Göğüs Estetiği Nedir?

Göğüs estetiği estetik açıdan göğüslerinden memnun olmayan kadınların yaptığı bir estetik türüdür. Göğüs estetiğinde kimi kadınlar göğüslerinin büyük olmasından şikâyet ederek küçültme operasyonuna başvururken kimi kadınlar ise küçük olmasından şikâyet ederek büyütülmesini isterler. Göğüs estetiğinin tercih edilmesinin bir diğer sebebi ise sarkma meydana gelen göğüslerdir. Çoğu kadın dış görünüşlerinden memnun olmadığı takdirde bunu estetik operasyon ile düzeltmek ister. Özellikle göze hitap eden bir yer olan göğüslerin de görünüşü ve iddialı duruşu kadınlar için önemlidir. Kimi kadınlar hamilelik ve emzirme dönemleri ile birlikte göğüslerinin form değiştirmesinden memnuniyetsizlik duyar çünkü göğüs her zaman cazibe ve vücudun estetik bütünlüğünü tamamlayan bir anlam taşımaktadır.

Göğüs Estetiği Fiyatları Nelerdir?

Kadınların memesine şekil vermek amacı ile gerçekleştirilen göğüs estetiği ameliyat fiyatları değişkenlik gösterir. Bu ameliyatlar cerrahi bir operasyondur ve uzman doktorlar ya da estetisyenler tarafından yapılmalıdır. Ameliyatlı ve ameliyatsız olarak işlem yapıldığı için Göğüs estetiği fiyatları yapılacak işleme, kullanılan silikon malzemesine kadar farklılık gösterir. İstanbul’da göğüs estetiği doktorları, en iyi göğüs estetiği doktorları olarak görülmektedir. Göğüs estetiği tercih etmek isteyen kadınlar için Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi alanında İstanbul Avrupa yakasında göğüs estetiği merkezleri başta olmak üzere Sarıyer göğüs estetiği ve Maslak’ta göğüs estetiği merkezleri de tavsiye edilebilir. Ancak burada da fiyatlar konusunda detaylı ve net bilgilere merkezlerin müşteri ve danışma hizmetlerinden ulaşabilirsiniz.

Göğüs Estetiği Yaparken Vücudunuza Uygun Tercihler Yapın

Göğüs estetiği yaptıranlar ilk adımda iyi bir araştırma yapmalı ve başta sağlıklı olması dikkate alınarak en iyi merkezi tercih etmelidir. Göğüs estetiği öneri kapsamında kadının kilosu, boyu, vücut yapısı, omuz ve kalça ölçülerinin bir bütün olarak göz önünde bulundurulması gerekir. Aksi halde yapay ve göz hitap etmeyen bir görüntü ortaya çıkacaktır. Göğüs estetiği tamamen kişinin kendi tercihidir. Küçük göğüsleri büyütmek, büyük göğüsleri küçültmek, sarkma ve emzirme sonucu oluşan deforme görüntüyü ortadan kaldırmak ve kendini daha iyi hissetmek için bu yöntemi tercih edebilir.

Göğüs Estetiğinde Yaş Kısıtlaması Nedir?

Göğüslerin gelişimi kadınlarda 18 yaşına kadar devam eder. Bu kapsamda estetik operasyonlarının yapılması için en uygun yaş 18 olarak belirlenmiştir. Fakat küçük yaşlarda olmasına rağmen normal sürecin dışında gelişen ve jüveniljigantomasti olarak adlandırılan meme büyümesi gibi hastalıklar var ise ameliyat için 18 yaşın beklenmesine gerek yoktur. Bu hastalıkla birlikte kişinin memesinde pişik, mantar ve vücutta, özellikle sırt bölgesinde yoğun ağrılar oluşabilir. Bu ağrıların ortadan kaldırılması için ameliyat şarttır.

Göğüs Estetiği Ameliyatları Çeşitleri

Göğüs estetiğinin 3 sebebi vardır. Bunlar Göğüs büyütme, göğüs küçültme ve sarkmadan oluşan estetik operasyonlardır.

Göğüs büyütme estetiği küçük göğüslere sahip olan ya da daha dolgun göğüslere sahip olmak isteyen kadınların tercih ettiği bir yöntemdir. Göğüs büyütme ameliyatlarında kadınların kendi dokusu ya da meme protezi tercih edilebilir. Kendi dokusu ile gerçekleşen operasyonlarda göğüslere kişinin yağ dokusu alınır ve enjekte işlemi ile eklenir. Fakat estetik cerrahlar bu yöntemi tercih etmek istemez çünkü bu yöntemin tetkiklerde uzun zaman içerisinde bir güvenilirlik azalttığı görülmektedir. Meme protezi ise kesilerle uygulanır. Kişinin koltuk altı, meme altı çok fazla tercih edilmese de göbek kısmının altına atılan küçük bir kesikle protez memeye yerleştirilir. Meme protezinde farklı seçenekler vardır.

Meme Büyütmede Kullanılan Protezler

Meme protezleri silikon bir kılıftan üretilirken içerisine ise jel, silikon ya da yağ enjekte edilebilir. Kimi protezler sabit üretilirken kimisi ise şişirilebilir özellikte üretilir. Kadınlar tarafından kullanım ve uzun vadede rahatlık açısından en fazla tercih edilen protez silikon je protezlerdir.

