Göğüs Küçültme Ameliyatı Nedir?

Meme boyutunun çok büyük olması ciddi sağlık sorunlarına yol açsa da kadınlar için estetik bir sorun haline gelebilir. Küçültme mamoplasti, çok büyük olan göğüslerin cerrahi olarak küçültülmesi olarak adlandırılır. Bu durum yapısal ve fibröz-kistik koşullara bağlı olarak ortaya çıkabilir. Kadınların yumurtalıklarında görülen “polikistik over” hastalığı da araştırılmalıdır. Kadınlar genellikle daha güzel ve kabul edilebilir göğüsler ister. Genç hastalarda estetik kaygı daha belirgindir, bu nedenle estetik cerrahi onlar için büyük önem taşımaktadır. Kısaca göğüs küçültme prosedürü, göğüslerden fazla yağ, doku ve cildi çıkarmak için kullanılan bir prosedürdür.

Bir kişinin büyük göğüsleri varsa, bu durumun neden olduğu rahatsızlığı gidermek ve vücutla orantılı bir meme görüntüsü elde etmek için göğüs küçültme2021 ameliyatı kullanılır. Göğüs küçültme ameliyatı, bir kişinin kişisel imajını ve fiziksel aktiviteye katılma yeteneğini geliştirmesine de yardımcı olabilir. Bir kişi meme küçültme ameliyatını düşünüyorsa, işlem hakkında gerçekçi beklentilere sahip olmalı ve olası riskler ve komplikasyonlar hakkında bilgilendirilmelidir.

Göğüs Büyümesinin Sebepleri Nelerdir?

Meme küçültme ameliyatı diğer meme ameliyatlarından farklıdır. Bu sadece psikolojik nedenlerle değil fiziksel nedenlerle de estetik bir ameliyattır. Çünkü iri göğüslü kadınlar boyun, sırt, bel ağrısı, duruş bozuklukları, terlemenin neden olduğu göğüs altında cilt problemleri ve sütyen kayışlarının neden olduğu omuz basıncı izleri gibi bir kısmını veya tamamını bulacaktır. Genetik özellikler de meme büyümesinde önemli bir rol oynar. Genetik olarak konuşursak, bazı ailelerde göğüsler her zaman büyüktür. Normal göğüs ölçülerine sahip kadınlar kilo aldıklarında göğüsleri de büyüyebilir. Doğum ve emzirme göğüslerin büyümesine ve sarkmasına neden olabilir. Hormonal dengesizlik veya ilaç, göğüs büyümesine neden olabilir.

Göğüs Küçültme Nasıl Yapılır?

Deriden ve göğüslerden yağ dokusunun alınmasını içeren meme küçültme ameliyatı, vücudu zaten tam gelişmiş olan 20 yaş üstü kişilere uygulanan bir ameliyat türüdür. Hormonal düzenin yanı sıra fiziksel gelişimin de tamamlanmasını gerektiren göğüs küçültme2021 ameliyatı, sadece bu yaşın altındaki kişilerde tıbbi zorunluluk hallerinde yapılmalıdır. Meme küçültme ameliyatı genel anestezi altında yapılır. Lolipop kesim yöntemi ve ters T-kesim yöntemi kullanılarak meme büyüklüğüne göre operasyon 2,5 ile 4 saat arasında sürmektedir.

Lolipop yönteminde meme başı bölgesi daire şeklinde kesilerek meme dokusu ve fazla deri dokusu çıkarılır. Kişinin vücudunun görünüşünü değerlendirme sürecinde meme başı gerektiği kadar kaldırılabilir. Meme kanallarına zarar vermemek için deri kapatılmalı, iyileşmeyi hızlandırmak ve memede biriken kanı uzaklaştırmak için bir dren içerisine konularak ameliyat tamamlanmalıdır. Ters T kesi yönteminde meme altından ters T kesi yapılır. Fazla meme dokusu ve deri alındıktan sonra lolipop kesim yöntemi gibi operasyon sonlandırılacaktır.

