Göğüs Estetiği Nedir?

Meme estetiği; plastik cerrahi  en sık uygulanan işlemlerden biridir. Genellikle silikon protezler yardımı ile yapılır. Kişilerin isteklerine göre görünüm ve şekillenmesine doğrudan katkı sağladığı için en tatmin edici kozmetik işlemlerden biridir. Günümüzde yağ enjeksiyonu veya silikon protez kullanımı gibi meme büyütme işlemleri ile büyüme sağlanamamaktadır. Yağ dokusu hastanın kendi dokusu olduğu için çekici görünse de yine de bir miktar yağ vücut tarafından emilip eritilemez. Bu, büyümede bir düşüşe yol açacaktır.

Bu nedenle yağ enjeksiyonu işlemi tek başına meme büyütme için yeterli hacim sağlayamaz. Tüm bu nedenlerden dolayı silikon meme implantları meme büyütme için en uygun araçtır. Göğüs Estetiği Nedir 2021? Meme estetiği genellikle meme büyütme, küçültme ve dikleştirme yöntemlerini içerir. Ameliyatın yapılma şekli, uygulanacak yönteme bağlıdır. İmplant, meme büyütme işleminin yapıldığı meme bölgesine yerleştirildiğinde, meme büyütme işlemi sırasında fazla meme dokusu çıkarılır. Tamamı genel anestezi altında yapılan bu ameliyatla asimetri veya sarkık göğüs sorunları da giderilebilir. 

Gögüs Estetiği Neden Yaptırılmalıdır?

Dolgun, düz ve uygun büyüklükteki göğüsler kadın güzelliğinin en önemli unsurlarından biridir. Yapısal veya gelişimsel faktörler nedeniyle memelerin beklenenden daha küçük, büyük veya sarkık olması psikolojik sorunlara yol açarak yaşam kalitesini düşürür. Yaşlanmaya bağlı olarak meme dokusunun ağırlığından dolayı göğüsler kaçınılmaz olarak sarkacaktır. Kadınları yaşamın her evresinde etkileyen hormonal değişiklikler, genetik faktörler, kilo alma veya verme, gebelik ve emzirme, meme dokusu formunda kayıplara ve aşırı meme büyümesi veya sarkmasına neden olabilir. 

Memenin ideal figürü yoktur, utanır, kendine güveni yoktur, kıyafet seçmesi güçtür ve hatta depresyon gibi psikolojik olarak; omuz bölgesinde el ve kol sinirleri etkilendiği için boyun ve bel bölgesinde duruş bozuklukları, kamburluk, fıtık ağrıları görülebilir. Stresin neden olduğu uyuşma, güç kaybı ve egzersiz yapma arzusunun azalması nedeniyle kilo alma gibi birçok fiziksel problemlerdir. Meme kanseri ve erkek meme büyümesi  nedeniyle oluşan tam veya kısmi mastektomi de estetik ve sosyal sorunlara neden olabilmektedir.

Olması Gereken Göğüs Boyutlarının Özellikleri Nelerdir?

İdeal meme estetiğinin temel özelliği, kişinin genel vücut yapısıyla orantılı olarak göğüslerin dolgun ve yuvarlak hale getirilmesidir. Kişinin kalçaları dolgun ve şıksa göğsün dolgun ve şık şekli görünümü daha güzel hale getirecektir. Aksi takdirde kişinin kalçası öne çıkabilir ve vücudun diğer özelliklerini arka planda bırakabilir. Hesaplamaya doğal kalça yapısı, göğüs genişliği, bel kalınlığı ve diğer kriterler dahil edilerek damla şekilli veya yuvarlak implantlar tercih edilerek meme büyütme işlemi gerçekleştirilebilir. 

Göğüs şekli ve hacmi, çeşitli hesaplamalar yapıldıktan sonra cerrahınız tarafından belirlenir. Bu hesaplamalarda kişinin yaşı, kilosu, boyu, mevcut meme dokusu, kaburga genişliği ve bel inceliği gibi birçok faktör dikkate alınmalıdır. Meme estetiğinde implant kişinin mevcut meme dokusuna göre kas altına veya üzerine yerleştirilir. Tüm plastik cerrahi operasyonlarında olduğu gibi dikiş izleri meme kıvrımlarında gizlenir. Bu sayede görünürlük azaltılarak daha estetik bir görünüm sağlanır. Meme estetiği kadın hastalar için en tatmin edici ameliyatlardan biridir.

Göğüs Estetiği Ameliyatları Çeşitleri Nelerdir?

