Göğüs Büyütme Ameliyatı 2021

Pek çok sebepten dolayı göğüz büyütme ameliyatı yapılabilse de insanların zihninde sadece keyfi amaçlar için yapılır, düşüncesi yatar. Bu yanlış bir düşünce olmakla beraber doğruluk payı da vardır. Göğüz büyütme ameliyatı 2021 çoğunlukla özgüvenini arttırmak isteyen kadınların tercih ettiği bir yöntem olmaktadır. Bunun yanı sıra başka sebeplerden dolayı da göğüs büyütme ameliyatının yapıldığı söylenebilir.

Göğüs Büyütme Ameliyatı Nedir?

Göğüslerin hacmini arttırmak ve daha büyük görünmesini sağlamak için yapılan ameliyata göğüs büyütme ameliyatı denilmektedir. Cerrahi bir işlem olan göğüs büyütme, iki şekilde uygulanabilmektedir. Hastanın kendi yağları ile göğüs büyütüleceği gibi silikon ile de göğüs büyütülmektedir. Göğüs büyültme ameliyatı oldukça kolay ve en fazla 1 saatte bitirilen bir uygulamadır. Uygulama türüne göre anestezi uygulanır. Estetik operasyon olsa da bir cerrahi ameliyattır. Bu yüzden doktorların işlemi uygulaması gerekmektedir.

Augmentasyon Plastisi Nedir?

Göğüs büyütme ameliyatı augmentasyon plastisi olarak adlandırılır. Kadın fiziğinde en çabuk göze çarpan ve dikkat çeken ögelerden birisini göğüsleri oluşturmaktadır. Bu yüzden onun duruşu ve görünüşü pek çok kadın için oldukça önemlidir. Küçük göğüsler kadınlar için özgüven ve özsaygı eksiliği yaratabilir. Bunun önüne geçmek ve bunu aşmak için augmentasyon plastisi uygulanmaktadır. Augmentasyon plastisi göğüslere silikon ya da yağ enjeksiyonu ile uygulanarak göğüslerin daha dolgun ve hacimli görünmesini sağlar.

Mastopeksi Nedir?

Bir göğüs ameliyatı çeşidi olan mastopeksi göğüsün dikleştirilmesi için yapılan cerrahi bir operasyondur. Gerekli durumlarda göğüs büyütme ameliyatı 2021 ile birlikte uygulanabilmektedir. Aşağıya doğru bakan göğüsler ve sarkık göğüsler için uygulanır. 

Göğüs Büyütme Ameliyatı Hangi Durumlarda Yapılır?

Göğüs büyütme ameliyatı 2021 sanılanın aksine sadece keyfi nedenlerden dolayı yapılmamaktadır. Başka pek çok sebebi bulunmaktadır. Bu sebepleri şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Göğüslerinin küçük olduğunu düşünüp, bundan rahatsız olan kadınlar göğüs büyütme ameliyatı yapabilmektedir. Bu şekilde düşünen kadınların çoğu vücudunun orantısız olduğunu düşünür. Bu düşüncede oldukları için göğüslerini saklayarak, duruş bozukluğu bile yaşarlar. Bu da özgüven ve öz saygı eksikliği yaratır. Depresyona kadar gidebilecek bu durumu engellemek için göğüs büyüme ameliyatı tercih edilir.
 • Hamilelik ve emzirme dönemi ya da zayıflama durumlarında göğüslerde sarkma ve hacimde kayıp yaşanabilir. Bu da görünüş olarak pek beğenilmez. Böyle durumlarda göğüs dikleştirme ile göğüs büyütme ameliyatı birlikte uygulanır.
 • Her kadında göğüslerde eşitsizlik yaşanmaktadır. Ancak bazı kadınlarda bu durum oldukça belirgindir. Bir göğüsün büyük diğerinin ise küçük olması istenmeyen bir durumdur. Bunun için göğüs büyütme ameliyatı uygulanır.
 • Bazı istisnai durumlarda, mesela doğuştan göğüs olmaması ya da göğüs kanseri sonrası meme büyütme ameliyatı yapılabilir.

