İp Askı Uygulamaları

İp askı uygulamaları eriyebilir ya da kalıcı materyallerden üretilen malzemeler ile yüzde sarkma gösteren dokuların yukarı doğru asılması işlemidir. Bu işlemin başlıca iki faydası vardır. İlk olarak yerçekiminin yüzdeki dokulara uyguladığı çekme kuvvetini nötralize eder ve yaşlanma bulgularının ortaya çıkmasını geciktirir. İkinci olarak ise sarkmış olan dokuların yukarı doğru toplanmasını sağlar. Bu durumu, kadınların genç yaşta memelerdeki sarkmayı önlemek için, orta ve ileri yaşta ise sarkmış memelerin toparlanması için sütyen kullanımına benzetebiliriz.

 

Fransız Askısı Nedir?

            İp askı için kullanılan ipler farklı malzemelerden imal edilmiştir. bunlar eriyebilir ya da kalıcı özellikte olabilir. Ülkemizde fransız askısı olarak bilinen malzeme esnek yapıda olması, üzerindeki silikon topçuklar sayesinde dokuya tutunması ve kötü bir senaryoda kolaylıkla çıkarılabilmesi nedeniyle diğer ürünlerden daha fazla talep görmektedir. Esnek yapısı, özellikle boyun hareketleri ve güçlü mimikler sırasında ipin yüze tam uyum sağlaması anlamına gelir.

           

Yüz Askısı İçin Uygun Hastalar Kimlerdir?

 

Yüz askılama yöntemleri için uygun hastalar;

–  Yüzde olası doku sarkmalarını önlemek ya da geciktirmek isteyen hastalar

  • yanaklar, ağız kenarları ya da çene çizgisinde (jaw line) hafif ve orta dereceli sarkması olan hastalar
  • Belirgin yüz sarkması olan ancak cerrahi müdahale için yaşı erken olan hastalar
  • Belirgin yüz sarkması olan ancak cerrahi müdahaleyi tercih etmeyen ya da cerrahi bir işleme engel durumu bulunan hastalardır.

 

Eriyebilir İplerle Askı Uygulaması Nedir?

            Bu amaçla kullanılacak ipler son derece sağlam yapıdadır. İplerin üzerindeki başak yaprağına benzer çıkıntılar çevre dokuya yapışır ve istenilen etkiyi oluştururlar. Askı materyallerinin kendi kendine eriyen ve erimeden uzun süre vücutta kalan 2 ayrı tipi bulunmaktadır. Eriyen ipler; özellikle elmacık kemiklerindeki düşmeler ve yüzdeki derin olukların tedavisinde, yüze gerginlik vermek amacıyla kullanılabilir. Uygulama süresi ortalama 15 dakika olup, sonrasında sonuç hemen ortaya çıkar. Bu iplerle ile yapılan askılama işlemi ortalama 6 ay – 1 yıl etkisini devam ettirir.

 

Kalıcı İplerle Askı Uygulaması Nedir? 

            Kalıcı  iplerle, aşırı sarkması olmayan yüzlerde, bir yüz germe ameliyatı etkisi yaratılabilir. Bu iplerin uygulaması kısmen farklılık gösterir. Bazı markalarda ipler saçlı deri içerisinde bir noktaya sabitlenir ve belli zaman aralıklarında bu noktadan tekrar yukarı doğru süspanse edilebilir. bu tip ipler genellikle esneme özelliği olmayan sabit boyutlu materyallerdir. Esnek yapıdaki materyaller ise uygulama sonrası uzun süre etkinliklerini korurlar

 

İp Askı Uygulaması Nasıl Yapılır?

            işlem tamamen lokal anestezi altında ve muayenehane şartlarında yapılır. ortalama uygulama süresi 15-20 dakikadır. Uygulama tamamen ağrısız bir işlemdir.

 

İp Askı Öncesi ve Sonrası

İşlemden 1 hafta önce alkol, asprin, ağrı kesici, bitki çaylarının alınmaması son derece önemlidir.

İşlem sonrası ise ortalama 1 hafta süreyle yüz maskesi kullanımı, ipin dokuya sağlıklı bir şekilde tutunmasına imkan verir. Ayrıca ilk 1 hafta; yüzün ovuşturulmaması, yüze baskı uygulayacak hareketlerden kaçınılması ve gece yan yatılmaması önerilmektedir. İlk uygulama anında iplerin geçtiği hatlarda dalgalanma şekilde fazla derinin oluşturduğu katlantılar görülür ve tamamen geçici bir durumdur. Bu cilt dalgalanmaları 1 hafta içerisinde kendiliğinden yok olur. Normal şartlarda uygulama sonrası ödem ve morluk beklenmez.

 

 

İp Askı Fiyatları

Fransız Askısı Fiyatları, işlemin yapılacağı bölgeye ve kullanılacak materyal sayısına göre farklılık göstermektedir.

           

 

Örümcek Ağı Estetiği

Son zamanlarda çokça dillendirilen ve uygulanan ancak çok sınırlı etkilere sahip olması nedeniyle hasta memnuniyeti son derece düşük olan bir uygulamadır. Örümcek ağı estetiğinde kullanılan iplerin dokuları herhangi bir şekilde asma etkisi olmayıp, ipe karşı vücudun verdiği yabancı cisim reaksiyonu ile dokunun sıkılaşması varsayımına dayanır.