Lolipop yönteminde meme başı çevresi bir daire şeklinde kesilerek daha sonra meme dokusu ve fazla deri dokusu çıkarılır. Kişinin vücudunun görünüşünü değerlendirme sürecinde meme başı gerektiğinde yukarı doğru hareket ettirilebilir. Meme kanalına zarar vermemeye, cildi kapatmamaya ve iyileşmeyi hızlandırmak için bölgeye bir drenaj tüpü yerleştirmeye ve operasyonu tamamlamak için memede biriken kanı boşaltmamaya dikkat edilmelidir. Ters T kesi yönteminde meme altından ters T kesi yapılır. Fazla meme dokusu ve deri alındıktan sonra lolipop kesi yöntemi gibi operasyon sonlandırılır.

Meme küçültme ameliyatı sonrası kişinin bir gün hastanede kalması gerekir. Drenaj tüpü çıkarılıp pansuman tamamlandıktan sonra hasta hastaneden taburcu edilecektir. Ameliyattan sonraki birinci ve ikinci haftanın sonunda kontrol yapılmalıdır.  Kontrolün ikinci haftasında dikişler alınmalı ve izleri azaltmak için özel bir krem kullanılmalıdır. Özel sütyen sayesinde hastalar 1 hafta evde dinlendikten sonra günlük hayatlarına devam edebilirler. Ancak 6 hafta boyunca sporcu sütyenine benzer özel bir sütyen giymeniz önerilir. Ameliyattan 6 ila 12 ay sonra memede hafif bir karıncalanma ve karıncalanma olabilir. Ancak bu duygu, insanların yaşam kalitesini düşürmenin doğası değildir.

Göğüs Küçültme Kimler Olmalıdır?

Göğüs küçültme işlemi, basit bir hacim küçültme işleminden ziyade genellikle vücudun rahatlaması ve güzelliği içindir. Pek çok kadının göğüsleri büyük ve sarkıktır, bu da hareketlerini sınırlar ve fiziksel rahatsızlığa neden olur. Çoğu durumda, göğüsler tamamen gelişene kadar meme küçültme işlemi yapılmaz. Ancak büyük göğüsler ciddi fiziksel rahatsızlığa neden oluyorsa en kısa sürede yapılabilir. Buradaki en uygun adaylar, prosedürü zaten anlayan ve sonuçlardan gerçekçi beklentileri olan ve nasıl yapıldığını anlayan kadınlardır. Hamile kalmak üzere olan kadınlara sütün azaltılması önerilmez. Ayrıca işlem emzirmeden 6 ay sonra yapılabilir. Göğüs küçültme2021 plastik cerrahide önemli bir ameliyattır ve genellikle fonksiyonel bir cerrahi olarak kabul edilir. Operasyon nitelikli bir plastik cerrah tarafından yapılırsa genellikle güvenlidir. Özellikle sigara içen ve vücut kitle indeksi normalin üzerinde olan kişilerde iyileşme daha uzun sürebilir. Operasyon öncesi ve sonrasında bu riskleri azaltmak için doktorunuzun tavsiyelerine uyabilirsiniz.

Göğüs Küçültme Ameliyat Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler?

Esnek kompresyon sütyeni, göğüsleri korumak ve şişliği azaltmak için doktorunuzun belirttiği süre boyunca günde 24 saat giyilmelidir. Birkaç ay balenli sütyen giymemelisiniz, spor sütyeni kullanmalısınız. İyileşme sırasında göğüs kaslarınızı gerebilecek fiziksel aktiviteler 2-4 hafta ile sınırlandırılmalıdır. Ağır nesneleri kaldırmayın. Yeni göğüslerinize alışmanın biraz zaman alabileceğini unutmayın. Operasyon başarılı olursa hastalar 15-20 gün sonra normal yaşam tarzlarına dönebilirler. Ancak bu işlemin iyileşme süreci bazen daha uzun sürebildiği için doktorunuzun talimatlarını dikkatlice takip etmeniz son derece önemlidir.

