fbpx

Dövme Sildirme

Dövme Sildirme

  Küçük yaşta yaptırılan dövmelerin zaman geçtikten sonra beğenilmeyerek pişmanlık duyulması durumu, bazen de yapılan dövmelerin istenildiği gibi olmamasından dolayı duyulan rahatsızlıkların giderilmesi için en etkili yöntem şüphesiz dövme silme işlemidir. Artık bu işleme olan talep oldukça artmıştır. Bu durumdan dolayı da dövme silme işlemi maliyetleri de oldukça düşmüş durumdadır.

Dövmeler deri altına iğne ile boya yerleşmesi ile oluşmaktadır. Deri bu boyayı temizleyemediği için deri altında durmaya devam eder. Bağışıklık sistemi bu büyüklükteki boyaları temizleyememektedir. Vücuda kalıcı olarak yapılan dövmelerden pişmanlık duyulması durumunda ise, dövme silme işlemi yapan bir merkeze başvurmak gerekmektedir. Dövme silme işlemi lazer ile yapılmaktadır. Dövme silme işleminde kullanılan lazer ışınlarının hedefi renklerdir. Deri altında bulunan bu renklere lazer ışınları gelerek bu pigmentleri parçalar ve küçülen bu renklerin vücudun bağışıklık sisteminin yardımı ile deriden dışarı atılması beklenmektedir. Peki, akıllarda olan soruların başında, her dövmeyi tamamen sildirmek mümkün mü sorusu. Dövme silme işlemin daha başarılı bir sonuca varması için cildin açık, yaptırılmış dövmenin ise koyu olması halinde ortaya çıkıyor. Dövmede kullanılmış olan pigmentlerin ne tür olduğu ayrıca dövme yapılırken ne kadar derine yapıldığı, pigmentlerin çokluğuna bağlıdır. Dövmenin hangi zamanda yapıldığı da oldukça önem arz etmektedir. Özellikle dövme silme işlemi yapacak merkezin ne tür bir lazer kullandığı da oldukça önem taşımaktadır. Dövme rengi ne derece koyulukta ise dövme silme işlemi bu derecede başarı elde edilmektedir. Bir diğer kötü durum ise şu durumda yaşanmaktadır. Eğer dövmeyi yapan kişi dövmenin bazı yerlerinde daha derine bazı yerlerinde ise dokunun üst kısmına yakın yere boya işlemiş ise bu durumda lazer ışınlarında algılama sıkıntısı yaratabilmektedir. Dövmeyi yapan kişinin kullandığı pigmentin kalitesi de oldukça önemlidir. Eğer cildin vücuttan çok kolay bir şekilde dışarı atabilecek yapıda olan bir boya kullandıysa, vücuttan dışarı atması da o kadar kolay olmaktadır.

Dövme silme işlemi hepatit b hastalığı yaşayan kişilerde, gebelerde, herhangi bir açık yaraya sahip kişilerde ve cilt hastalığı bulunan kişilerde bu işlem uygulanmamaktadır.