Meme estetiği ile daha hoş ve güzel bir görüntü kazandırmak ve kişinin kendisini daha iyi hissetmesini sağlamak amaçlanır. Bunun için fazla tercih edilmemekle beraber yağ enjeksiyonu endikasyonu yöntemi ya da daha sık tercih edilen slikon implantlar tercih edilir. Bu vücutla orantılı olmayan göğüslerin hacmini arttırmak içindir. Yaşla birlikte, ani kilo alıp verme, doğum sonrası, gelişme etkenlerine dayalı olarak göğüslerde yaşa bağlı olarak küçülür. Göğüs büyütme için implant belirlerken hastanın meme yapısı, kaburga şekli, ağırlığı ve vücut oranları dikkate alınmalıdır. Fizyolojik sınırları belirlemek için hasta ve doktor implantın şeklini ve boyutunu belirler. Operasyon sırasında implant değerlendirme amaçlı test edilir ve en iyi uygulama yapılır. Gögüs Estetiği Nedir 2021?  Meme küçültme ameliyatı kilo alımı, gelişimsel nedenler, bazı ilaçlar ve çeşitli tümörler meme büyümesine neden olabilir. Aşırı göğüsler duruş, boyun ve sırt ağrısına neden olabilir. Meme dokusunun yapısını küçülterek ve meme estetiğini azaltarak fazla yağ dokusunu alarak daha hafif, sağlıklı ve güzel bir görünüm oluşturulmaktadır. Meme büyütme ameliyatı yaşla birlikte, hamilelik ve emzirme sonrası vücut elastik yapısını kaybeder, hormonal nedenler ve ani kilo kaybı göğüslerin sarkmasına neden olur. Hastanın meme başı çevresinden (poliklinik yerinde incelenerek) meme kıvrımına kadar dikey bir kesi yapılır ve meme dikleştirilmesi için meme altına protez yerleştirilir.

Gögüs Büyütme Estetiği Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Bir göğüs implantı yerleştirmek için cerrahınız üç olası konumdan birinde bir kesi yapabilir. Memenin altındaki kıvrım, koltuk altı veya  meme başı çevresinde kesi yapıldıktan sonra cerrah, göğüs dokunuzu göğsünüzün kas ve bağ dokusundan ayıracaktır. Bu, göğüs duvarının en dış kasının arkasında veya önünde bir cep oluşturur. Cerrah implantı bu cebe yerleştirecek ve meme ucunun arkasında ortalayacaktır.  Gögüs Estetiği Nedir 2021? Salin implantı boş bırakılır ve yerine yerleştirildikten sonra steril salinle doldurulur. Silikon implant, silikon ile önceden doldurulmuştur. İmplant yerleştirildikten sonra cerrah, kesiği  dikişlerle kapatacak ve deri tutkalı ile cerrahi bantla bandajlayacaktır. Yara izi oluşumunu en aza indirmek için kesi yeri seçimi önemlidir.

Gögüs Küçültme Estetiği Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Hastanın estetiğinden çok sağlık sorunları nedeniyle genellikle meme boyutunu küçültme ameliyatı tercih edilmektedir. Meme büyüklüğü hastalar için pek çok sağlık sorununa neden olabilir. Özellikle hastanın göğsünün büyüklüğüne bağlı olarak kronik bel ağrısı ve bel ağrısı ortaya çıkar. Sütyen kullanan hastalar, çökmüş ve deforme olmuş omuzlar yaşarlar.  Gögüs Estetiği Nedir 2021?Göğüslerin büyüklüğüne bağlı olarak göğüslerin arasında ve altında alerji ve enfeksiyonlar oluşabilir. Kadınların günlük aktivitelerini yapmalarını ve günlük yaşa mdaki yaşam kalitesi hakkında düşünmelerini sağlar. Bu nedenle hastaya uygulanan cerrahi yöntemle meme küçültme ameliyatı yapılmaktadır. Meme küçültme ameliyatı, meme dokusundaki doku çıkarılarak ve şekillendirilerek yapılır.

Gögüs Dikleştirme Estetiği Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Gögüste oluşan deformeyi dikleştirme ameliyatı memeyi sarkıtmak ve meme ucunu ideal bir konuma getirmek için kullanılan fazla meme dokusunun alınması işlemidir. Çoğu zaman meme büyütme ve göğüs büyütme ameliyatı birleştirilir. Meme doğru yerleştirilebilir, memeyi kaldırarak memeyi şekillendirebilir ve implantın kaybettiği hacmi geri kazandırabilir. Göğüs bölgesindeki deformasyondan kaynaklanan sarkma ve deformasyonu düzeltmek için kullanılan cerrahi bir işlemdir.  

Göğüs Estetiği Nedir 2021? Cerrahi işlemlerin uygulanmasıyla göğüs bölgesindeki şekil bozuklukları ve deformasyonlar düzeltilebilir, memenin yapısı ve şekli eski haline getirilebilir. Doğum yapmış kadınlar için emzirmeye bağlı deformiteleri ortadan kaldırmak için en çok tercih edilen yöntemlerden biridir. Yaşlanmadan kaynaklanan sarkma ve deformasyonlar da bu şekilde düzeltilebilir. Bu operasyonla meme dokusu yeniden şekillenir ve düzleştirilir. Gerekirse meme protez ile onarılabilir.

Gögüs Büyütme Ameliyatında Silikon Hakkında Bilinmesi Gerekenler Nelerdir?