Göğüs Büyütme Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Göğüs büyüme ameliyatı oldukça kolay bir operasyondur. Temek olarak 4 aşamadan oluşan bir yöntem ile uygulanır. İlk aşamada hastada protezin koyulacağı yer tam olarak seçilmektedir. Bu seçilen yer kesi olarak adlandırılır.

İkinci aşamada bu kesi kullanılır ve kesinin yardımı ile bir cerrahi cep yaratılır. Üçüncü aşamada hazırlanan cebe uygun olarak protez seçimi yapılır ve son aşamada seçilen uygun protez cebe yerleştirilir. Uygun kesi seçimi meme altı, ucu ve koltuk altından biri ile seçilir. Toplamda 45 dakika ya da 1 saat süren işlem oldukça basittir. Bazı durumlarda hastanın hastanede kalması gerekebilir. 

Göğüs Büyütme Ameliyatı Sırasında Anestezi Uygulanır Mı?

Göğüs büyütme ameliyatında anestezi uygulanmaktadır. Ancak uygulanan anestezinin türü yapılan işleme göre farklılık gösterir. Uygulanan işleme göre lokal anestezi, genel anestezi, bölgesel anestezi ya da sedasyon anestezi uygulanabilir. Göğüs büyütme cerrahi bir işlem olduğu için anestezi uygulanmadan yapılmamalıdır. Doktorun hastaya ve işleme bağlı olarak anestezi türü seçmesi gerekmektedir.

Göğüs Büyütme Ameliyatında Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Göğüs büyütme ameliyatı her ne kadar kolay bir işlem ve estetik olarak görülse de sonuçta bir cerrahi operasyondur. Bu yüzden ameliyat öncesi hastanın dikkat etmesi ve uygulaması gereken önemli kısımlar vardır. Bu kısımlardan şu şekilde bahsedebiliriz;

 • Ameliyat olmadan önce hastanın, kronik rahatsızlıkları, sık sık tükettiği ilaçlar ve genel sağlık durumu eksiksiz ve doğru bir şekilde doktora anlatılmalıdır.
 • Cerrahi bir operasyon olacağı için kanamanın çok yaşanması istenmeyen bir durum olacaktır. Bu yüzden ameliyattan 1 hafta önce ya da 10 gün önceden ağrı kesici sıklığı azaltılmalıdır. Bunun yanında aspirin ve türevi kan sulandırıcılar ve bitki çayları tüketilmemelidir. Bunlar kanı hızlandıracağı için ameliyat sırasında çok kan kaybı yaşanabilir.
 • Sigara içmek pek çok ameliyatta olduğu gibi yara iyileşmesini olumsuz etkileyerek, geciktirmektedir. Bu yüzden ameliyattan 2 hafta öncesinden sigara içilmesi engellenmelidir.
 • Regl döneminde ödem oluşumu fazla olabileceği için bu dönemde ameliyata girilmesi uygun görülmemektedir. Bu konuda doktorun bilgilendirilmesi gerekir.
 • Göğüs büyütme işleminde kullanılan protez her hangi bir kanser riski taşımaz. Ancak kanser kitlesinin görülmesini zorlaştırır. Bu yüzden ameliyat öncesi mamografi ve meme ultrasonu çekilerek, kontrol altında tutulmalıdır.

Göğüs Büyütme Ameliyatı Sonrasında Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Göğüs büyütme ameliyatı günümüzde pek çok kadının tercih ettiği bir estetik operasyonudur. Bu estetik operasyon çeşitli sebeplere bağlı olarak yapılmaktadır. Ne kadar estetik operasyonu denilse de cerrahi bir işlemdir.

