Estetik Burun Ameliyatı Nedir?

Estetik burun ameliyatı : özellikle günümüzde her yaştan bireyin sıklıkla tercih ettiği bir ameliyattır ve rinoplasti ya da nazoplasti olarak adlandırılır. Burun ameliyatı, kişinin burnunda doğumdan var olan yapısal ya da sağlık sorunları, sonradan oluşan sağlık sorunları ya da kişinin görüntüsünü beğenmemesi ile var olan sorunların düzeltilmesi sebebi ile tercih edilebilir. Ancak son zamanlarda özellikle moda haline gelen burun estetik burun ameliyatı sağlık sorunlarından ziyade şekil bozukluklarını düzeltmek için yapılmaktadır. Burada dikkat edilmesi gereken ise operasyon nedeni ne olursa olsun, kişinin solunum yollarına zarar verecek estetik ameliyatından kaçınılmasıdır. Ameliyat ile birlikte kişinin burnunda şekil bozukluğu, burnun istenilen şekilde yeniden yapılması gibi işlemler uygulanmaktadır.

Rinoplasti Operasyonları

Buruna kalıcı olarak şekil verme işlemi olarak adlandırılan Rinoplasti uygulaması için ilk adımda cerrah kontrolü ve onayı alınmasına özen gösterilmelidir. Ameliyatın yapılabilmesine karar verecek kişi cerrahtır ve bunun için muayene yapılması gerekmektedir. Estetik burun ameliyatı risklidir ve uzman cerrahi bir işlem gerektirir. Estetik burun ameliyatı sadece kadınlar değil erkekler tarafından da tercih edile bir operasyondur. Ameliyat sonrası sonuç alınması için kişinin 6 ya da 12 ay arasında bir iyileşme süreci olacaktır. Her burun yapısı ve cilt derisi farklıdır ve arzu edilen sonucun alınması için farklı iyileşme süreleri gereklidir. Hatta bazı ameliyatların ardından bazı kişilerde düzeltme amaçlı uygulamalarda gerçekleşebilir. Bunlar sürecin doğal bir parçasıdır.

Estetik Burun Ameliyatı Çeşitleri Nelerdir?

İki çeşit estetik burun ameliyatı vardır. Bunlardan biri cerrahi estetik burun ameliyatı, diğeri ise cerrahi olmayan burun estetiği ameliyatıdır. Cerrahi estetik burun ameliyatında burunda buluna kemik ve kıkırdak ameliyat yolu ile çıkarılır, açık ve kapalı estetik ameliyatı şeklinde kendi içinde ikiye ayrılır.  Cerrahi olmayan estetik ameliyatında ise dolgu ya da enjekte dolgu yöntemleri kullanılır.

Burun Ucu Estetiği

Burun kişilerin yüzünde belirgin en önemli organdır ve burunda görünümün en büyük etkisi de burun ucundadır. Burnun uç kısmında farklı şekilde bozukluklar görülebilir. Bunlar; geniş bir burun ucu, sıkışmış burun ucu, simetrik olmayan burun delikleri, kalkık burun ucu, düşük burun ucu ve sivri bir yapıya sahip olan burun ucu olabilir.  Bu sorunlara sahip kişiler estetik burun ameliyatı yerine bunu tercih edebilir. Bu operasyon sırasında burun kemiğine müdahalede bulunulmaz bu yüzden diğer ameliyatlara göre daha basit ve hızlıdır. Yaklaşık 30 ila 60 dakikalık bir sürede ameliyat sonlanır ve aynı gün içerisinde de hastaneden taburcu olabilirler.

 Estetik Burun Ameliyatı Neden Yapılır?

Estetik burun ameliyatının yapılması için birden fazla sebep vardır. Bunlardan biri kişinin doğumsal sorunları ile solunum yollarına zarar veren ve yaşam kalitesini düşüren etkenlere yol açan bozuklukları ortadan kaldırmaktır. Bu sorun sadece dış tarafta değil, burnun iç kısmında görülmeyecek bir sorun da olabilir. Bir diğer neden burun görüntüsünün kişiyi rahatsız etmesi ve sosyal yaşamını etkilemesidir. Burunda bulunan şekil bozukluğu, yüz yapısına uymayan büyüklüğü, kemikte eğrilik gibi pek çok etken kişinin estetik burun ameliyatı olması için sebep olabilir. Sağlık dışındaki estetik ameliyatları tamamen bireyin tercihidir.

Estetik Burun Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Estetik burun ameliyatının nasıl yapıldığı kişinin merak ettiği bir süreçtir. Acısız ve ağrısız bir operasyon süreci geçirmek isteyen kişiler bu konu hakkında detaylı bilgi almalıdır. Ameliyatlar genel anestezi altında gerçekleştirilse de burada ameliyatı yapan cerrahın inisiyatifine göre anestezi lokal olarak da uygulanabilir. Ameliyatların süresi 2 saate yakın sürer. (Burun ucu ameliyatları 30-60 dakika arasındadır) Ancak tüm bu hazırlık süreçleri 1 gün olarak hesaplanmalıdır. Estetik burun ameliyatında iki seçenek bulunur. Açık rinoplasti ameliyatı görüş açısının genişliğinden dolayı cerrahlar tarafından tercih edilse de iyileşme sürecinin uzun olması ve ameliyatın ardından gelişen morluklar, ödem ve ağrılardan dolayı hasta tarafından istenmeyebilir. İkinci ameliyat seçeneği ise kapalı rinoplastidedir. İyileşme süreci kısadır ve dikiş izi bırakmaz. Bu ameliyat yöntemi daha az olan şekil bozuklukları için uygulanır.

