önce seçim yapmakta en çok zorlandığı durum açık burun ameliyatı mı yoksa kapalı burun ameliyatı mı yapmak oluyor. Bu iki işlem arasında çok büyük farklar yer alır. Daha komplike bir ameliyat olacak ise mecburen açık burun ameliyatı yapmak gerekir. Fakat burun ucu gibi ufak çağlı bir burun ameliyatı olacak ise daha çok kapalı burun ameliyatı tercih edilir. Açık burun ameliyatında burun delikleri arasında bulunan kısımda bir kesik açılarak burun derisi kaldırılır ve işlem bittikten sonra bu kısım kapatılır ve dikilir. Bu sebeple burun delikleri arasında bulunan kısımda bir dikiş izi kalır. Fakat kapalı burun estetiğinde burun içine kesikler atışarak işlem yapıldığı için burun dışında herhangi bir ize rastlamak mümkün olmaz. Kapalı burun ameliyatı çok daha kısa bir sürede iyileşme gösterirken açıl burun ameliyatı daha uzun süreli bir iyileşme gösterir. Kapalı burun estetiği nedir 2021 konusu araştırdıktan sonra ameliyat şekline karar vermek gerekir.

Kapalı Burun Estetiğinin Faydaları

Burun ameliyatı denince akla ilk gelen ameliyatlardan biri kapalı burun ameliyatı oluyor. Özellikle son yıllarda kapalı burun ameliyatı son derece ön plana çıkmış durumda. Kapalı burun ameliyatının pek çok faydası bulunur. Bu ameliyatın faydaları şunlardır:

Kapalı Burun Ameliyatı Kimler İçin Uygundur?


Kapalı
 burun estetiği nedir 2021 sorusundan sonra en çok merak edilen konulardan biri kapalı burun ameliyatını kimler için uygun olduğu konusu oluyor. 18 yaş ile 50 yaş arası olan kimseler kapalı burun ameliyatı yaptırabilir. 18 yaşından küçükler ise sağlık sorunu dışında estetik ön planda tutularak ameliyat yaptırmak istediğinde aile onayının alınması gerekir. 50 yaşını geçmiş kişilerde kapalı burun estetiği çok tercih edilen ameliyatlardan biri değildir. Fakat yaptırmak zorunda kalan kişilerin açık burun ameliyatındansa kapalı burun estetiğini tercih etmesi gerekir. Kapalı burun ameliyatı az risk taşır. Aynı zamanda iyileşme süresi diğer burun ameliyatlarına göre daha kısadır.

Kapalı Burun Estetiği Hangi Durumlar İçin Tercih Edilir?

Kapalı burun ameliyatı ile birlikte burunda oluşan pek çok sorun tedavi edilebilir. Daha çok küçük çaplı sorunlar için kapalı burun estetiği tercih edilir. Büyük hasarı bulunan buruklarda açık burun ameliyatı daha çok tercih edilir. Çünkü açık burun ameliyatında daha geniş bir görüş açısı sağlanır. Kapalı burun ameliyatı en çok burun ucu düşüklüğü ya da burun ucu sivriliği gibi durumların düzeltilmesinde tercih edilir. Burun kemiğinde meydana gelen eğrilmede de kapalı burun ameliyatı tercih edilir. Kapalı burun ameliyatı için uygun olan diğer sorunlar ise buru  kemeri, burun eğriliği,  burun kanatlarının aşırı geniş ya da aşırı dar olması ve burun sırtında meydana gelen sorunlardır. Kırma işlemine gerek kalmadığı için kapalı burun ameliyatı ile çok kolay bir şekilde yapılan ameliyatlardır.

Bu sorunların çözümünde daha çok törpüleme yöntemi tercih edilir. Aynı zamanda ihtiyaç olması durumunda kıkırdak nakli işlemi de gerçekleştirilir. Diğer burun ameliyatlarına göre çok daha kolay bir ameliyat şeklidir. Kompleks burunlar olmadığı sürece kapalı burun ameliyatını tercih etmek çok daha ideal bir tercih olacaktır. Bu ameliyat en çok burun ucu problemlerinin tedavisinde kullanılıyor. 

Kapalı Burun Estetiği Öncesi Neler Yapılır?


Kapalı
 burun estetiği nedir 2021 ve kapalı burun estetiği öncesi yapılanlar merak edilen konular arasındadır. İlk olarak bir doktora gidilir ve doktor önerisi ile kapalı burun ameliyatına karar verilir. Dahs sonra ameliyat öncesi süreçte hasta ile ilgili çok detaylı bir muayene yapılır. Ameliyata engel olacak bir durum rastlanırsa ameliyat iptal edilir. Kapalı burun estetiğinde önce sigarayı bırakmak gerekir. Aynı zamanda kan sulandırıcı ve ağrı kesici gibi ilaçların kullanımı kesinlikle yasaktır. Ameliyat esnasında sıkıntı çıkmaması adına doktor bu ilaçları yasaklar. Ameliyat yöntemi ameliyat öncesinde doktor tarafından belirlenir. İstenilen burun şekli 3 boyutlu simülasyonlar ile dijital ekranda yapılır ve hastaya gösterilir. Hastanın beğendiği şekilde yapılması için bu teknik son derece etkili ve önemli bir tekniktir. Her burun tipi herkese yakışmadığı için hastanın bu şekilde kendi üzerinde görmesi büyük bir fayda sağlar. Kapalı burun ameliyatı öncesinde yapılması gereken diğer bir husus ise hastasının anesteziye olan duyarlılığının test edilmesidir.

Kapalı Burun Estetiği Nasıl Yapılır?

Kapalı burun estetiği nasıl yapılır ve kapalı burun estetiği nedir 2021 sorularının cevabı bu yazıda yer alıyor. Kapalı burun ameliyatını yaparken genellikle genel anestezi kullanılır. Kompleks olmayan işlemler gerçekleşecek ise lokal anestezi de yeterli olabilir. Burnun iç kısmına kesiler atılarak yapılan bir burun ameliyatı şeklidir. Ortalana 2 saat kadar süren bu ameliyat burnun hassas dokularına zarar vermediği için ameliyat sonrası hasar oluşumu çok fazla görülmez. Burun içerisine atılan kesikler cerrahi aletler ile yapılır. Ameliyat bittikten sonra cerrahi dikişler atılır. Kapalı burun ameliyatının en büyük faydası ise burunda hiçbir şekilde iz bırakmamasıdır. Aynı zamanda burun içerisinde yara oluşumu da söz konusu olmaz. Daha sonra da burun ucunu destekleyici kasketler takılır ve 6 ay kadar burunda kalır.

Kapalı Burun Estetiği Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

 
– Kapalı burun ameliyatında lokal anestezi uyguladıysa aynı gün içerisinde taburcu olur. Fakat genel anestezi uygulandığında 1 gün hastanede kalır. 

 

Exit mobile version