Bişektomi

Hollywood Yanağı

 

            İnsan yüzünün şekllenmesinde kas üzeri ve cilt altı katmanda bulunan yağ yastıkçıklarının çok büyük önemi vardır. Zira yüz derisi kafa iskeleti üzerini direk örtse her birimizin kurukafadan biraz daha hallice bir yüz şekli olurdu. İşte bu kemik iskelet ile yüz derisi arasını doldurarak insana karakteristik yüz şeklini veren yapılar yüzün her tarafında yaygın olarak bulunan yağ yastıkçıkları (fat pad) dir.  Bu yağ yastıkçıkları zaman zaman normalden daha büyük olabilirler. Aslında bu karakteristik yüz şeklimizi sağlar.

            Estetik açıdan güzel bir yüz yukarıdan aşağı daralan bir ters üçgen hat oluşturmalıdır. Yapısal olarak yanaktaki iç kompartman yağ yastıkçığının büyük olması, yüzü alttan genişlettiği için  yanakların belirginleştiği kare bir form verir.

            Bişektomi ya da halk arasında bilinen adıyla Hollywood Yanağı denilen işlemde iç  kompartman yağları alınarak yanak inceltilir ve yüze ters üçgen bir form kazandırılır

 

 

            Hollywood Yanağı Nasıl Yapılıyor?

            İşlem genellikle muayenehane şartlarında ve lokal anestezi ile yapılabilir. Ağız içerisinde üst azı diş kenarından açılan 0.5 cm’lik bir kesi ile bu yağ yastıklarına ulaşıp çıkarmak mümkündür. Ortalama 20 dk. süren bir operasyondur. İşlem basit olmakla birlikte işlem yapılan alanda tükrük bezi kanallarının ve bukkal sinirin bulunması nedeniyle işlem anatomiye hakim Plastik Cerrahlar tarafından yapılmalıdır.

 

            Hollywood Yanağı Öncesi Sonrası

            İşlemden 1 hafta önce aspirin kullanılmaması, 3 gün önce ise alkol, ağrı kesici ve bitkisel çaylar içilmemesi işlemin daha sorunsuz yapılmasını sağlar. İşlem sonrası yanaklarda 1 hafta süreyle ödem ve şişlik beklenen bir bulgudur. Bu süre içerisinde yüz maskesi takılması tabloyu hafifletir. İşlem sonrası ilk 3 gün sıvı beslenme ve ilk 1 hafta ağız gargarası kullanımı önerilir.

 

            Hollywood Yanağı Ameliyat  Ücreti

            Ameliyat ücretleri hasta özelliklerine göre belirlenmektedir.