Ameliyatsız Burun Estetiği Yapılır mı?

Burun estetiğinde eğer şekil bozukluğu sağlığı tehdit eden bir aşamada değil ise ameliyatsız burun estetiği tercih edilebilir. Bu uygulamaya burun dolgusu adı verilir. Burun köprüsünde bulunan noktaya dermal adı verilen dolgu yapılır ve basit bir operasyondur. Burada dolgu malzemesinin güvenilirliği ve kalitesi çok önemlidir. Yanlış ya da kalitesiz dolgu malzemesi kullanımı ile burunda enfeksiyon gibi sorunlara da yol açabilir. Bu yüzden ameliyatsız burun estetiklerinde bu alanda yetkili olan uzman kişileri tercih etmelisiniz.

Ameliyat Sonrası Burun Ucu Düşmesi Olur mu?

Estetik burun ameliyatında işin uzman cerrahlar tarafından yapılması çok önemlidir. Eğer uzman bir cerrah tarafından operasyon gerçekleştirilirse burun ucu düşmesi meydana gelmeyecektir. Burun ameliyatı sırasında çatı bölgesi olarak adlandırılan yerde eğer yanlış bir dokunuş yapılırsa burunda zaman içerisinde bir bozulma gözükebilir ve bu da yeni bir operasyon geçirilmesine neden olabilir. Faka son yıllarda yaşanan teknolojik gelişmeler bu sorunu tamamen ortadan kaldırıyor.  Bu noktada kişi bazen burunda operasyondan kaynaklı şişkinlik ve ödemi de yanlış yorumlayabiliyor. Her açık operasyon sonrası ilk 6-8 ay arasında ödem meydana gelmektedir. Bu ödemlerin iyileşme sürecinde de burunda şekil bozukluğu olabilir ancak bu burun ucu düşmesi değil ameliyat sonrası burnu yeni yapısına kavuşma sürecidir. Bu durum normal bir süreçtir ve hastalar tedirginlik duymamalıdır.

Estetik Burun Ameliyatından Sonra Neler Yapılmalıdır?

Estetik burun ameliyatı ağrılı ve sancılı bir operasyondur. Ameliyatın ardından burunda ödem, şişkinlik ve morarmalar meydana gelmektedir. Ameliyat anestezi etkisinde yapılır ve anestezi etkisi geçmeden ağrı kesici ile takviye yapılır. Ardından ise iyileşme sürecinde kullanılması uygun görülen ilaçlar düzenli bir şekilde alınır. İlk ameliyatın ardından hastaya 4 ila 6 saat arasında yatış verilir. Ameliyattan sonra kusma, bulantı ve genizden kan akıntısı meydana gelebilir, bunlar doğal süreçlerdir. İlk 6 saatin ardından eğer mide bulantısı hissedilmez ise hasta su, ayran, çorba, vişne suyu gibi sıvı gıdaları fazla yüklenmeden tüketebilir. Ameliyat sonrası ilk 15 gün dikkat edilmesi gereken nokta ise buruna su çekilmemesi ve tıkalı tutulmasıdır.

Estetik Burun Ameliyatında İyileşme Süresi Nedir?

Daha önce de belirtildiği gibi estetik burun ameliyatlarında iyileşme süreci kişinin cilt ve deri yapısına ve operasyonun tipine göre değişebilir. Operasyonun ardından ilk 4-6 saat ayağa kalkılmaz ancak sonrasında yardım alarak kalkılabilir. Bu süreçte bulantı yoksa sıvı gıdalar tüketilebilir ve hastanede müşahede süresi de bir gündür. Operasyon sonrası tampon yerleştirilen burunda ilk 15 gün morluk, ödem ve şişkinlikler meydana gelir ancak ilaçların kullanımı ile bunlar iyileşecektir. Burnun tamamen istenilen görünüme kavuşması ise 6 ay ile 1 yıl arasında değişkenlik gösterebilir. İnce burun derisine sahip olan kişilerde bu süre daha kısadır. Bu süreçte kişinin burnunu darbelerden ve dış etkenlerden koruması gerekmektedir. Kişi için ilk 6 ay gözlük kullanması dahi tavsiye edilmez. Çünkü burun yeni yapısına oluşum aşamasında olduğu için üstüne yapılan baskı ile şekil bozukluğu olabilir.

Estetik Burun Ameliyatı Fiyatları Nelerdir?

Estetik burun ameliyatı fiyatları Türkiye’de değişiklik göstermektedir. Özel hastane kuruluşlarında genel olarak 4 bin ila 10 bin arasında değişiklik gösterebilir. Eğer burnunuzda törpü gibi ameliyatsız basit işlemler uygulamak isterseniz buradaki ortalama fiyat 1.000 lirayı bulacaktır. Burnunuzda bulunan ve sizi rahatsız eden kemer şekil bozukluğu için ortalama fiyat ise 2 bin ile 3 bin arasında değişkenlik gösterebilir. Estetik burun ameliyatlarında hem solunum yollarınızda bulunan rahatsızlığın hem de şekil bozukluğunun giderilmesini isterseniz bunun için 10 bin liraya kadar farklı fiyat seçenekleri karşınıza çıkacaktır.

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now ButtonHEMEN ARA