Jinekomasti Nedir?

Meme dokusu, hormonal uyarilara (en önemlisi östrojen) son derece duyarlı, fonksiyon ve boyutları bu hormonlar ile belirlenen, özel tip bir salgı bezidir. Erkek ve kadında hayatin farkli evrelerinde anormal meme büyümesi meydana gelebilir. Esas olarak erkekte kadın tipi meme büyümesine Jinekomasti adı verilir.

 

Jinekomasti Nedenleri

Erkek hayatı boyunca 3 farklı evrede östrojen artışı saptanır. Bunlardan ilki bebeklik evresi olup, östrojenin kaynağı ise emzirme ile vücuda giren anne sütüdür. Annesini emen bebek, yoğun östrojene maruz kalır ve bu nedenle meme emen bebklerin göğüsleri belirgindir. Anne sütünün bırakılmasıyla bu değişimin kaybolması beklenir.. Erkek ikinci kez ergenlik döneminde yüksek östrojen düzeyine maruz kalır. Bu evrede östrojenin ana kaynağı böbrek üstü bezleridir. Eş zamanlı testesteron yükselmesi vücutta cinsel değişimleri tetikler.Ergenlik döneminin sonunda (22-24 yaş) bu değişimin sonlanması beklenir. Üçüncü evre ise yaşlılık dönemi olup, vücutta yağ oranı artışı ile yağ dokuda östrojen üretimi tetiklenir ve meme büyümesi meydana gelir. Fizyolojik durumları dışında çevresel hormonal etkiler ile meydana gelen erkekte meme büyümesi müdahale gerektiren jinekomastidir.

Jinekomastinin Tipleri Nelerdir?

3 tip jinekomastiden bahsedilebilir;

1- Glandüler Jinekomasti (gerçek jinekomasti), tıpkı kadın meme dokusu gibi erkekte fonksiyonel olabilen meme dokusunun kalıcı olarak gelişmesidir.

2- Lipomatöz Jinekomasti (yalancı jinekomasti), anormal bir yağ birikimi olarak (lipodistrofi), erkeklerde göğüslerin aşırı yağlanması sonucu meydana gelir.

3- Miks (Karışık) Tip Jinekomasti, hem meme dokusu hem de yağ dokusu içeren kalıcı meme büyümesi şeklindedir.

Jinekomasti Tedavisi

Jinekomastinin hangi tipte olduğu hikaye ve klinik muayene ile  deneyimli hekimler tarafından belirlenebilir. Ancak yine de doğrulama ultrasonografi ile yapılmalıdır. İşlem sonrası çıkarılan parçanın patolojik incelemesi ise jinekomasti olarak değerlendirilir. Lipomatöz ve mixt tipte olan jinekomastiler genellikle sadece liposuction (yağ emme) işlemi ile tedavi edilebilir. Bu aşamada vaser teknolojisinin kullanılması cerrahi müdahale başarısını arttırabilir.  Glandüler tip jinekomasti de  meme dokusunun tam temizlenebilmesi liposuction ile mümkün değildir. Bu nedenle için meme başından yapılan yarım ay cerrahi insizyonlar  ile girilerek meme dokusunun eksizyonu gerekir.

 

Jinekomasti Ameliyatı Sonrası

Gerek liposuction ile gerek se cerrahi eksizyon ile yapılan jinekomasti ameliyatı genel anestezi altında uygulanır. Ameliyat süresi ortalam 1 saat olup, hasta aynı gün ya da 1 gün sonra taburcu edilir. Ameliyat sonrası hastanın 4 hafta süreyle özel bir bandaj kullanması önerilir. Her iki operasyonda da göğüste iz kalmaz.

 

Jinekomasti Ameliyat Fiyatları

Hastanın mevcut problemi ve tedavi yöntemine göre ameliyat ücretleri değişkenlik göstermektedir.

 

Erkekte Meme Küçültme

 Yanlış bir kavram olarak erkekte meme büyümesinin tüm patolojik sonuçları ve tedavi yöntemleri jinekomasti tedavisi olarak adlandırılır. Oysa aşırı kilo alımlarında ya da tam tersi durumlarda erkeklerde meme dokusu yanında meme cildinde belirgin sarkma ya da büyüklüğünün olması cerrahi tedavi yöntemini tamamen değiştirir. Bu noktada erkekte meme küçültme ameliyatından söz etmek doğru olacaktır.