fbpx

Çene Estetiği

Çene Estetiği (mentoplasti) Nedir ?

Çenenin pozisyonu; tek başına yüzün estetik algısını değiştirebilir. Özellikle burun ve dudakların görünümünü de direk olarak etkiler. Bu etki en fazla yan profillerde kendini gösterir. Çene ucunun normalden daha önde olduğu durumlarda (prognati), dudaklar geri planda kalırken, burun ve orta yüz bölgesi çökmüş gibi bir izlenim verir. Çene ucunun normalden geride olduğu durumlarda (retrognati) ise; burun daha belirgin ve önde algılanır. Çenenin pozisyonu tam olarak, sefalometrik grafiler üzerinde yapılan çalışmalarla ortaya konulabilir. Bu anormal durum çok belirgin ise; dişlerin üst üste oturmasını bozar ve ortodontik sorunlara yol açabilir.

Mentoplasti Nasıl Yapılır ?

Çenedeki pozisyon problemi, büyük oranda burun estetiği planlanan hastalarda, ameliyat öncesi yapılan analizler sırasında tesbit edilir. Zira doğru pozisyondaki bir çene ucu, burun şeklinin ve yüzün estetik algısında son derece önemlidir. Geri pozisyondaki çene ucu yüz algısında burnun rolünü çok ön plana çıkarırken, ön pozisyondaki çene ucu burnu ikinci planda bırakır.

Çene Ucu Törpülemesi Nasıl Yapılır ?

Çene ucunun önde ve belirgin olduğu durumlarda çene törpüleme son derece etkili bir çözümdür. Çene törpüleme işleminde; çene altı kıvrımdan girilerek çene kemiğine ulaşılır. Kemikteki fazlalık törpülendikten sonra estetik dikişlerle kapatılır. Bu ameliyat yaklaşık 30 dakika sürmektedir. İşlem genel anestezi altında yapılır. Ameliyat sonrası ağrı beklenmez. Ancak 1 hafta – 10 gün süreyle çene ucunda ödem ve şişlik beklenmelidir. Bu ödem ve şişlik halinin düzelmesi için maske kullanımı ve buz uygulaması faydalıdır.

Çene Ucu Protezi Nasıl Konulur ?

Çene ucunun geride olduğu durumlarda en iyi tedavi yöntemi kalıcı protezlerin yerleştirilmesidir. Bu amaçla yağ enjeksiyonları ve dolgu uygulamaları da önerilmiştir. Çene ucuna yerleştirilecek protezler yumuşak silikon kalıplar ya da sert kompakt malzemeler (med-por) olabilir. Protezler yine çene altı kıvrımındaki çizgiden girilerek kemik üzerine yerleştirilir. Kompakt malzemeler kemiğe vida ile sabitlenirken, silikon protezler çevre dokuya sabitlenerek bırakılır. Silikon protezlerle yapılan ameliyat ve iyileşme süresi kısmen daha kısadır. Ameliyat genel anestezi altında yapılır ve yaklaşık 30 dakika sürer. Ameliyat sonrası iyileşme, benzer şekilde 1 hafta – 10 gün içerisinde tamamlanır.