Göğüs Küçültme Estetiği Ameliyatı

Büyük göğüsler herkes için cazibe ve mutluluk getirmez. Kimi kadınlar küçük göğüslere sahip olmak ister ve bunun için de estetiği tercih eder. Kimi zaman ise büyük göğüsün getirdiği sağlık sorunlarından dolayı küçük göğüs ameliyatları yapılır. Meme küçültme operasyonlarında farklı teknikler kullanılır. Burada ameliyat sonrası iz kalmaması çok önemlidir ve bunun için de göğüs ucundan yapılan ameliyatlar daha sık tercih edilir çünkü iz kalma oranı daha azdır. Bazı araştırmalar ise meme küçültmesi operasyonlarının kadınlarda sıklıkla gözüken meme kanseri riskini azalttığını ve bu oranın yüzde 35 ila 40 arasında değiştiğini göstermektedir. Göğüs küçültme sırasında isteğe göre dikleştirme ameliyatı da yapılarak göğüslere daha iyi bir form kazandırılabilir.

Göğüs Dikleştirme Ameliyatı Nedir?

Tıp dilinde Mastopexia olarak adlandırılan göğüs dikleştirme ameliyatı isteğe göre küçük ya da büyük göğüslere sahip kişilere uygulanır. Özellikle büyük göğüslü kadınlarda hamilelik ve emzirme dönemlerinin ardından sarkma meydana gelebilir bu şikayetle operasyonlar yapılır. Küçük göğüslü kadınlarda da hamilelik ve emzirme dönemi memede sarkmaya yol açar. Mastopexia ameliyatının diğer meme ameliyatlarından farkı meydana gelen sarkmaya sadece işlem yapılmasıdır. Bazen bu operasyon kişi genel anestezi ile uyutulmadan sadece lokal anestezi ile de yapılabilir.

Göğüs Estetiği Ameliyatından Önce ve Sonra Dikkat Edilmesi Gerekenler

Meme büyütme, küçültme ve sarkma gibi operasyonların öncesi ve sonrasında dikkat edilmesi gereken bazı önemli detaylar vardır. Operasyonlar öncesinde dikkat edilmesi gerekenler şöyle açıklanabilir.

Ameliyat öncesi

İlk adımda yapmanız gereken sağlık durumunuz ile hastane ya da estetik merkezinde genel bir tarama yaparak uzman cerrah, estetisyen tarafından değerlendirilmesini sağlamalısınız. Hekiminiz sonrasında ihtiyaç duyduğu halde gerekli testleri yapacaktır. Ameliyat gerçekleşmeden önce doktor önerisine göre en az 7 ila 8 gün öncesinde ağrı kesici başta olmak üzere ilaç kullanımı bırakılmalıdır. Bunun aynı sıra bitki çayı gibi kan sulandırıcı ürünlerin de kullanılmasına ara verilmelidir. Ameliyat öncesinde bırakılması gereken bir diğer madde ise sigaradır. Sigara tüketimi yaranın iyileşmesini geciktirir ve kalitesini bozar. Bu yüzden en az iki hafta öncesinde bırakılması önerilmektedir.

Ameliyat sonrası

Göğüs estetiği operasyonlarında bazı kişilerin çıkışları aynı gün içerisinde gerçekleşir ancak doktorunuz uygun görürse bir gece hastanede müşahede altında kalmanız daha sağlıklı olacaktır. Ameliyat sonrasında ilaç kullanımı aksatılmamalıdır ancak doktorunuzu reçetesi dışında herhangi bir ilaç ve ağrı kesici kullanılmamalıdır. Ağrı kesiciler kanamaya da neden olabilir. Ameliyatın ardından ilk hafta istiharat sırasında gövde kısmınızı yukarda tutmanız sizi daha rahat hissettirecektir. Bu yüksekliği yastıklarla sağlayabilirsiniz. İlk bir ay içerisinde ise protezlerinizi hiçbir şekilde sıkıştırmamalısınız. Sütyen tercihini de balensiz olanlardan yapmalısınız. Ameliyat öncesinde tavsiye edildiği gibi sonrasında da bir süre sigara kullanımından uzak durmalısınız.

Göğüs Estetiği Ameliyatları Risk Taşır mı?

Ameliyat cerrahi bir operasyon olduğu gibi her ameliyatta olduğu gibi meme ameliyatlarında da risk ya da komplikasyonlar meydana gelebilir. Bunlardan biri Kapsül Kontraktürü’dür. Kapsül Kontraktür’deprotez sonrasında bir tabaka oluşur ve kapsül adını alır. Bu kapsül zaman içerisinde protezi sıkıştırabilir ve yerinin değişmesine neden olabilir. Bunun tedavisi için farklı yollar vardır. Protezin sıkışmasına neden olan doku çıkartılır ya da yeniden operasyon yapılar yeni protez ile değiştirilir. Ameliyat sonrası bir diğer komplikasyon ise enfeksiyon, yaranın iltihap kapması ya da iyileşme sürecinin uzamasıdır.

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now ButtonHEMEN ARA