Gebelik ve Doğumların Kilo Alımı ile İlişkisi

          Kadın, yaratılıştan gelen ve bize tanrının varlığını en net şekilde gösteren ‘yeni bir insanı dünyaya getirme yeteneği’ ile eşsiz bir varlıktır. Bununla birlikte; hamilelik süreci, doğum olayı ve doğum sonrası dönemde kadın vücudu bir çok, fiziksel, duygusal ve hormonal etkilere maruz kalır. Bu etkiler, kadın vücudunda çoğu geri dönüşsüz değişikliklere yol açar. Göğüslerde büyüme, küçülme ya da sarkma, vücudun değişik bölgelerinde yağlanma,  karın ön duvarında gevşeme ve sarkma, kontrolsüz kilo alımı,  üreme organında genişleme bunlardan bir kaçıdır.

Karın Duvarı nedir? Yapısı Nasıldır?

          Halk arasında ‘iç karın’ olarak ta bilinen karın duvarı, bir çok kas yapısı ve sert zarların bir araya gelmesi ile oluşmuş, iç organları adeta bir silindir gibi saran ve iç organların korunmasını sağlayan bir yapıdır. Bu kaslar aynı zamanda gövdenin çeşitli yönlere hareket etmesini de sağlarlar. Karın ön duvarı (göbek bölgesi) hemen göğüslerin altından başlayıp, kasık bölgesine kadar birbirine parelel uzanan iki güçlü kas kitlesinden oluşur (Rektus Abdominis kasları) Bu kaslar aynı zamanda gövdenin öne doğrulması hareketini de yaparlar (mekik çekme hareketi). Sporcuların ya da modellerin karın ön duvarında baklava ya da six bag olarak tabir edilen katlantılı görüntü bu kasların çalıştırılması ile elde edilir. Rektus kasları birbirine sert yapıda bir zar yapısı ile bağlı olup, bu zar yapısı belki de tüm karın duvarının en zayıf halkasını oluşturur.

Gebeliğin Karın Duvarına Etkisi Nedir?

          Ne yazık ki, gebeliklerin çoğu annelerin kontrolsüzce beslendiği ve hareketsizliğin üst seviyede olduğu dönemler olarak geçirilir. Hamileliği sırasında düzenli spor ve diyet yaparak tüm hamileliğini 7-10 kilo ile sınırlayabilen anne sayısı son derec azdır. Gebeliğin ilerleyen dönemlerinde (son 3 ay) rahmin de büyümesi ile karın içi basınç ileri derecede artar. Karın duvarı bu iç basınç artışına daha fazla dayanamaz ve en zayıf olduğu yerden, rektus kaslarını bir arada tutan sert  zar yapının işlevini yitimesiyle genişlemeye başlar. Genişleme sürecinin sonunda karın ön duvarını oluşturan rektus kasları birbirinden uzaklaşmış, iki kas kitlesinin arasında bağlantıyı sağlayan ince bir zar kalmıştır (rektus diyastazı). Hamileliğin son 2-3 ayında karın çevresindeki çok hızlı genişlemeyi hatırlayınız… Hamilelik sonrası dönemi (lohusalık ve emzirme) iyi bir diyet ve sporla geçiren kadınlarda, rektus kaslarının ayrışması pek sorun teşkil etmez. Ancak doğum sonrası hareketsiz yaşamını sürdüren ve beslenmesine dikkat etmeyen kadınlarda, hele ki tekrarlayan hamilelik ve doğumlar sonrasında kalıcı karın sarkmaları ve buna bağlı kontrolsüz kilo alımı kaçınılmazdır.

          Sonuç olarak;

          1- Özellikle göbek deliği altında belirgin olmak üzere, hamilelikte genişleyen ama daha sonra tam olarak toplamayan deri sarkması

          2-  Göbek deliğinin üzerinde ise genişleme meydana gelir.

Rektus Diyastazı ve Kilo Alımı Arasındaki İlişki Nedir?

          Kontrolsüz kilo alımı ile rektus kaslarının ayrışması (diyastaz) arasında bir sebep sonuç ilişkisi vardır. Kadınlarda çoğu zaman özellikle tekrarlayan hamileliğe bağlı diyastaz kontrolsüz kilo alımına neden olurken, çoğu zaman erkeklerde kilo alımı rektus kaslarının ayrışmasına ve şişmanlığın geri dönüşsüz bir döneme girmesine neden olur.

          Rektus kaslarının ayrışmasını takiben mide, önünde sınırlayıcı bir bariyer kalmadığı için zamanla öne doğru genişlemeye başlar ve iki kas arasından öne doğru ilerler. Hacim olarak genişleyten mideyi doyurmak için kişi daha fazla yemek yer, içi dolan mide öne doğru biraz daha genişler. Bu kişiyi ilerleyici şişmanlığa ve hareketsiz bir hayata götüren kısır bir döngüdür. Kişinin  beslenme miktarının artması eş zamanlı olarak harcadığından daha fazla kilo alımına ve ciddi sağlık sorunları yaratacak boyutta kilo alımına neden olabilir (obezite). Öne doğru sınırsızca genişleyen midenin aynı zamanda fonksiyonları da etkilenir. Besin maddelerinin parçalanması tam olarak yapılamaz, yemek sonrası ciddi şişkinlik ve dolgunluk hissi, gaz şikayeti ve diğer hazım problemleri ortaya çıkar.

          Rektus diyastazına bağlı iç karın genişlemesi gelişmiş olan hastalarda 2 temel özellik neredeyse her zaman bulunur;

1- Bu kişiler sadece sabahları mutlu olan insanlardır. Zira sabah uyandıklarında kendilerini son derece zinde ve zayıf hissederler. Bunun nedeni gece boyunca boşalan mide, kasların arasından geriye doğru çekilmekte ve kişi kendini rahat hissetmektedir.

2- Bu kişiler çoğu gündelik hayatta, fotoğraf çektirirken, bir davete katıldıklarında ya da alış veriş yaparken diyaframın da yardımıyla karınlarını içeri çekerler. Bu şekilde karın kaslarını birbirine yaklaştırarak, midenin öne doğru çıkmasını engellemeye çalışırlar.