fbpx

Ameliyatsız Yüz Germe

Ameliyatsız Yüz Germe

İnsanların vücutlarındaki yaşlanma etkilerinden şikayetçi olmaları ancak cerrahi çözüm önerilerine sıcak bakmadıkları ya da cerrahi operasyon için uygun olmadıkları durumlar nedeniyle; bu sorunları geçici olarak bile olsa çözebilecek farklı yöntemler geliştirilmiştir. Yüz askılama yöntemlerinin ‘örümcek ağı’, ‘organik yüz germe’ ve benzeri isimlerle reklamı yapılan, etkinliği konusunda ciddi şüphelerin bulunduğu, hasta şikayetlerinin çokça rastlandığı işlemlerle karıştırılmaması gerekir.

Yüz askılama yöntemleri; kaşlar, orta yüz, yanaklar, ağız kenarları ve ya boyunda belirgin sarkması olan, ancak; klasik germe ameliyatları için yaşı henüz erken olan ya da cerrahi müdahale yöntemlerine sıcak bakmayan ya da ameliyat olmasına engel bir sorunu bulunan hastalarda etkili bir biçimde kullanılabilmektedir.

Bu amaçla kullanılacak iplerin temel özelliği son derece sağlam olmaları, üzerlerindeki balık kılçığına benzer çıkıntıları nedeniyle çevre dokuya yapışarak istenilen etkiyi oluşturabilmeleridir. Askı materyallerinin kendi kendine 1 yıl içerisinde eriyebilen ve erimeden uzun süre vücutta kalan formları bulunmaktadır. Eriyen askı materyalleri; özellikle elmacık kemiklerindeki düşmeler ve yüzdeki derin olukların tedavisinde, yüze gerginlik vermek amacıyla rahatlıkla kullanılır. uygulama süresi en fazla 15 dakika olup, sonrasında sonuç direk olarak görülebilir. Bu materyaller ile yapılan askılama işlemi ortalama 1-1.5 yıl etkinliğini korur.

Kullanılan iplerin yapısı

Kalıcı askı materyalleri ile özellikle aşırı sarkması olmayan yüzlerde bir yüz germe ameiyatı etkisi yaratılabilir. bu materyallerin uygulaması kısmen farklılık gösterir. Bu ipler, uygun yüz hatlarından geçildikten sonra saçlı deri içerisinde 1 cm lik bir kesi açılarak bu noktada kemiğe sabitlenir.

ilk uygulamadan 3 hafta sonra, askı materyali çevre dokuya tam olarak uyum sağladığı ve bu dokularla bütünleştiği için, saçlı derideki yer tekrar açılır. Bir ayna yardımıyla ve hastanın fikri alınarak, yüzde istenildiği kadar germe etkisi yaratıldıktan sonra yeniden sabitlenir. Bu nedenle; kalıcı askı materyalleri ile yapılacak uygulama 3 hafta arayla 2 seans halinde uygulanarak yapılır.

Yüze askı uygulamalarının tamamı lokal anestezi ile ve hasta uyumadan gerçekleştirilir. uygulama sonrası iplerin geçtiği hatlarda cilt dalgalanması oluşablir ve tamamen geçici bir durumdur. bu tür cilt dalgalanmaları 1 hafta içerisinde kendiliğinden yok olur. Normal şartlarda uygulama sonrası ödem ve morluk beklenmez.

Kalıcı askı materyalleri ile sık yapılan diğer bir uygulama kalça kavsinin arttırılması ve aşağı doğru yer değiştirmiş olan kalça dokusunun yukarı kaldırılması işlemidir. Mekanizma tamamen aynı olmakla birlikte kalça asma, genel anestezi altında yapılmalıdır. Ve hastanın ilk 3 hafta kalçasının üzerine oturması kısıtlanmalıdır.

 

Op. Dr. Tamer ŞAKRAK

Plastik, Rek ve Estetik Cerrahi Uzmanı