Ameliyat sonrası sorunlar, erken ve geç sorunlar olarak ikiye ayrılır. Kanama, enfeksiyon ve gecikmiş yara iyileşmesi gibi erken sorunlar son derece nadirdir, ancak normaldir. Daha sonraki sorunlar yara veya şekil ile ilgili sorunlar olarak ortaya çıkabilir. Erken dönemlerde koyu tenli bazı kişilerde yara izleri, kızarıklık ve belirgin kaşıntı yaygın problemler olsa da, yine de ilaçlara ihtiyaç duyulabilir. Şekil ile ilgili sorunlar daha çok boyutla ilgilidir. 

Bu nedenle gerekli meme büyüklüğünün net olarak belirlenmesi için ameliyattan önce vücudun diğer özelliklerinin de dikkate alınması gerekir. Bu operasyonu düşünen genç hastalar daha sonra süt içmeyi düşünüyorsa operasyondan önce cerrahı bilgilendirmelidir. Ameliyatımız genellikle meme başı ile meme arasındaki ilişkiyi bozmayan merkezi pedikül tekniği adı verilen bir teknik kullanılarak yapılmaktadır. Bu teknik, meme kanallarını koruyan bir tekniktir ve diğer nedenlerin yanı sıra, hastalar süt sağlayabilirler.

Göğüs Küçültme Ameliyat Sonrası  İyileşme Süresi Ne kadardır?

Ameliyattan 4 saat sonra hasta dolaşarak ağızdan beslenmeye başladı. Bir gün hastanede olmalı. Aksine bir şey olmazsa, ertesi gün taburcu olabilirsiniz. Biriken kan belli bir miktarın altında ise atılırken veya 4. gün alınmalıdır. İyileşme süresi her hasta için farklı olabilir. Bir hafta boyunca antibiyotik ve ağrı kesici verin. 4. günde ilk sargıyı tamamlayın ve lağımı boşaltın. İkinci düzeltme 8. günde tamamlandı. Erimiş dikişler kullanırsanız, bunları çıkarmanıza gerek yoktur. Sadece dikiş ince bantla kapatılır. Yumuşak ve esnek sporcu sütyeni, göğsü tamamen sarabilen ve destekleyebilen 8 hafta boyunca kullanılacak. İkinci pansuman değişiminden sonra hasta günlük aktivitelerine ve iş hayatına devam edebilir. Ameliyat bölgesindeki ödem ve morluklar 2-3 hafta içinde iyileşti. Birkaç ay sonra alt kenar normal şekline döndü ve göğüsler yerine oturdu. Yara izi azalmaya başladı. Son şeklini oluşturmak yaklaşık bir yıl sürer ve yara izinin netliği düzelir. Meme küçültme ameliyatı sonrası 6. ve 12. aylarda kontrol muayenesi yapılarak ultrason muayeneleri yapılır.

Göğüs Küçültme Ameliyatında İz Kalır MI?

Diğer tüm ameliyatlar gibi meme büyütme ameliyatı sırasında da hala izler kalmaktadır. Meme küçültme tekniği ile yaranın şekli ve yeri değişir. Göğüs küçültme2021 ameliyatından sonra meme başı çevresinde ve altında ters T, L veya I şeklindeki izler kalabilir. Meme başı halkası çevresinde kalan iz, renksiz bölgeyle karşılaştığı için belirgin değildir. Meme başı halkasında küçük bir yara izi var. Önden bakıldığında meme altındaki iz görülmez. Memenin şekli, memenin estetik görünümünü etkileyen en önemli faktördür. Memenin yuvarlak görünümü ve kalkık meme uçları meme estetiğinin ideal sonucudur. Memenin şekli güzel olduğu zaman iz üzerinde görünmez. Yeni meme küçültme ameliyatı teknikleri ve geliştirilmiş malzeme kalitesi, izleri daha az belirgin hale getirdi.