Silikon göğüsler ameliyat sonrası sertleşir. Özellikle ilk kullanım yılından sonra en doğal görünümüne kavuşmuştur ve silikon olup olmadığını dışarıdan bilmek imkânsızdır. Burada kullanılan silikonun cinsi ve markasını kullanarak plastik cerrahın kabul edeceğiniz etkisi çok büyük olacaktır. Silikon takmak zararsızdır. Silikon ilk kez kullanıldığında, silikon memeyi kullanan nesne tepki verecektir. Ancak bu alandaki teknoloji ve yöntemlerin zamanında gelişmesi ile silikonun neden olabileceği zararların önüne geçmeye başlamıştır.

Günümüzde silikon takmak herhangi bir zarar vermeyecektir. Silikonun farklı markaları ve kaliteleri vardır. Ancak silikon uzun yıllar kullanılabilir.Silikonun önümüzdeki birkaç yıl içinde çıkarılması gerekebilir. Bunlar esas olarak silikonun kullanılmış olmasından değil, tıbbi ve estetik nedenlerden dolayı meme gelişimi tamamlandığında meme implantları kullanılabilir. Bu 18 yaşına karşılık gelir.

Bununla birlikte, Polonya sendromu gibi doğuştan anormallikler varsa, yaşa göre değişebilir. Göğüs dokusunun alt kısmına silikon protez yerleştirilerek memeyi güzelleştirebilir ve silikon takabilirsiniz. Yerleştirme noktasında süt kanalına temas etmez. Bu nedenle süt borusu zarar görmez. Bu nedenle meme büyütme operasyonu sonrasında anne emzirmeye başlayabilir ve ameliyat sonrası silikon meme sert bir formda olur. Özellikle ilk kullanım yılından sonra en doğal görünümüne kavuştu ve silikon olup olmadığını dışarıdan tespit etmek imkansızdı. Burada kullanılan silikonun cinsine ve markasına bağlı olarak plastik cerrahın alacağınız etkisi çok büyük olacaktır.

Göğüs Estetiği İyileşme Süreleri Nedir?

Doktorunuzun izni ile ameliyattan bir gün sonra hastaneden taburcu olabilirsiniz. Bu süre bazen 6 saat sürer. Genellikle hastanede kalış 1 gündür. Genel anestezinin neden olduğu ağrıyı önlemek için doktorunuzun sağladığı ilacı kullanmalısınız. Ağrının tamamen geçmesi yaklaşık 1 hafta sürer. Operasyon sırasındaki kesi nedeniyle geçici ödem oluşabilir. Zamanla bu ödemler iyileşir ve göğüsler son şeklini almaya başlar. Sarılı pansumanın çıkarılması operasyondan sonra 1 haftayı bulabilir. Pansumanı açtıktan sonra doktorunuzun tavsiyesi ile duşa başlayabilirsiniz. Genellikle ilk hafta bitmeden sosyal hayata dönebilirsiniz. Öte yandan sonuç kalıcı olacaktır. Tam iyileşme süresi, ameliyatın türüne ve kapsamına bağlı olarak 2-12 ay arasında değişir. Ameliyatın türüne ve kapsamına bağlı olarak meme estetiği ile kaç gün tedavi edilebileceği değişiklik gösterecektir. 

Göğüs Estetiği Ameliyatı Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler?

Her işlemin kendine özgü riskleri olmakla birlikte meme bölgesinde ağrı ve ödem yaygındır. Yaşa bağlı tehlikeli durumlarda ameliyat öncesi mamografi ve ultrason gibi radyolojik tetkikler yapılmalıdır. Ameliyat öncesine göre göğüs kaslarının arkasına yerleştirilen protez kişinin hareketini kısıtlar. Ameliyat sonrası komplikasyonların oluşup oluşmamasına bağlı olmakla birlikte standart olarak 2-5 gün içinde hastaneden taburcu edilen hastalarda oluşabilecek ağrıyı gidermek için ilaçlar kullanılabilir. Vücutta sıvı birikimini engelleyen dışkı, ameliyattan sonraki ilk hafta içinde atılabilir. Dikiş 7-10 gün içerisinde alınacaktır. 

Meme estetik cerrahisinde iyileşme süresi 6 haftaya kadar uzayabilse de (örneğin matopiradon) protez cerrahisinde daha kısa olabilir. Cerrahla konuşarak egzersize ne zaman devam edeceğiniz ve günlük aktiviteler hakkında bilgi alabilirsiniz. Ancak genel prosedürlere göre 3-6 hafta yorucu egzersizlerden kaçınılması önerilir. Doğru beslenme, sigara ve alkolün bırakılması ve diğer ameliyat sonrası önlemler iyileşme sürecini etkili bir şekilde kısaltabilir. İdeal kilonun korunması ve egzersize devam edilmesi, cerrahi sonuçların uzun vadede korunmasını sağlayacaktır.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now ButtonHEMEN ARA