Oldukça kolay bir işlem olduğu için ameliyat sonrası hastanın hastane de gözetim altında kalması istenmez. Ancak bazı durumlarda doktor bunu talep edebilir. İşlem sonrasında dikkat edilmesi gereken bazı önemli noktaları içerir. Bu önemli noktalar şu şekilde sıralanır;

 • Ameliyat sonrasında 1 ay içerisinde göğüslerde şişlik, ağrı ve morarma yaşanabilir. Bunlar olası etkiler olduğu için korkulmamalıdır. Eğer 1 ay içerisinde geçmiyorsa ve şiddetleniyorsa bu durumda doktora tekrar danışmak gerekir.
 • Ameliyat sonrası iyileşme süresinde implantlara destek sağlamak için sporcu sutyeni ya da benzeri sıkı bandajların takılması gerekir. Yapılan işleme uygun olan sutyeni çoğunlukla doktor tavsiye ederek kontrol altında tutmalıdır.
 • Doktorun sizin için uygun olarak yazdığı ağrı kesiciler düzenli olarak kullanılmalıdır.
 • Fiziksel zorlayıcı özelliği olmadığı sürece bir hafta içerisinde rutin yaşantınıza dönebilirsiniz.
 • Ameliyat sonrası en az iki hafta nabzını yükseltecek ve sizi zorlayacak aktivitelerden uzak durmalısınız.
 • Vücut tarafından emilmeyen dikişler kullanıldı ise dikişler için sürekli ve düzenli kontrollere gidilmelidir.
 • Ameliyat ardından 2 hafta kadar bir sürede mümkünse 2 ya da 3 yastık ile çok yatmayacak şekilde uyunması tavsiye edilir.

Ameliyat sonrası yaşanacak olası etkiler bu şekildedir. Dikkat edilmesi gereken noktalara uyulması gerekir. Aksi takdirde daha fazla operasyon geçirmeniz ve olumsuz sonuç almış olursunuz. Bunların dışında göğsünden yaşanan kızarıklık, sıcaklık, ateş veya nefes darlığı problemlerinde hemen doktora başvurulması gerekir.

Göğüs Büyütme Ameliyatı Her Zaman Başarılı Mıdır? Risk Var Mıdır?

Küçük ya da büyük her ameliyatta az olsa bir risk bulunur. Ancak göğüs büyütme ameliyatları çoğunlukla başarılı gerçekleştirilmektedir. Öncesinden ve sonrasında yapılan dikkatler ve önlemler sonucundan bir sorun yaşandığı görünmez.

Ancak bazı durumlarda bazı riskler bulunur. Göğüs büyütme ameliyatı 2021 bir cerrahi işlem olduğu için risk taşıdığı her zaman göz önüne alınmalıdır. Meme ağrısı, göğüs bölgesinde oluşan enfeksiyon, göğüs ucun hissedilen değişik hisler veya implant kaçağı gibi riskler oluşmaktadır. Bu riskler için de tekrar bir operasyon geçirmek gerekebilir.

Göğüs Büyütme Ameliyatı Avantajları Nelerdir?

Göğüs büyütme ameliyatlarının en büyük avantajlarından birisi kişinin kendine olan güvenini arttırmasıdır. Aynaya baktığı zaman daha mutlu olacağı, daha güzel bir görünme sahip olacaktır. Bunun yanında bir başkaları tarafından beğenileceğine inandığı için kendine olan güveni daha da artacak belki sosyalliği bile daha fazla olacaktır.

Kendi içine kapanan depresif ve kendisine olan az saygısı tamamen değişecektir. Bunların yanı sıra duruşunda bile değişiklik yaşanacaktır. Göğüslerini beğenmediği için pek çok kadın daha kambur durmaktadır. Bu da omurilikte eğilme ve omuzlarda düşüklük meydana getirtir. Göğüs büyütme ameliyatları ile birçok kadının daha dik durduğu gözlemlenmiştir.

Göğüs Büyütme Ameliyatı Fiyatları Nelerdir?

Göğüs büyütme ameliyatlarının fiyatları ameliyatın gerçekleştiği hastane ya da kliniğe göre farklılık göstermektedir. Bunun yanında ameliyat yapılacak olan kişinin göğsünün ne kadar büyütüleceğine bağlı olarak da fiyat değişikliği meydana gelmektedir. Göğüs büyütme ameliyatı 2021 yanında yapılan göğüs dikleştirme ameliyatı da ekstra fiyat olarak hesaba eklenmektedir. Bu yüzden göğüs büyütme ameliyatlarının fiyatları değişiklik gösterir. Ancak alınan olumlu sonuçlara ve kalıcılığa bakılırsa oldukça uygun ve hesaplı olmaktadır.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now ButtonHEMEN ARA