Genital Estetik Nedir?

            Tekrarlayan doğumlar, yaşlanma ve doku elastikiyetinin bozulmasına bağlı olarak, kadın genital organlarında genişleme ve sarkmalar meydana gelir.

Bu durum cinsel hayatta kalitenin bozulmasına, eşlerin uyumsuzluğuna ve kadının kendine güven kaybına neden olabilir.

Genital estetik ameliyatlarında vajinal daraltma (vajinoplasti), iç ve dış dudakların şekillendirilmesi (labioplasti)  ve yağ enjeksiyonları ile şekillendirilmesi sağlanabilir.

Vajinoplasti

Vajina Daraltma

            Vajinal genişleme özellikle erkeğin cinsel organı ile kadın cinsel organı arasındaki uyumsuzluğun en önemli nedenidir. Tekrarlayan vajinal doğumlar yapan ve uygun epizyotomi yapılmamış hastalarda sıkça görülen bir sorundur. Bu durum, cinsel ilişki sırasında rahatsız edici sesler çıkmasına, kadının veya erkeğin orgazm olamamasına neden olur ki, zaman içerisinde eşler arasında ciddi cinsel sorunlara yol açabilir.

Vajinoplasti Ameliyatı Ve Sonrası

            Vajinoplasti hastane şartlarında ve genel anestezi altında yapılır. Ameliyat yaklaşık 1 saat sürer. Ameliyat sonrası son derece ağrısız olup, hastanın hastanede 1 gün yatırılarak takibi yeterlidir. İlk gün sonunda, ameliyat bitimi yerleştirilen tampon çekilirve hasta taburcu edilir. Birkaç gün süreyle et suyu tarzı sızıntıların olması son derece doğaldır.  İyileşme dönemimde hastanın bölge temizliğine dikkat etmesi gerekir bu amaçla antiseptik solüsyonlar önerilir. . Hastanın 6 hafta süreyle cinsel ilişkiden uzak durması iyileşme için yeterlidir.

Vajinoplasti Yaptıranlar

özellikle cinsel hayatında verimliliğin artmas nedeniyle son derece mutlu olan hastalardır.

Lazerle Vajinal Daraltma

Özellikle ablatif lazerler ile muayenehane şartlarında yapılabilen ağrısız işlemleridir. Vajende ortalama %15 lik bir geçici daralma sağlanır. eğer yeterli etki alde edilemez ise 3 hafta içerisinde 2. seans yapılabilir. Aşırı genişlemesi olamayan hastalarda etkin bir çözümdür.

Labioplasti (Dudak Küçültülmesi) Nedir?

            Vajeni dıştan saran iç ve dış dudaklarda sarkmalar meydana gelebilir. İç ve dış dudakların sarkması zamanla doku elastikiyetinin bozulması nadiren de yapısal olarak meydana gelir. Bu görsel aynı zamanda vajinal enfeksiyon sıklığını arttırdığı için bir sağlık problemidir. Bu cilt katlantısındaki fazlalıkların alınarak daha genç ve sağlıklı bir genital görünüm elde edilmesine ‘Labioplasti’ denir.

Labioplasti Ameliyatı ve İyileşme Süreci Nasıldır?

            Labioplasti ameliyatı ameliyathane şartlarında lokal anestezi ile ama tercihen genel anestezi altında yapılır. Ameliyat süresi yaklaşık 45 dk olup, ameliyat sonrası hastanın 1 gün hastanede kalması yeterlidir. Aynı işlemde mukozal kesiler ablatif lazerler ile yapılabilir ve mukozal iyileşme bu durumda çok daha hızlıdır.

Genital bölge kanlanması son derece fazla olduğundan bu bölgede yapılan operasyonlar çok çabuk iyileşir.  Ameliyat sahasının genital bölgeye yakın olması enfeksiyon açısınden, hareketli ve terleyen bölge olması dikişlerin açılması açısından önemlidir. Önemli olarak; ameliyatlarda eriyen dikiş materyalleri kullanıldığı için bölgenin ilk 10 gün kuru tutulması, dikiş yerinin açılmasının önlenmesi açısından son derece önemlidir. ilk 6 hafta cinsel temastan uzak durulması, erken dönemde dar pantolon giyilmemesi önerilir. Bunu bir sünnet çocuğunun ilk 1 haftasına benzetmek mümkündür.

 

 

Labioplasti Ameliyat Fiyatları

Ameliyat fiyatları yapılacak işleme göre değişmektedir.

 

Genital Liposuction ve Yağ Enjeksiyonu Nedir?

            Klitorisin zayıf ve belirsiz olduğu bazı  durumlarda klitoris çevresine liposuction yaparak inceltme yapılabilir. Böylece cinsel temas sırasında klitorisin uyarılması ve cinsel haz düzeyi arttırılmaya çalışılır. Diğer taraftan labiumların (dış dudaklar) daha genç ve diri görünmesi için bu bölgeye yağ enjeksiyonları yapılabilmektedir.