KALIN BURUN DERİSİNE SAHİP KİŞİLERDE BURUN ESTETİĞİ YAPILIR MI?

Burun şeklinden rahatsız olan, ancak burun derisinin kalın olması nedeniyle ameliyat olmaktan çekinen hastalarımızın sayısı hiçte az değil! Bunu çekincenin en önemli nedeni ise ameliyat sonrası burun şeklinin istedikleri gibi olmayacağı endişesi.

Biz Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanları, burun ameliyatlarında esas olarak burun iskeletini oluşturan kemik ve kıkırdak dokulara şekil veririz. Daha sonra da burun derisinin bu iskeleti tam olarak örtmesini ve alttaki kalıbın şeklini almasını isteriz. Bunu bir örnekle açıklamak gerekirse; Her biriniz kışın araçlarını korumak isteyen insanların arabaların üzerine koruyucu kılıflar örttüğünü görürsünüz. Bazı kılıflar son derece ince ve hafiftir. Öyle ki karşıdan biraz dikkatli bakıldığında, örtünn altındaki aracın markasını bile anlayabilirsiniz. Ancak bazen branda gibi son derece kalın kılıflar kullanılır ki, örtünün altındaki araç bir otomobil mi yoksa panelvan mı? Bu bile anlaşılmayabilir. İşte burun derisi de aynı şekilde işlev görür. Belirgin ince burun derisi olan hastalarda burun estetiği yapılacaksa kemik ve kıkırdak dokuya şekil verirken çok dikkatli davranmak gerekir. Zira en küçük bir asimetri bile dışarıdan kendini belli edecektir. Kalın burun derisi olan hastalarda ise, alttaki kemik ve kıkırdak dokuya ait asimetri ve deformasyonların birçoğu maskelenir, göze çarpmaz.

Deri kalınlığı kritik bir seviyenin üzerine çıktıkça öyle bir hal alır ki, burun iskeleti bizzat deri katmanı tarafından oluşturulur. Kemik ve kıkırdak çatıya yapılan hiçbir işlem burun şeklinde bir değişikliğe neden olmaz. Burun dışarıdan bakıldığında bir et yığını gibi gözlenebilir. Bu tip burunlara genel anlamda (bulböz burun) adı da verilir. Bulböz burun yapısında, dışarıdaki derinin aksine çoğu zaman kıkırdak doku geniş fakat son derece ince ve zayıftır. Bu durum ameliyat sırasında kıkırdağa kalıcı bir şekil vermeye çalışan cerrahı da son derece zorlar.

Çoğu kalın burun derisine sahip hasta yüze yakışır bir burun sahip olma hevesiyle gittiği doktorundan ne yazık ki umudunu yitirmiş ve hayal kırıklığı yaşayarak döner. Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı haklı olarak bu tür hastalara temkinli yaklaşarak, burunda istenen şekil değişiminin olamayacağını ya da burnun küçülmeyeceğini ifade eder. Bu söylemde doğruluk payı vardır ancak; ameliyat sonrası hastayla düşülebilecek bir itilaftan korunma iç güdüsü de son derece önemlidir. Oysa bu hastaların birçoğu durumun farkındadır ve hasta ile tam bir uyum halinde belli başlı manevralar yapılarak çok etkileyici sonuçlara ulaşılabilir.

ÇÖZÜM CİLTALTI DOKUNUN SIYRILMASI

Kalın derili bulböz burunlarda, kalınlığın en önemli nedeni ‘subkutan doku’ olarak adlandırdığımız, deri altındaki gevşek bağ dokusu, yağ dokusu ve kas tabakasının oluşturduğu katmandır. Burun ameliyatı sırasında burun cildi kemik ve kıkırdak dokudan sıyrılarak kaldırılır. İskelete gerekli şekil verildikten sonra tüm cilt boyunca ve çok dikkatli bir şekilde subkutan doku ciltten sıyrılarak, ciltte en az %50 incelme sağlamak mümkündür. Bu tür burunlarda özellikle kıkırdak dokuya şekil verirken bol miktarda destekler konularak kıkırdak iskeletin direngenliğini arttırmak son derece önemlidir.

Ameliyat sırasında derinin inceltilmesi ile sorun bitmez. Hatta yeni sorunlarla karşı karşıya kalmamıza neden olacaktır. En önemli sorun derinin inceltilmesi sırasında cilt dolaşımının bozularak, ciltte kalıcı doku kayıplarının yaşanabilmesidir. Bu riskten kaçınmak için cerrahın inceltme işlemini çok dikkatli yapması gerekir. Ayrıca cilt dolaşımı bozuk olan şeker hastalığı ya da benzeri sorunları olan hastalara bu işlem asla uygulanmamalıdır. Sigara, cildin kan dolaşımını belirgin olarak zayıflattığı için sigara kullanan hastalarda cilt inceltme işlemi yapılacaksa, mutlak suretle ameliyattan 2 hafta önce sigara bırakılmalıdır.  Deri inceltilmesi sonrasında diğer önemli sorun: derinin alttaki iskelete birkaç beden büyük gelen bir elbise gibi potluk yapmasıdır. Bu noktada, gerek transkolumellar kesi hattı gerekse burun kanatlarının kenarındaki doğal oluklar kullanılarak, ameliyat sırasında mümkün olduğunca fazla deri çıkarılmaya çalışılır. Zaten ameliyat sonrası iyileşme döneminde, yeteri kadar sabredilirse ciltte bir kontraksiyon yani büzüşme olacağı aşikardır. Bununla birlikte; ameliyatın 6. ayından sonra burun derisine uygulanacak birkaç seans fraksiyonel CO2 lazer uygulaması hem ciltteki daralmayı arttıracak hem de burun derisindeki portakal kabuğu görüntüsünü azaltacaktır. Burun derisini inceltmenin yol açtığı diğer sorun, cilt altı dokunun sıyrılması nedeniyle dolaşımı son derece zayıflayan deride lenfatik drenajın neredeyse durma noktasına gelmesidir. Bunun açık anlamı, ameliyat sonrası her insanın artık bilgi sahibi olduğu ödem ve şişliklerin bu hastalarda daha uzun süreceğidir. Kalın burun derisi hastalar, ameliyat sonrası burun ödemlerinin uzun süre devam edeceğini bilmeli, burunlarının tam şekle girmesi için en az 1 yıla ihtiyaç duyacaklarını unutmamalıdır.

KALIN DERİLİ BURUN ESTETİĞİ SONUÇ

Konuyu toparlayacak olursak; kalın burun derisine sahip olan ve burun estetiği olmak isteyen hastalarımızın yüreğine biraz su serpelim. Belki hiçbir zaman incecik ve narin bir buruna sahip olmayabilirsiniz. Ancak, yüzünüzle  uyumlu ve kesinlikle normal bir buruna sahip olabilirsiniz. Bunun için sizin de uymanız gereken kurallar ve aklınızdan çıkarmamanız gereken bazı gerçekler var. Yeterli sabrı gösterip tedavi protokollerine tam uyduğunuzda sonuç yüz güldürücü olacaktır

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now ButtonHEMEN ARA