Göğüs Küçültme Ameliyatı Öncesi Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

İlk adım, sürecin nasıl gittiği ve sizi beklediği konusunda doktorunuzdan detaylı bilgi almaktır. Göğüs küçültme2021 ameliyatı öncesinde sigarayı bırakmak sizin için zor olabilir ancak operasyondan 2 hafta önce sigarayı bırakmak çok faydalıdır. Bebeğiniz sütten kesilmemişse emzirme tamamlandıktan en az 6 ay sonra ameliyat yapılabilir. Bu süre kişiden kişiye değişebilir. Doktorunuza danışmak en iyisidir. Genel anestezi altında meme küçültme işlemi 2-2,5 saat sürer. Kişi operasyondan sonra 1-2 gün hastanede kaldı. Ameliyat sırasında kullanılan yönteme bağlı olarak göğüslerde izler olacaktır. Tatilin rengi başlangıçta pembedir ve zamanla değişecektir. 

Bu izler tamamen kaybolmasa da zamanla belirsiz hale gelecektir. Bu işlem ortalama 1 yıl sürmektedir. Solma sürecinde iki önemli faktör vardır: Sigara: Cildin iyileşme ve yenilenme sürecini uzatır ve olumsuz etkisi vardır. Doktorumuzun verdiği merhemleri ve onlara ne kadar özen gösterdiğimizi uygulamak. Merhemin düzenli kullanımı ve temiz bakım, iyileşme sürecini büyük ölçüde etkiler. Göğüs küçültme prosedürüne karar veren bir kişi için karşılaştırma yapmak önemlidir. Sütyen ve bikininin bir tarafında görünmeyen ameliyat izleri, diğer tarafına ise sırt, bel, boyun ağrısı gibi zorluklar uygulanmalıdır. Karar hangi tarafın baskın olduğuna göre verilmelidir.

Göğüs küçültme Ameliyatının Riskleri Nedir?

Her ameliyatta olduğu gibi meme küçültme ameliyatı da bazı riskler taşır. Bu risklerden bazıları ameliyat sonrası enfeksiyon ve kanama nadiren görülür. Bunun meme ucu hissi üzerinde olumsuz bir etkisi olabilir. Ameliyat sırasında süt kanalları zarar görebileceğinden sütün memeden geçme potansiyeli azalabilir. Doğru koşullarda yapılmayan operasyonlar sırasında pek çok farklı sağlık sorunu ortaya çıkabilir.

Göğüs küçültme  kaç yaşında Yapılmaktadır?

Göğüsler büyümelerini 18-21 yaşları arasında sonlandırır, bu nedenle tıbbi olarak bu genellikle 20 yaş civarında yapılabilir. Çok genç yaşta meme büyüklüğünün fazla olması durumunda memenin aşırı büyüklüğü hastanın fiziksel aktivitesini ve günlük yaşamını önemli ölçüde engelliyorsa 20 yaşın altında meme küçültme ameliyatı gerekli olabilir, 20 yaşın altında ise meme ameliyatı sonrası söylenmelidir. Hala biraz yükselebilir. Ayrıca meme dokusu, yağ ve meme bezlerinden oluşur. Meme bezleri çoğunlukla ortada yer almasına rağmen, yağ dokusu ve meme bezleri birbirine karışır ve memede yaygın olarak bulunur. Küçültme operasyonu sırasında yağ dokusu, meme ve meme kanalları birbirine karışacaktır. Orta bölgeyi daha fazla koruyarak süt azaltılsa da, teorik olarak sütün salgılanması korunmakla birlikte teorik olarak sütün salgılanması ortalama% 50 oranında azalmaktadır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now ButtonHEMEN ARA