Gebelik Sonrası Sarkma Ve Kilo Alımlarının Cerrahi Tedavisi

Daha önce mekanizması açıklanan gebelik ve doğum sonrası sarkma ve kilo alımının önlenmesinde kalıcı çözüm ancak cerrahi olarak sağlanır. Sorun yapısal olduğu için diyet, spor ve kavitasyon, LPG gibi farklı zayıflama teknikleri ile bu sorunun kalıcı olarak çözülmesi mümkün değildir.

Karın Germe Ameliyatı (Abdominoplasti) Nasıl Yapılır?

Karın ön duvarındaki rektus kaslarının diyastazına bağlı iç karın genişlemesinin ve karın cildindeki sarkmaların tedavisi karın germe ameliyatı ile yapılır. Karın germe ameliyatı kendi içerisinde 3 ayrı işlemi barındırır.

1- Liposuction (yağ emme). bu aşamada tüm karın ön ve yan duvarında birikmiş olan yağlar çekilir. Böylece deri altının tamamen boşaltılması ve derideki sarkmanın en fazla düzeye çıkarılması sağlanır.

2- Sarkan Dokuların Çıkarılması (Eksizyon) Bu aşamada göbek deliğinin altında kalan ve elastikiyetini yitirdiği için sarkan tüm dokular kesilerek çıkarılır. Karın ön ve yan duvar dokuları, ameliyat sonunda kasıklara doğru toplanırken hem gerginlik sağlanır hem de bel oyuntusu yeniden ortaya çıkarılır.

3- Rektus Kaslarının Onarımı (Plikasyon) Bu aşama karın germe ameliyatının en önemli noktasıdır. Birbirinden ayrışan kaslar arasından öne çıkan mide karın içine itilerek, midenin üzerine rektus kasları boylu boyunca birbirine dikilir. Böylece karın duvarı hamilelik öncesi sağlıklı yapısına kavuşur. Karın germe ameliyatlarında dümdüz bir karın elde edilmesinin en önemli anahtarı kasların plikasyonudur.

Karın Germe Ameliyatında Uygun Hastalar Kimlerdir?

Tekrarlayan doğumlar yapmış, karın ön duvarında sarkma ve kontrolsüz kilo alımı olan, kontrolsüz diyabet, ciddi akciğer problemi (astım, KOAH) ve ileri derece kalp rahatsızlığı olmayan tüm kadınlar karın germe ameliyatı için uygun hastalarıdr. Ancak her durumda hasta ameliyat öncesi ayrıntılı bir muayene ve tetkik aşamasından geçirilir.

Karın Germe Ameliyatı Sonrası Nasıldır?

Ameliyat genel anestezi ya da spinal anestezi altında yapılabilir. Yaklaşık 2 saatlik bir operasyondur. ameliyatın son aşamasında karın duvarına uzun etkili lokal anestezikler enjekte edildiği için ameliyat sonrası neredeyse tamamen ağrısızdır. Hasta ameliyatın 6. saatinden itibaren yürütülür ve her ihtimale karşı 2 gün hastanede misafir edilir. hastanın yatakta ya da ayaktayken eğik bir pozisyonda durması söz konusu değildir. Ameliyat sonunda hastaya giydirilen özel korselerin ortalama 8 hafta boyunca kullanılması önerilir. yine bu süre zarfında hastanın ağır yük kaldırmaması özellikle istenir. Örneklemek gerekirse ameliyat sonrasında su dolu bir sürahiyi kaldırıp, bardağa su koyabilirsiniz. Ancak koltuğu kaldırıp altını süpürmemeli ya da su damacasını mutfağa taşımamalısınız.

 

Karın Germe Ameliyatından Ne gibi Faydalar Sağlanır?

Karın germme ameliyatı sonrasında elde edilen faydaları sağlık ve estetik açıdan değerlendirmek mümkündür. Ameliyat izi iyi bir bakım yapılırsa, yaklaşık 2 yıl sonrasında zar zor belli olacak hale gelir. Kişinin atletik ve düz bir karına sahip olması sağlanır. Mide karın içine itilerek önünde yeniden bariyer oluşturulduğu için ameliyat öncesine göre çok daha çabuk doyum hissi yakalanır. Kişi ameliyat sonrası diyet ya da spor yapmasa bile besin miktarı bariz olarak azaldığı için ideal kilosuna gelene kadar 2 haftada ortalama 1 kilo vererek zayıflar. Karın çevresinin azalması, santral obezite kavramının getirdiği kalp hastalıkları riskini önemli ölçüde azaltır. kişinin hareketliliği arttığı için, birçok sağlık probleminden kurtulmuş olduğunu düşünmek mümkündür.